Gazdaság

Magyar politika: amerikai republikánusok és némi Szingapúr
Nem fenyeget államcsőd, de kétségtelenül az IMF a bizalmatlanság gödréből kivezető út Magyarország számára szakértők szerint. Megszorítások helyett viszont hosszú távú stratégiát és a humánerőforrásba való befektetést tartanának helyesnek.

Benzinár: valószínűsíthető az újabb áremelés
A GKI Energiakutató Kft. szerint benzin kiskereskedelmi átlagára 421 forint, a gázolajé pedig 446 forint lehet február 15-én. Tavalyhoz képest mintegy 7 százalékkal kevesebb benzint és kb. 11 százalékkal kevesebb gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.

Sok minden múlik most a magyar kormányon
Magyarország rendre a térségbeli növekedési átlag alatt teljesít, a növekedés egyetlen forrását a kivitel jelenti, ráadásul a belső fogyasztás és a beruházás is gyenge, így a legnagyobb kihívást a növekedés jelenti a magyar gazdaság számára. Ezen kívül a stabilitásra kell összpontosítania, amihez kellően összehangolt költségvetési kiigazításokra van szükség, hogy a gazdaság ne lassuljon tovább.

A magyarok dolgoznak a legkevesebbet
Az EU 27 tagállamában az emberek átlagosan 34,5 évet töltenek munkával az életükből, a svédek dolgoznak a leghosszabb ideig, 40,1 évig, míg a magyarok a legkevesebb, 29,3 évig - a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kimutatása szerint, amely az Eurostat DWL (a munkával töltött élethossz) mutatója alapján készült.

Több jó magyar ötlet kellene
A globális verseny erősödésével a vállalkozásoknak több energiát kell fordítaniuk az innovációra, derül ki az Európai Bizottság közleményéből. Eddig az uniónak nem sikerült behoznia lemaradását a világ innovációs vezetőihez, az USA-hoz, Japánhoz és Dél-Koreához képest. A 27-ek rangsorában Magyarország a „mérsékelt innovátorok” közé tartozik.

Fizetés 2012: kompenzáció több lépcsőben
Az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer hátrányainak csökkentéséről folytatott többek között megbeszélést a kormány a munkaadók és munkavállalók szervezeteinek képviselőivel. A kormány és az érdekképviseletek egy többlépcsős kompenzációs mechanizmusról állapodtak meg. A bérkompenzáció 130 milliárd forintjába kerül a költségvetésnek, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint ez az összeg rendelkezésre áll a büdzsében. A tárcavezető szerint több mint 790 ezer munkavállaló béremelés nélkül rosszul jár, nagyjából 600 ezren viszont mindenféle kompenzáció nélkül is jól jönnek ki.

Árcsökkenés a láthatáron
Csökkenti bruttó 5 forinttal a gázolaj és 3 forinttal a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt. - értesült piaci forrásokból az MTI hétfőn.

Önvédelem a jövőért
Megjelent a Piac&Profit februári száma, benne többek között részletes összeállítással az öngondoskodás szükségességéről és lehetőségeiről, a kkv-kat érintő legfontosabb idei változásokról. Interjút készítettünk Peter Gleick nemzetközi hírű szakértővel a klímaváltozás várható hatásairól, és közgazdászokat, valamint cégvezetőket kérdeztünk 2012-es várakozásaikról.

Van, ahol 531 milliárd jut a kkv-knak
A kínai központi vezetés egy felállítandó fejlesztési alappal, a hitelfelvételi lehetőségek kiszélesítésével, valamint az adókedvezmények meghosszabbításával segítene a belföldi kis és közepes vállalatokon (kkv).

Kiszámíthatóbb környezet kellene erre az évre
A mutatók nem sok jót jeleznek sem a jelent, sem a közelebbi jövőt tekintve. A Piac & Profit így 2012 elején nem is prognózist várt az általa megkérdezett közgazdászoktól, hanem inkább választ arra, mit szeretnének, mit várnak az előttünk álló évtől. Bod Péter Ákos és Vértes András egyaránt kiszámíthatóbb környezetet szeretne - meg még sok minden mást -, a pénzügyi szakember ingatag piacokat lát, de úgy véli, már az is segít, hogy inkább tisztában vagyunk a helyzetünkkel, mint egy évvel ezelőtt.
Reménykedhetünk, hogy nem látjuk, merre visz az út
A Piac&Profit által megkérdezett vállalati vezetők által felrajzolt kép nem ad okot különösebb derűlátásra, leginkább leépülésre, jobb esetben stagnálásra számítanak. A helyzet olyannyira bizonytalan, hogy akár reménykedhetünk abban, nem jól látjuk, merre vezet az út...
Erről tárgyalt Orbán Brüsszelben
A gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést ösztönöző konkrét intézkedésekről döntöttek és két új európai uniós szerződést véglegesítettek hétfőn Brüsszelben az EU-tagországok állam- és kormányfői. A késő este befejeződött csúcstalálkozón számos olyan lépésről hoztak politikai döntést, amelynek révén több hitelhez juthatnak a kis- és közepes méretű vállalkozások, javulhat munkahelyteremtő képességük, csökkenhetnek a rájuk nehezedő bürokratikus terhek. Külön intézkedéseket jelentettek be a fiatal korosztályok foglalkoztatásának ösztönzése érdekében.
A milliárdosok adóznának, de a kormányoknak kell dönteniük
Davosban egy a vezető üzletemberek részvételével zajló panelbeszélgetésen visszautasították a nagy cégeket és a milliárdosokat mostanában ért vádakat, miszerint a kapitalizmus gyengeségeiben komoly szerepük van. „A magántőke iparág szereplői szívesen fizetnek több adót, de az a kormányokon múlik, hogy megváltoztatják-e az adószabályokat” idézte hétfői cikkében a The Telegraph brit újság David Rubenstein álláspontját.
Marad 420 felett a benzinár
Csökkenti bruttó 5 forinttal a 95-ös benzin és 8 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt. - értesült piaci forrásokból az MTI hétfőn.
Barátságosan fogadták a tüntetőket
A kapitalizmus jelenlegi formáját ellenző mozgalom megérkezett Davosba is. Két tucat tüntető szállásolta el magát a milliárdosok és államfők közvetlen szomszédságában. Gesztusértékű látogatást tett az újonnan jötteknél az alpesi szanatóriumáról híres svájci városka polgármestere és a konferencia igazgatója is. Utóbbi besegített bungalóik építésébe.
Orbán: képtelenség, hogy megváltozzon az egykulcsos adó
Lapértesülés szerint képtelenségnek tartja Orbán Viktor az arányos adórendszer módosítását. Véleménye szerint azért sem kerülhet sor az adórendszer módosítására, mert az Európai Unió több tagállamában is hasonló rendszer működik. Az IMF magyarországi misszióvezetője viszont más véleményen van.
Ellenzik a banki tranzakciók adóztatását
"Egyszerűen őrültségnek" tartja a brit miniszterelnök a banki tranzakciók új adónemmel való megsarcolását. Az Európai Bizottság kalkulációja szerint, ha bevezetik, 2000 milliárd euróval csökkenne ezáltal az Unió GDP-je és félmillió állás szűnne meg miatta - mert sok cég kivonulva a régióból.
Ezt várja tőlünk az IMF
Magyarországnak fenn kell tartania gazdasága stabilitását, javítania kell költségvetési politikájának tervezésén és a gazdasági kormányzáson - jelentette ki Christoph Rosenberg, az IMF magyar misszióvezetője az IMF Survey-nek nyilatkozva.
Mi lesz veled euró?
Vitathatatlan, hogy Európa közös valutájával problémák vannak. A decemberi EU csúcson az unió látványos lépést tett a gazdasági egység létrehozása felé, a kérdés, hogy mi kell ahhoz, hogy az euróövezet hosszú távon működőképessé váljon.
Nem tűnik rózsásnak az előttünk álló év
Legfeljebb a gazdasági visszaesés csökkentéséhez lesz elegendő az IMF-EU tárgyalások sikeres befejezése. A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint idén az euró árfolyama 300 forint körül mozoghat, a lakosság fogyasztása a reálkeresetek 3,5 százalékos csökkenése miatt 2,5 százalékkal mérséklődik. A pénz- és különösen a működőtőke bizalmának visszaszerzése legjobb esetben is csak 2013-ra hozhat eredményeket.
Matolcsy elégedett, bízik a növekedésben
A kormány, illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium tudása szerint reális esély van a pozitív tartományú növekedésre, a félszázalékos bővülésre - jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlés Számvevőszéki és Költségvetési Bizottságának rendkívüli ülésén csütörtökön. Szerinte keményebb, nehezebb, több kihívást jelentő év elé néz Magyarország.
Saját pénzt nyomtat a Balaton
Pénteken kezdik nyomni az észak-balatoni térség helyi pénzét, a Balatoni koronát, amely várhatóan március végén kerül forgalomba - mondta Leitold László, a Kinizsi Bank vezérigazgató-helyettese csütörtökön a veszprémi közgyűlésben.
IMF: a magyar gazdaság továbbra is nagyon sebezhető
Bizalomerősítő magyar gazdaságpolitikát és a kiigazítási folyamat stabilizálását tartja szükségesnek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a négyes cikkely szerinti országjelentéshez kapcsolódó igazgatótanácsi értékelésében.
Van, aki 600 millió munkahelyet hozna létre
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) globális foglalkoztatásról szóló éves jelentése szerint a fenntartható növekedés beindításához és a társadalmi kohézió megőrzéséhez a világra 600 millió új produktív munkahely megteremtésének sürgősen megoldandó feladata hárul a következő évtizedben.
Orbán derűlátó, Barroso gyors választ vár
Az Európai Bizottság által kifogásolt magyar törvényekről tárgyalt Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnök és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kedd délután. A magyar kormányfő ezt megelőzően találkozott Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével és Herman Van Rompuyjal, az Európai Tanács elnökével. Orbán szerint nincs szükség az országgyűlés összehívására az eredetileg tervezett időpont előtt a Brüsszel által elvárt törvényi változtatások végrehajtása érdekében.
Növekvő kockázatokkal számol az IMF
A világgazdaság növekedése 2012-ben 3,75 százalékos lesz, az eurózóna pedig "enyhe recesszióba" kerül - derült ki a Nemzetközi Valutaalap kedden nyilvánosságra hozott előrejelzéséből.
Mindenkit meglepett a jegybank: nem változott az alapkamat
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 2012. január 24-i ülésén változatlanul hagyta a jegybanki kamatkondíciókat. Minden elemzőt meglepetésként ért a döntés.
Most nem kell rohanni a tankolással
Csökkenti bruttó 5 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., a 95-ös benziné nem változik - értesült piaci forrásokból az MTI hétfőn.
Még pesszimistább lett a magyar
Januárban folytatódott a GKI-Erste konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értékének csaknem egy éve tartó romlása, amely utoljára 2009 novemberében volt ilyen alacsony. A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint a fogyasztói várakozások már több mint egy és egynegyed éve trendszerűen romlanak, az üzleti várakozások viszont nyolc hónapos markáns romlást követően 2011 utolsó negyedévében stagnáltak, de most januárban ismét rosszabbak lettek.
Csak ha teljesítettünk, akkor tárgyalhatunk
Az EU-IMF-támogatásról szóló tárgyalás megkezdéséhez szükséges intézkedésekről tárgyalt Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter pénteken Brüsszelben Olli Rehnnel, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnökével. Azt még nem tudni, mikor kezdődhetnek meg a formális tárgyalások, miután Magyarországnak előbb teljesítenie kell a folyamat elindításához szükséges előfeltételeket, amelyek közé - a jegybank teljes függetlenségét, valamint a bíróságok megbízható működését biztosító módosításokon kívül - bekerülhet az egykulcsos adó kérdése is.
Orbán szerint nem udvarias dolog előfeltételt támasztani
„Nem látok különösebben nehéz ügyet" - nyilatkozta péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Bizottság által kifogásolt magyar törvényekkel kapcsolatban, így reményei szerint José Manuel Barrosóval való keddi találkozóján politikai megállapodás jöhet létre közte és a bizottság elnöke között. Orbán kijelentette: „Arról még senki semmilyen dokumentumot nem adott át Magyarországnak, hogy az IMF-fel és az EU-val történő tárgyalások megkezdésének lennének előfeltételei, és mik volnának azok."
Orbán-beszéd az Európai Parlamentben
A vita nem Magyarország ellen, hanem Magyarországgal, Magyarországért folyik, hangsúlyozta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke ma Strasbourgban az Európai Parlamentben a magyarországi folyamatokról folyó vitában. A felszólaló Orbán Viktor szerint kormánya óriási munkát végzett az elmúlt másfél évben. A magyar miniszterelnök kijelentette: az Európai Bizottság által jogilag kifogásolt szakaszok közül egy sem érinti az áprilisban elfogadott alaptörvényt. A vitában a bizottsági eljáráson túlmutató kérdések is felmerültek, a szocialista frakciót vezető osztrák politikus azt hangsúlyozta: nemcsak egyes törvényeket kifogásolnak, hanem a mögöttük álló szellemiséget is.
Bank helyett a párna alatt tartjuk a pénzt
Az MNB jelentése szerint tavaly az utolsó negyedévben 14 százalékkal nőtt a forgalomban levő bankjegyek értéke, ami a GDP-hez viszonyítva történelmi csúcs. A jegybank ezt a nyugdíjpénztári reálhozam el nem költött részével és lakossági euró-eladásokkal magyarázza, mások a lakossági bizalom megingásának jelét látják benne.
Nincs vitánk az EU intézményeivel?
Három kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen az Európai Bizottság - jelentette be kedden Strasbourgban José Manuel Durão Barroso, a bizottság elnöke, mégpedig a jegybank függetlenségét érintő szabályozással, a bírói tevékenység felső korhatárával, valamint az adatvédelmi hatóság függetlenségére vonatkozó szabályokkal kapcsolatosan. A magyar kormányszóvivői iroda közleménye szerint „sem az alapelvek, sem a közös európai értékek és vívmányok jelentősége tekintetében nincs vitánk az Európai Unió intézményeivel." Szerdán az Európai Parlament is Magyarországról folytat vitát. Hazánknak a szokásosnál kevesebb ideje, egy hónapja van arra, hogy válaszoljon a bizottsági aggodalmakra.
A héten is megdöntünk egy rekordot
Literenként bruttó 4 és 6 forinttal emeli a 95-ös benzin, illetve a gázolaj nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., ezzel mindkét üzemanyag ára új történelmi csúcsot ér el. A mostani emeléssel a benzin átlagára 426-428 forintra, a gázolajé pedig 449 forintra nő.
Gyászos kilátások, a válság veszélyesebb, mint valaha
Az európai kilátások gyászosak, az Európára és a világgazdaságra ható kockázatok magasak - mondta hétfőn David Lipton, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgató-helyettese. Az IMF korábban figyelmeztetett arra, hogy a világgazdasági válság veszélyes új szakaszába lépett. Lipton most azt mondta: ez a szakasz már nem új, de veszélyesebb, mint valaha, a szeptemberben azonosított negatív irányú kockázatok megvalósultak. A hét végén kilenc eurótagállamot leminősítő Standard & Poor's szerint az európai döntéshozók „nem diagnosztizálták helyesen" a válság okait.
Martonyi: Magyarország meg akar állapodni
Martonyi János megerősítette, hogy a magyar kormány megállapodást akar kötni az Európai Unióval és az IMF-fel, bár kemény gazdaságpolitikai feltételekre számít; a külügyminiszter erről az m1 A Lényeg című műsorában beszélt vasárnap este.
Orbán érveket, az IMF konkrét lépéseket vár
Magyarország várja az EU érveit a vitatott törvényekkel kapcsolatban, és ha ezek meggyőzőek, a kormány kész megfontolni a jogszabályok módosítását - mondta csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök. Christine Lagarde IMF-főigazgató a Fellegi Tamás tárca nélküli miniszterrel folytatott megbeszélést követő nyilatkozatában leszögezte: „az IMF, mielőtt eldönti, mikor kezdi el a tárgyalásokat egy készenléti megállapodásról, és hogy elkezdi-e őket, szükségesnek tartja, hogy olyan konkrét lépéseket lásson, amelyek a magyar kormány erős elkötelezettségét mutatják, hogy minden olyan politikai kérdésben lépni fog, amely lényeges a makrogazdasági stabilitás szempontjából". Londoni elemzői vélemények megoszlanak arról, hogy az első vagy a második negyedévben születhet meg a megállapodás.
„Az Orbán-kormány számára nagy a tét”
Magyarország „az utóbbi időben hozott néhány olyan döntést, amelyekről úgy tűnik, nem felelnek meg teljesen az európai jognak" - mondta a BBC-nek adott interjújában Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke, aki szerint a jegybanktörvény módosítása az egyik előfeltétele az EU részéről a Magyarországgal kötendő megállapodásnak. A Dow Jones amerikai hírügynökség is külön kiemelte a vitatémák közül az új törvényt, mivel az a hírügynökség szerint „a kormány számára bizonyos politikai hatalmat biztosít" a Magyar Nemzeti Bankban. Az Európai Bizottság szerdai ülése után ismertetett közleményből kiderül, hogy továbbra sem zárult le az az elemzés, amelynek keretében a nemrégiben elfogadott magyar törvényeket vetik össze az Európai Unió jogi előírásaival.
Magyarország: utak és zsákutcák
Az IMF-fel szembemenő argentin, „belarussz”, vagy a török út veszélyeiről és az orosz befektetők lehetséges megjelenéséről beszél Charles Robertson a Concorde Alapblogon. Az interjúban a feltörekvő piacokra szakosodott legnagyobb befektetési bank, a Renaissance Capital fő stratégája kifejti, hogy az IMF megállapodás előfeltétele annak is, hogy Moszkva és orosz cégek beszálljanak Magyarország finanszírozásába. Ha azonban folytatódik az EU és az IMF elvárásaival ellentétes magyar politika, az egész közép-európai térség destabilizálódhat.
Muszáj megállapodni az IMF-vel
December elején még úgy tűnt, hogy a Fidesz hajlandó lesz az EU és az IMF bizonyos feltételekkel járó segítségét elfogadni az ország finanszírozásának biztosítására. Később kiderült, hogy csak félszívvel akarhatták az EU/IMF megállapodást, hiszen az EU határozott tiltakozása ellenére a parlament elfogadta a jegybanki függetlenséget nyirbáló és az egykulcsos SZJA-t kétharmados törvénybe iktató törvényeket az év utolsó napján. Ez jelentősen megkeményítette az EU és az IMF álláspontját, a magyar küldöttség egy jó ideig zárt kapukat döngetett az év elején.
Járai lemondott, Fellegi tárgyal
Lemondott tisztségéről Járai Zsigmond, a Költségvetési Tanács elnöke, de Orbán Viktor miniszterelnök kérésére továbbra is elmondja véleményét a gazdaságpolitika alakulásáról, ha arra a kormány kéri. Közben Fellegi Tamás megkezdte a tárgyalásokat az IMF-el.
A világ legkockázatosabb országai
Görögország vezeti a világ tíz legkockázatosabb államadósának listáját, amelyen rajta kívül még négy európai uniós tagjállam szerepel. Magyarország - amely először 2010 utolsó negyedévében szerepelt a tíz legkockázatosabb szuverén adós listáján - a felső tízes mezőnyben van a kedden ismertetett negyedéves összesítés szerint.
Fontos változás márciustól?
A tagállamok költségvetési politikájának szorosabb összehangolását előirányzó új kormányközi szerződést március 1-jén írhatják alá, jelentette be Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök hétfőn Berlinben. A legújabb elképzelések szerint a megállapodás akkor léphet életbe, ha legkevesebb tizenöt ország csatalakozik hozzá, és a hatálybalépéstől számítva legfeljebb öt év elteltével kezdeményezni kell a szerződés beemelését az Európai Unió szerződéses rendszerébe.
Szerencsénk van, hogy "csak" 10 forinttal drágul a benzin?
Emeli bruttó 10-10 forinttal a 95-ös benzin, illetve a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., ezzel mindkét üzemanyag ára új történelmi csúcsot ért el. Az emeléssel a benzin átlagára 422-424 forintra, a gázolajé pedig 443 forintra nő. Piaci elemzők szerint a gyenge forint miatt akár 20 forintos emelés sem lett volna meghökkentő.
Akik örülnek a gyenge forintnak
Megrohamozták a magyarországi boltokat a szlovákiai vásárlók; a bevásárlóturizmus soha nem látott méreteket öltött, mert a forint/euró árfolyam történelmi csúcson volt, egy euróért akár 320 forintot is fizettek - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap hétfőn.
Orbán: „Semmilyen előfeltétele nincs a tárgyalásoknak”
Orbán Viktor egyetlen olyan érvvel sem találkozott a magyar gazdasággal kapcsolatos jogszabályokról, amely miatt a parlamentnek meg kellene változtatnia egy már elfogadott törvényt. A magyar miniszterelnök szerint a Magyar Nemzeti Bankról szóló új törvény növeli a jegybank függetlenségét, ennek az ellenkezőjét még senki nem bizonyította, mondta az MTI-nek adott interjúban, amelyben azt is kijelentette: a kormány minden véleményre, meglátásra nyitott, nem presztízskérdés számára a korábbi álláspont fenntartása vagy megváltoztatása. A kormányfő tájékoztatott arról is, milyen felhatalmazással kezdi meg a tárgyalásokat Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter.
Nagyon bóvli: harmadszorra is befektetésre nem ajánlott
Megvonta a befektetési ajánlású szuverén devizaadós-osztályzatot Magyarországtól pénteken a Fitch Ratings. A Londonban bejelentett lépés nyomán a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítőnél egyaránt a befektetésre nem ajánlott kategóriában van a magyar szuverén adósbesorolás. A leminősítés a magyar költségvetési és külső finanszírozási környezet, valamint a növekedési kilátások romlását tükrözi, amit részben a befektetői bizalmat aláásó további nem szokványos gazdaságpolitikai lépések okoztak, amelyek nehézzé teszik egy új IMF/EU-megállapodás elérését. Elemzők január végére kamatemelést várnak.