Termálgyűrű néven hirdette meg pár esztendővel ezelőtt a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) azt a programot, amelyre a gazdasági és a külügyi kormányzat közös közhasznú társasága tőkét, vállalkozókat keresett határainkon túl is. De ugyanezt tették az észak-magyarországi térség területfejlesztésének gazdái is. A turizmusra, gyógyidegenforgalomra alapozott projectet egyebek között bemutatták egy müncheni nemzetközi turisztikai szakkiállításon is, az üzleti köröknek szánt üzenet akkor is, a későbbiekben is az volt, hogy Heves megyében 30-50 kilométer sugarú körben találhatók hőforrásokat. De mindegyik más összetételű gyógyvíz, többségüket pedig napjainkban is biztos eredménnyel használják kúrákra, egészségügyi célokra. Parádon például évszázados hagyománya van a gyógyításnak: kórházzal, fürdőhellyel rendelkezik a település. A környék nevezetes – és látványos – hegyoldalból fakadó gyógyvizét Egerszalók nevű település mondhatja magáénak. Mátraderecskén például egy különleges széndioxid szárazfűrdőre alapozzák az idegenforgalmat. Fejlesztési, hasznosítási terveket a 30-50 kilométer sugarú körben lévő gyógyvizes helyekről már hosszabb ideje fel tudnak mutatni a megyei önkormányzatnál.
Az ezredforduló éveiben ugyan jóval nagyobb rössel látott hozzá az akkori kormányzat a gyógyturizmus fejlesztéséhez, de végül is csak néhány helyre folyósítottak elégséges pénzt a beruházásokhoz. A Termálgyűrű program első komolyabb beruházása is csak papíron szerepelt sokáig, a tényleges fejlesztési előkészületekre azonban csak tavaly került sor: a megalapított Szalók Holding Ingatlanfejlesztő és Hasznosító Kft. irányításával elkészült a beruházási terv, majd az is eldőlt, hogy 2004 májusában startolhat maga az építkezés is. Akkor az szerepelt a programban, hogy magával a fürdővel párhuzamosan 200 ágyas, négy csillagos besorolású szállodát és 300 egységből álló üdülőfalut is felépítenek, ez utóbbiak 2006-ig szakaszosan készülnek el. A tulajdonlási viszonyok ugyancsak rendeződtek, a hőforrás körüli ingatlannal a kft. rendelkezik. A beruházás teljes költsége 12-15 milliárd forint lesz, a szálloda, illetve az üdülőfalu, valamint egy kis mesterségesen kialakított tavon kívül a közlekedési infrastruktúra fejlesztését is tervezik, például egy úgynevezett feltáró út építését, amelyik közvetlenül Egerbe vezet. A projektet az állam 800 millió forinttal támogatja. A számítások szerint több száz új munkahelyre is számíthatnak a helybéliek.
Június elején valóban elkezdődött az építés. A most megismert adatok szerint a szállodában a 250 szoba lesz. A gyógyfürdő 2005 végére készül el. A teljesen elkészült egerszalóki fürdőhely – a számítások szerint – évente legalább 400 ezer vendégnek kínál üdülési, gyógyulási lehetőséget. A Strabag Rt. által épített komplexum mellett helyi üzleti vállalkozások is fogadnak vendégeket már napjainkban is.
Szálloda, üdülőfalu, tó épül Egerszalókon
Egerszalókon megkezdték annak a fűrdőnek, szállodának, üdülőfalunak az építését, amely a település mellett fakadó különleges hőforrás hasznosításával évi 400 ezer vendégnek kínál majd pihenést, gyógyulást. Az évekkel ezelőtt elindított – majd megtorpant – észak-magyarországi Termálgyűrű nevű programnak ez a beruzházás ígérkezik az első sikeres állomásának.
Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt
A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák
A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos
Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet
A két ország újabb listán ver minket.