Ennél magasabbra nem ugrik a pannon puma

Londoni pénzügyi elemzők szerint a közép-európai EU-térség egészével összhangban gyorsult, de valószínűleg tetőzött is a magyar gazdaság növekedési üteme az idei harmadik negyedévben.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai a keddi előzetes adatismertetés előtti prognózisukban közölték: a feltörekvő európai gazdaságokra kidolgozott növekedési előrejelző modelljük - Emerging Europe GDP Tracker - arra vall, hogy a térség hazai össztermékének éves összevetésű átlagos növekedési üteme a harmadik negyedévben 4,8 százalék volt az előző három hónapban mért 3,7 százalék után. A ház szerint a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok a szélesebb térségi átlaghoz hasonlóan 4,8 százalék körüli GDP-növekedést produkálhattak az idei év harmadik negyedében a második negyedben mért 4,5 százalék helyett.

A Capital Economics londoni elemzői azzal számolnak, hogy a magyar gazdaság éves összevetésű növekedése 4 százalékra gyorsult a harmadik negyedévben az előző negyedévi 3,2 százalékról. A cég szerint ez - szezonális kiigazítással - 0,8 százalékos növekedésnek felelne meg negyedéves összehasonlításban. A ház közgazdászai szerint a magyar gazdaság növekedésének fő hajtóerői közé tartozik a bérkiáramlás folytatódó gyors növekedése és a hitelkihelyezés élénkülése. Mindemellett az építőipar teljesítménye majdnem 30 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz mérve. A Capital Economics távlati előrejelzése szerint ugyanakkor a magyar gazdaság növekedési üteme jövőre 2,5 százalékra, 2019-ben 2 százalékra mérséklődik. Hangsúlyozták azonban, hogy megítélésük szerint még ezek az ütemek is meghaladnák a magyar gazdaság növekedési potenciálját.

Kép: Pixabay

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai az idei évre mérsékeltebb lendületet várnak, de jóval derűlátóbban ítélik meg a jövő évi magyar növekedési kilátásokat.  A ház a keddi előzetes GDP-becslés előtti prognózisában közölte: a harmadik negyedévre 3,6 százalékos éves szintű növekedést valószínűsít Magyarországon. Megerősítette ugyanakkor nemrégiben jelentősen javított előrejelzését, amely szerint a magyar GDP-érték az idei év egészében 3,8 százalékkal, 2018-ban 3,3 százalékkal bővül a cég által korábban valószínűsített 2,9, illetve 2,8 százalék helyett.

A felülvizsgálatot a Morgan Stanley elemzői elsősorban az ösztönző monetáris és költségvetési háttérrel, a javuló euróövezeti kilátásokkal, az EU-források gyorsuló lehívásával és a jelentős, eddig elfojtott fogyasztási potenciállal indokolták. Ők is hangsúlyozták ugyanakkor, hogy az általuk várt idei és jövő évi növekedési ütem egyértelműen meghaladja a magyar gazdaság hosszú távú növekedési potenciálját, amely becslésük szerint 2 százalék körüli szinten lehet. Ebben a helyzetben a Morgan Stanley londoni elemzői szerint nem maradt sok kapacitástöbblet a magyar gazdaságban, és ezért a ház felfelé ható inflációs kockázatokat lát.

Magyarország döntéskényszerben
Hamarosan el kell döntenünk, hogy Európával tartunk, vagy kívül maradunk a szorosabb integráción. Magyarországnak egy nagyon világos igent, vagy egy nagyon világos nemet kell mondania a szorosabb uniós integrációra, és a döntésnek húsba vágó anyagi következményei lesznek – figyelmeztet Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.
Londonban ismertetett átfogó őszi helyzetértékelésében az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a magyar gazdaságban az idén 3,8 százalékos, jövőre 3,4 százalékos növekedést jósolt. A pénzintézet 0,8, illetve 0,4 százalékponttal javította a magyar hazai össztermék idei és jövő évi növekedési ütemére adott becslését előző, tavaszi előrejelzéséhez képest.

Az EBRD szerint a magyar gazdaság növekedési üteme elsősorban az állami beruházások erőteljes fellendülésének és a magánszektor robusztus fogyasztásának hatására gyorsul. A bank hangsúlyozta, hogy a beruházások 24 százalékkal emelkedtek éves összevetésben az idei első fél évben, és ennek hajtóereje az EU-folyósítások gyorsítása, valamint - az előző hét évben mért folyamatos visszaesés után - a hitelkihelyezések újbóli növekedése volt.

Az EBRD szerint e két tényező rövid távon továbbra is elősegíti a magyar gazdaság növekedését, és ehhez járulnak még a várható bérnövekedések, amelyekről az állami vállalatoknál és az autógyáraknál született megállapodások intézkednek. Emellett a minimálbér emelése és a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentése is a növekedés hajtóerői között lesz.

Az elmúlt nyolc év: versenyben a növekedés
Hogyan alakult és várhatóan hogyan alakul Magyarország és a környező néhány EU tagország növekedése, GDP-je az elmúlt nyolc években, 2002-2018 között – ezt a kérdést boncolgatja a GKI Zrt. elemzése.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo