Nem egy közgazdász figyelmeztet napjainkban a következő gazdasági válságot is kiváltható tényezőkre. Ilyenek például a központi bankok lépései, amelyek gyakran nem hagyományos intézkedéseikkel enyhítenek a monetáris politikán olyan szinten, amelyre még nem volt példa a történelemben. Ezek a lépések a kötvényhozamok visszaeséséhez vezettek, amelyekből a legnagyobb biztonságot adókkal kereskedtek, sőt, még jelenleg is negatív hozamokkal üzletelnek. Az alacsony kamatlábaknak köszönhetően a vállalkozások eladósodtak és az államadósság is jelentősen megnőtt.
Azoknak az országoknak, amelyek már a válság előtt eladósodtak, sokszor még nagyobbra nőtt az adósságuk. A monetáris politika esetleges szigorítása (kamatlábemelés) problémákat okozhat ezekben az államokban, ugyanakkor az egyes országok adósságának növekedése azt a kockázatot rejti, hogy ha gazdasági problémák merülnek fel, már nem lesznek képesek segíteni a gazdaságon a fiskális politikával úgy, mint korábban. Az is vitatható, hogy a központi bankok milyen mértékben tudták tovább lazítani a monetáris politikájukat abból a célból, hogy segítsék a gazdaságot a pénzügyi stabilitás aláásása nélkül.
„Nem szabad azonban elfelejtenünk a többi kockázatot sem. Hosszútávon például Kína lassuló gazdaságáról beszélhetünk, amely esetében az is kérdéses, hogy meddig fog tartani a jelenlegi növekedés és milyen mértékben tartható fenn az állami támogatásra épülő gazdálkodás. Érdemes még megemlíteni a diákhitelekkel kapcsolatos kockázatokat is az Egyesült Államokban. Az euróövezetben továbbra is problémát jelentene az eladósodott országok egy része, de a leginkább rizikós állam valószínűleg Olaszország, amelynek problémái hatással lehetnek az egész Európai Unió gazdaságára.“ – mondta František Kovacs, az AKCENTA CZ szakértője.
Ha a piacokon működő vállalatok sikeresen kezelik a válságot, akkor magas hozzáadott értékű és magas árrésű cégekké válhatnak. Ez pedig lehetővé teszi számukra, hogy tartalékot képezzenek a növekedés időszakában, amelynek segítségével befolyásolhatják az árakat és versenyelőnyt biztosíthatnak maguknak. Ennek fényében a kockázatokat máshol kell keresni, nem pedig például az egyes értekezésekben felmerült Szilícium-völgyben.