A most alakuló új német kormányról folyó tárgyalásokon a Zöldek azt igénylik, hogy 2030-tól tiltsák el a robbanómotoros járműveket. Ez aligha kerül majd be a kormányprogramba, de tény, hogy a nagyvárosokból (és a nem távoli jövőben az utakról is) fokozatosan kiszorítják majd a súlyosabban szennyező dízeleket. Miután szennyeznek a benzinmotorok is, a jövő kétségen kívül az elektromos meghajtásé - mégpedig a vezető nélküli járműveké..
Ennek tudatában vannak a nagy gyártók is, amelyek vezetői előtt árom feladat áll:
- megőrizni vezető helyüket az iparágban,
- pénzt keresni,
- mindezt úgy, hogy lehetőleg mérsékelni tudják a leépítéseket.
A hamburgi gazdaságkutató intézet, az IFO tanulmánya azt mutatja, hogy a német autóipar kereken 900.000 alkalmazottjának a fele válik feleslegessé, ha leállítják a robbanómotorok gyártását. A veszteségnek csak egy részét egyenlítené ki, hogy az elektromos meghajtások gyártására új munkaerőt kell majd felvenni.
A konszerneknek mindenesetre lélegzetvételi szünetet biztosítanak a hibrid meghajtású kocsik. Annál is inkább, mivel azokkal könnyen javítják gyártmányaik előírt, átlagos levegőszennyezési statisztikáját: így például a BMW X5-ös, kéttonnás dízel SUV-ját 3.3 l-es átlagfogyasztással tudják szerepeltetni (még akkor is, ha ez messze van a valódi fogyasztástól). Ugyanakkor a kettős meghajtású kocsik gyártása több munkaerőt igényel.
Ott nagy konszernek és startupok már olyan üzleti modelleken dolgoznak, amelyek összekapcsolják az e-mobilitást az automatizálással és a szolgáltatásokkal: terveznek autó-megosztó vállalkozásokat, “önműködő” (pl. teherszállító) e-autó flottákat, készülnek szoftverek a robotautóknak és terveznek szolgáltató-hálózatokat az önműködő kocsik szervizelésére.
Nem utolsó sorban meggondolandó, hogy az e-meghajtású kocsik többsége jelenleg Kínában készül. Ugyancsak figyelemre méltó, hogy a személyautók száma a világon 2030-ra megkétszereződik... (SPIEGEL)