Az egyre szélsőségesebb hazai időjárás – most az évszakhoz képest ugyan hűvös van, de bármikor megérkezhet a kánikulai meleg – keményen próbára teszi az edzett embert is. Hatására jelentősen csökken a koncentráló és teljesítőképesség, nem elég hatékony az irodai munka, rossz a közérzet, és nem elég pihentető az éjszakai alvás. Ezért nálunk is egyre elterjedtebbek a klímák, melyek léghűtéssel, fűtéssel, párátlanítással gondoskodnak a megfelelő hőmérsékletről, páratartalomról.
A kellemes lakó- és munkakörnyezet megteremtésére alkalmas hűsítő masinák egyre szélesebb körű használata az eltelt idő alatt bő választékú hazai piacot teremtett: napjainkban az olcsóbb, kisebb helyiségekbe használt ablak- és split klímáktól kezdve a legújabb fejlesztésű inverteres monospliteken át a modern létesítményekbe szerelhető fan-coil (hűtő-fűtő) nagyberendezésekig minden megtalálható.
Többféle szempont a választáshoz
A klimatizálás nem más, mint az épülethelyiségek hőmérséklet-változásainak követése, és annak a kényelmi, technológiai és ergonómiai szempontok figyelembevételével a benn élők, dolgozók igényeihez igazítása. A kényelmi és ergonómiai követelményeket a lakás, az iroda és egyéb munkahelyi berendezések (bútorok stb.), a technológiai szempontokat pedig az adott munkavégzéshez szükséges gépek, anyagok szolgálják.
Amikor klímáról beszélünk, nem szabad csupán a hőmérsékletre gondolni. Egy adott épület helyiségeinek klímáját ugyanis négy tényező - a levegő hőmérséklete, páratartalma, mozgása, valamint a sugárzás útján megvalósuló hőcsere - együttesen határozza meg. Közülük elsődleges a hőmérséklet, míg a másik három módosító szerepet játszik.
Az a klímaérték, amelynél az ember kellemesen érzi magát, egyénenként különböző. Tehát az említett négy tényezőn kívül függ a végzett tevékenység jellegétől (szellemi tevékenység, ülő vagy álló helyzetben végzett kézi, vagy nehéz fizikai munka), valamint az egyes emberek fizikai, pszichikai adottságától is.
A klímaberendezések első tengerentúli példányai még csak hűtötték a belső légteret, a ’30-as évek tájékán megjelent komolyabb készülékek azonban már hűtöttek-fűtöttek, sőt a páratartalom beállítása mellett a levegő tisztítását is elvégezték. A mai modern készülékek legtöbbje szintén többfunkciós, bár a mindennapokban klímának nevezik a csupán léghűtésre, vagy légtisztításra használt egyszerűbb szerkezeteket éppúgy, mint a legmodernebb technológiát képviselő légkondicionáló berendezéseket.
Bőséges kínálat
A jelenlegi gazdag hazai piaci kínálatban lakossági és középületbeli használatra a mintegy 30-40 – Amerikából, Európából, és Távol-Keletről forgalmazott – márka közel ezer, változó teljesítményű és kialakítású típusát kínálják a hazai forgalmazó cégek.
A mobil, hordozható klímák népszerűségüket viszonylag alacsony áruk mellett éppen mobilizálhatóságuknak és könnyű kezelhetőségüknek köszönhetik. Telepítést nem igényelnek, csak az elektromos hálózathoz kell csatlakoztatni. Hátrányuk, hogy egyes típusai kissé zajosak.
A kis helyet igénylő ablakklímák önálló egységként telepíthetők a lakások ablakába, vagy külső falába. Felszerelésük viszonylag egyszerű, ennek ellenére több funkciót is ellátnak. Áruk hasonló szinten mozog, mint mobil társaiké, és zajszintjük is magasabb, mint a legkiválóbb split berendezéseké.
Ez utóbbi, legkorszerűbb (mono)split és multisplit típusok alkalmazása elsősorban a családi házaknál ajánlott, ahol egy épületen belül több helyiséget kell klimatizálni. Az alaprendszer két egységből épül fel: egy beltériből és egy kültériből, amely a zajt kibocsátó kompresszornak is helyet ad, így a lakásban lévő beltéri egység halk üzemelésű. Több helyiségből álló családi ház esetén egy kültéri egységhez több beltéri csatlakoztatható.
E berendezések egyes márkatípusai amellett, hogy elegánsan formatervezettek, hatékonyak, környezetbarát, és energiatakarékos működésűek, és a telefonos távvezérlésnek köszönhetően akár a távolból be- és kikapcsolhatók. Élettartamuk rendszeres karbantartással 10-15 év.
A nagyberendezések esetében vagy a légcsatorna-hálózattal összekötve, vagy a helyiségekben elhelyezett hűtő-fűtő (fan-coil) berendezésekkel, illetve ezek kombinációjával valósítható meg egy épület klimatizálása. Ez utóbbi megoldást főként a ma épülő irodaházakban alkalmazzák.
Árak szempontjából legolcsóbbnak az ablakklímák tűnnek. Egy 20-25 m2-es helyiség hűtésére megfelelő készülék 80-150 ezer forintba kerül, egy valamivel nagyobb teljesítményű mobil klíma ára pedig 90-220 ezer forint között mozog. A split rendszerű készülékek drágábbak, viszont ez is lehet gazdaságos megoldás, ha egy kültéri egység több beltérit lát el, tehát a lakás valamennyi helyiségét klimatizálja (ezt hívjuk multisplitnek). Ez utóbbi rendszer - az alaprendszerhez kapcsolt beltéri egységek számától függően - a telepítés költsége nélkül 190 ezer és 1 millió ezer forint között szóródik.
Gyakori problémák
Bár a klímaberendezések szorosan hozzátartoznak mindennapi életünkhöz, alkalmazásuk széleskörű elterjedése több környezeti problémát is felvet. Ezek egyike, hogy a legtöbb klímaberendezés hűtőköre -- miként a háztartási hűtőgépek zöme – ma még freonnal működik, ami környezetszennyező anyag, mert a légkörbe jutva károsítja az ózonréteget. Ezért ma már bizonyos freonok használata tiltott, így a legnagyobb gyártó cégek elkezdték az átállást új, környezetbarát hűtőközegek alkalmazására. Továbbá sokan nem bírják a klímát: megfáznak, allergiás tüneteik jelentkeznek. Az ilyen fajta érzékenység ellen ugyan nem sokat lehet tenni, ám a szakember szerint sok esetben arról van szó, hogy a berendezést rosszul használják. Az is szem előtt tartandó, hogy nem szabad túlságosan lehűteni az adott a helyiséget: ha a külső hőmérséklet 30 C fok körül van, akkor benn sem állítsunk be 26 C foknál hidegebbet, mert a szervezet rosszul alkalmazkodik a nagy hőfokkülönbséghez. Sokan a folyamatosan kavargó porra és a klímaberendezésben megtelepedő mikroorganizmusokra is panaszkodnak. A korszerű berendezések többfokozatú szűrőberendezésekkel vannak felszerelve, így a készülékekben nem tudnak megtelepedni a mikroszkopikus élőlények, és még a levegőben lévő port is inkább eltávolítják, kiszűrik, mintsem kavarják.
Késéssel, de ismét fellendül a klímapiac
Egy-két napos ízelítő a kánikulából, és május eleje helyett június közepén jött a meleg, de máris érezhető az üzletekben a klímaberendezések iránt a kereslet növekedése. Nem árt tehát megismételni: milyen klímatechnikai eszközök kaphatók, melyiknek mi az előnye vagy a hátránya. Cikkünk ebben segít. De ne feledjük: minden ember más és más hőmérséklet és páratartalom mellett érzi jól magát!
Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében
Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.