Gazdaság
Mi lesz azzal a 40 ezer magyarral, aki nem tud törleszteni?
Az Országgyűlés Ifjúsági, szociális és családügyi bizottsága augusztus 18-i rendkívüli ülésén megteremtette a lehetőségét, hogy a bizottság tagjai és az ülésen jelenlévők megismerjék a lakáshitelesek helyzetével kapcsolatban a tényleges számadatokat, és a továbbiakban ennek alapján nyilatkozzanak a sajtóban. -közülte Simon Gábor államtitkár.
Segélyezettek közmunkán: sokan az első héten feladják...
A II. negyedévben országszerte elkészültek az önkormányzati közfoglalkoztatási tervek, több helyen megkezdődött a segélyezettek foglalkoztatása. A tapasztalatok vegyesek. A fogadó intézmények szerint a közvetített munkavállalók többsége nincs felkészülve az adott feladat önálló elvégzésére. A beilleszkedési problémákon túl sokan azért szakítják meg a munkavégzést már az első hetekben, mert a megerőltető fizikai munka sokkal több energiát igényel, mint az otthoni életmód, vagy éppen a feketemunka jobban jövedelmező perspektívát nyújt. Felvetődik, hogy ez a program leginkább a foglalkoztatási statisztikák javítását szolgálja.
A legfejlettebb országok már kevésbé aggódnak
Összességében stabilizálódott a gazdaság a harminc legfejlettebb ipari országot tömörítő OECD-ben a második negyedévben az előző három hónaphoz képest, miután Japánban, Franciaországban és Németországban már növekedés volt.
2011-ben jöhet a növekedés
A magyar gazdaság idén várhatóan 6,5 százalékkal, jövőre 0,5 százalékkal esik vissza, de 2011-12-ben már 3-3,5 százalékkal nő - áll a Költségvetési Tanács honlapján kedden kiadott előrejelzésben.
Banki bónuszok: megbocsáthatatlan milliárdok?
Az arcpirítóan magas banki prémiumok - és az ezek nyomán az egyes országokban kirobbant sorozatos botrányok - nyomán az európai és amerikai pénzügyi ellenőrző hatóságok, vezető politikusok fokozzák erőfeszítéseiket, hogy elfogadható korlátok közé szorítsák a pénzintézetek bónuszpolitikáját.
Már Görögország se olyan vonzó...
Jelentősen csökkent Görögország idegenforgalmi bevétele az idei első félévben. Ezzel további nyomást nehezedik a recesszió közeli gazdaságra - közölte kedden a görög központi bank.
Belelendült a Balaton: egyre jobb kilátások
A Balatontourist vezérigazgatója szerint nem lehet panasz az idei balatoni szezonra, s a jövő évi még jobbnak ígérkezik, ha a gazdasági válság miatt elmaradt nyugati turisták is visszatérnek, az ő hiányukat az idén a több magyar, lengyel és cseh vendég részben ellensúlyozta.
"A kormány csomagja? Még rontott is a helyzeten!"
Fél évvel azután, hogy Barack Obama elnök elindította a 787 milliárd dolláros ösztönző csomagot a gazdaság rendbetételére az amerikaiak többsége úgy érzi, a szövetségi segélyáradat túl sokba került, és túl keveset tett a recesszió megállítására - derült ki a USA Today című napilap hétfőn közölt felméréséből.
Egyre többen késnek az adófizetéssel
Egyre többen jelzik az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH), hogy adójukat nem tudják határidőben maradéktalanul leróni, ezért fizetési könnyítést kérnek - írta a hétfői Magyar Nemzet.
Az arabok jövőre már örülhetnek
Az olaj árának várható emelkedése miatt erőteljes gazdasági növekedés jósolható 2010-re az Egyesült Arab Emírségekben, a 2009-ben tapasztalható zsugorodás után, a jegybank elnöke szerint.
Hová tűnt az a rengeteg pénz?
Esztéta és filozófus létére húsz éve vizsgálja a nemzetközi gazdasági és pénzpiaci folyamatokat. Napi teendői között nem csak az szerepel, hogy az ELTE professzoraként fellép a katedrára, Almási Miklós az adott nap fontosabb gazdasági jelenségeit és a felvetődő dilemmákat is feljegyzi egy füzetbe. Legújabb megfigyeléseit a válság apropóján foglalta kötetbe Hová tűnt az a rengeteg pénz? Válságkönyv címmel. A hetvennyolc éves akadémikussal a válság okairól, a kiutakról és a pénzpiacok szabályozásáról beszélgettünk.
Vissza a szakadék széléről… de hogyan tovább?
„Vissza a szakadék széléről... de hogyan tovább?" címmel megjelent a CB Richard Ellis (CBRE) globális piaci elemzése, ami szerint a stabilizáció és a kilábalás jelei látszanak a világ kereskedelmi ingatlanpiacain 2009 közepén.
Lengyel euró se lesz egyhamar
Lengyelország az ERM-2 árfolyamrendszerbe legkorábban 2011-ben léphet be, míg Magyarország, Csehország, Lettország és Litvánia 2014-ben, Észtország egy évvel korábban vezetheti be az eurót, derül ki a Reuters legfrissebb felméréséből. Nem várható, hogy Bulgária és Románia 2015 előtt bevezetné az eurót.
Gabonavilág: az idei nem a termesztők éve
A mostani és a kukorica betakarítás utáni őszi gabonahelyzetnek elsősorban a fogyasztók és az állattartók örülhetnek, de nem a növénytermesztők. A magyarországi gazdák foghatják a fejüket: Európában, Amerikában, a Közel-Keleten a vártnál több gabona termett. Pang a piac, kevés a vevő.
Egész Európában esnek a bérleti díjak
A gyenge gazdasági teljesítmény 2009 második negyedévében Európa-szerte csökkentették a bérleti díjakat minden ingatlanszektorban. - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) európai bérleti díjakat és hozamokat vizsgáló jelentéséből. A közgazdászok rövidtávú várakozásai szerint az aktivitás a legtöbb európai piacon csökkent az elmúlt hónapokban, ez pedig hatással van a bérlői piac feltételeire és a bérleti díjak változásaira.
Növekedés? Majd 2010-ben!
Pozitív fordulatot várnak a második negyedév után a magyar bruttó hazai termék alakulását illetően az elemzők, akik szerint már a következő negyedévben is kisebb lesz a visszaesés. Növekedés azonban csak 2010-ben várható.
Válságleckék
Tavaly nyáron még bizakodtunk, hogy az Amerikából indult hitelválság a világot jellemző pénzügyi integráció ellenére sem egyformán érint majd minden országot, s a reálgazdaság sem sínyli meg túlzottan a következményeit. Ősszel már látszott: nagy a baj, és Magyarország különösen sérülékeny. A hitelválság mindenhol megmutatta magát, nemzetgazdasági szinten éppúgy megjelent, mint a vállalati szférában vagy az egyes emberek, családok életében.
Kelet-Európában 2010 lesz a legnehezebb év
Jövőre lesz a legmélyebb a hitelválság Kelet-Európában, és a térség több országában 20 százalékra emelkedhet a problémás hitelek aránya, a Bank Austria szerint.
Van jó hír is: a magyar gazdaság elérte a mélypontot
Az MFB-INDIKÁTOR jelenlegi értéke 100-as skálán 38,2. Ez azt mutatja, hogy a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét és a jövőbeni tendenciákat is még kedvezőtlennek ítélik a válaszadók, szerintük még nem látszik a mostani recesszió vége, de a tervezett beruházások azt mutatják, a gazdaság már elérte a mélypontot.
"Esedékes volt": megindult lefelé a forint
A feltörekvő devizákat érintő általános korrekció keretében gyengébb, a 270 forint feletti euró árfolyam tartományába lépett át a forint. A magasan kamatozó "kockázatos" devizák körében általános árfolyamcsökkenés következett be, amit a kereskedők a profitkivét egyenes következményének tulajdonítanak.
A kínai sárkány magához tér
A kínai külkereskedelem: noha a tavalyihoz képest még nagy, sőt, növekvő a csökkenés, egyik hónapról a másikra azonban már szintén erős a növekedés. Az ipari termelés kilenchavi rekord ütemben nőtt júliusban, de elmaradt a várttól, jeléül annak, hogy Kínában szilárd a gazdasági növekedés, de talán nem olyan gyors, mint tavasszal remélni lehetett.
Olcsóbb már soha nem lesz a benzin?
A kőolaj ára száz dollár fölé emelkedik legkésőbb 2011 elejére, mert a termelők nem lesznek képesek követni a kereslet növekedését, ezt jósolta egy amerikai elemző intézet hétfőn.
A hét nagy kérdése: meddig bírja a forint?
A héten esedékes európai makrogazdasági adatokból lesz megítélhető, mennyiben tartható a forint kisebb-nagyobb kilengésekkel hónapok óta tartó enyhe erősödő trendje, illetve milyen mértékű korrekcióra kerülhet sor - vélekedtek bankközi devizapiaci kereskedők hétfőn.
Érdemes még holnap tankolni
Újabb öt forinttal nő szerdától a benzin ára, a gázolajé pedig hat forinttal emelkedik a hazai töltőllomásokon - értesült piaci forrásokból a holtankoljak.hu. Így a benzin országos átlagos ára 303 forint lesz, legdrágábban azonban 318 forintért tankolhatunk 95-öst. A gázolaj átlagos ára 280 forint lesz literenként.
APEH: a vendéglátóhelyek nagy része csal
Az alkalmi munkavállalói (AM) könyvvel történő foglalkoztatásnál tapasztalta a legtöbb mulasztást az első félévben végzett ellenőrzéseknél az APEH Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága. A kereskedelmi és vendéglátóipari egységek szinte kizárólag „kiskönyves" munkavállalókat alkalmaztak.
Cafeteria: ne felejtsük el!
Bár 2010-től jelentősen beszűkül az adómentesen adható ösztönzők köre, az RSM DTM Hungary szerint jövőre is érdemes lesz élni a kedvezményes adózási körbe tartozó juttatási formákkal.
Már nem irigykedünk: iszonyatos zuhanás Litvániában
A pénzügyi és gazdasági válság az Európai Unió minden tagállamában jelentős visszaeséssel jár, de legnagyobb recessziót a Balti országok, köztük is Litvánia szenvedi el: Vilnius a 2009-es évre már 19,3 százalékos gazdasági visszaeséssel számol.
Jó hír a magyar exportőröknek
Sorra módosítják fölfelé a - magyar áruk legnagyobb befogadójának számító - német gazdaság növekedésére szóló előrejelzésüket vezető elemzők. A héten érkezett kedvező adatokból arra következtetnek, hogy az EU legnagyobb nemzetgazdasága a mostani negyedévben már növekedésnek indulhat.
Már Horvátország is túl messze van?
Az év első hét hónapjában 5 százalékkal csökkent a vendégek és 3 százalékkal a vendégéjszakák száma Horvátországban, a magyar és az orosz turisták ötödével kevesebben voltak a tavalyai adatokhoz képest - közölte a horvát idegenforgalmi miniszter.
Költségvetés 2010: már a politikusokkal egyezkednek
A miniszterelnök szerint olyan takarékos költségvetést készítenek jövőre, amely megfelel a GDP várható csökkenésének. Az elmúlt hetekben az MSZP szűk vezetőségével és a miniszterekkel már konzultált Bajnai Gordon, de a pénteki találkozóval kezdődnek a politika egyeztetések a büdzséről.
Íme egy fontos, vállalkozásokat érintő adóváltozás
Az Európai Unió áfa-irányelvének legutóbbi módosítása miatt 2010 januárjától jelentős változások lesznek a hazai áfa-szabályozásban, ezek közül a legfontosabb, hogy újra definiálják a szolgáltatások teljesítési helyét - hívja fel a figyelmet a Deloitte.
Most Litvánia miatt aggódhat az EU
A pénzügyi és gazdasági válság az Európai Unió minden tagállamában jelentős visszaeséssel jár, de legnagyobb recessziót a Balti országok, köztük is Litvánia szenvedi el: Vilnius a 2009-es évre már 19,3 százalékos gazdasági visszaeséssel számol.
A MÁV-on és Volánon spórol a kormány
Elfogadta a kormány a közösségi közlekedési rendszer átalakításának stratégiáját szerdai ülésén, amely alapján 2010-től csak a bruttó hazai termék egy százaléka fordítható a közösségi közlekedésre - jelentette be a kormányszóvivő. A Fidesz szerint nem lehet ennyi pénzt elvonni.
Szeptemberben negatív rekord jöhet
Idén az első 7 hónapban éppen 9000 céggel szemben indult felszámolási eljárás Magyarországon, miközben tavaly egész évben 11500 cég jutott erre a sorsra - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból. Az első 7 hónapban a felszámolások és a végelszámolások száma egyaránt 35 százalékkal emelkedett.
Ettől félnek a románok!
A román állampolgárok jelenleg a munkahely elvesztésétől és adósságaik törlesztésének ellehetetlenülésétől tartanak a legjobban, ez derült ki a GfK Romania piackutató intézet június óta elvégzett felméréséből.
Számolja ki, mennyit fog jövőre keresni!
Már idén több nettó bért vihetnek haza a munkavállalók a július 1-jén életbe lépő adóváltozásoknak köszönhetően. Jövőre a személyi jövedelemadó alsó sávhatára 5 millió forintra emelkedik, így a havi nettó kereset is nő. Ha tudni szeretné, az Ön fizetése hogyan alakul az adóváltozásokat követően, a HR Portal új, 2010-es bérkalkulátorával kiszámolhatja.
Ismét gyengül a forint
A térség valutáihoz hasonlóan minimálisan gyengült a forint az euróval szemben szerda kora reggel. Röviddel 7 óra előtt az euró 265,36 forint volt a kedd késő esti 265,13 forinttal szemben(-0,09 százalék) a londoni bankközi piacon. Ugyanekkor a dollár 184,05 forint volt, kedden későn 183,95 forint (-0,05 százalék).
Budapesti lakáspiac: történelmi mélységben
Bár az idei év első hat hónapjában 35 százalékkal több lakás kivitelezése fejeződött be, mint egy évvel korábban, a visszaeső beruházási kedv, a fejlesztői óvatosság jelei nyilvánvalóak. Jelentősen kevesebb építési engedélyt adtak ki és az értékesítést megkezdő új projektek száma is drámaian alacsony. Megtorpant a lakások alapterületének növekedése, a beruházók újból nagyobb érdeklődést mutatnak a kislakások építése iránt.
Válságleckék minden szinten
Tavaly nyáron még bizakodtunk, hogy az Amerikából indult hitelválság a világot jellemző pénzügyi integráció ellenére sem egyformán érint majd minden országot, s a reálgazdaság sem sínyli meg túlzottan a következményeit. Ősszel már látszott: nagy a baj, és Magyarország különösen sérülékeny. A hitelválság mindenhol megmutatta magát, nemzetgazdasági szinten éppúgy megjelent, mint a vállalati szférában vagy az egyes emberek, családok életében.
Milliárdos budai ingatlanok az egyetem kínálatában
Immár második alkalommal hirdette meg nyilvánosan értékesítésre hét nagy értékű ingatlanát a Semmelweis Egyetem, a bevételből meglévő klinikáinak felújítását, bővítését és átalakítását finanszírozná az egyetem - közölte Lakatos Péter, az egyetem ingatlanhasznosítási osztályának vezetője az MTI kérdésére hétfőn.
Újra dörzsölhetik markukat a devizahitelesek
Idei legerősebb árfolyamát érte el a forint: kora délután az eurót 264,52 forinton is jegyezték a bankközi kereskedelemben. 265 forint alatti jegyzés utoljára az elmúlt év december 31-én volt.
Nem hiába költöttek el 250 milliárd dollárt
A globális kereskedelem élénkítését is célzó 250 milliárd dolláros ösztönzőcsomag kezdi meghozni gyümölcsét, különösen Ázsiában - jelentette Ki Pascal Lamy, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatója a hétvégén Johannesburgban.
EU: van, ahol majd félmilliós minimálbért adnak
Az Európai Unió tagországai közül Luxemburgban fizetik a legmagasabb kötelező minimálbért, hazánk a sereghajtók közé tartozik, az országok között akár tienháromszoros különbségek is lehetnek - derül ki az EU statisztikai hivatalának adataiból. Az Eurostat a 27 tagországból álló EU azon húsz tagállamát vizsgálta, amelyben törvény rögzíti a legkisebb kifizethető havibért.
Logisztikai túlélőshow kicsiknek és nagyoknak
A legkisebb vállalkozásokat megtizedelheti a válság, ám a logisztika nagyobb cégeinek esélyei a túlélésre és megerősödésre nem lebecsülendők. Még úgy sem, hogy kénytelenek szembenézni a körbetartozással, a növekvő feketegazdasággal.
Ősztől kikerülhető az adóigazolás
Nem kell külön együttes adóigazolást kérniük szeptember 1-jétől azoknak a cégeknek, amelyek szerepelnek a köztartozásmentes adózói adatbázisban - közölte a kormányszóvivő pénteken.
Oszkó Péter: Hoz vagy visz?
Arról, hogy az adórendszer jövő évi változásai miként hatnak a vállalkozásokra, sokan sokféle, egymásnak gyakran ellentmondó véleményt fogalmaztak meg. A kormányzat - hivatalból is - optimista, a vállalkozói érdekképviseletek már kevésbé, sőt, néhol még vállalkozásellenesnek is titulálták a törvénycsomagot, amit a parlamenti ellenzék alapvetően elhibázottnak tart. A szakmai közvélemény óvatosan derűlátó, és ugyanez jellemzi a nemzetközi reagálásokat is. Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint jövőre, amikor a változások hatályba lépnek, mindenki tapasztalja majd ezek pozitív kimenetelét.
APEH: ezek a mi rekordjaink!
A vállalkozások közül egy budapesti székhelyű cég tartozik a legtöbbel az adóhatóságnak, összesen 3,2 milliárd forinttal. A magánszemélyeknél szintén egy fővárosi a „legfeledékenyebb", ő 821 millióval adós még.
A kiskereskedelem válságban is fejlődik
A kereslet visszaesése ellenére az első félévben 83 ezer négyzetméterrel 1,77 millió négyzetméterre nőtt a modern kiskereskedelmi egységek területe Magyarországon, a beruházások többsége ugyanis a válság kezdetén már olyan szakaszban volt, hogy nagyobb veszteséget okozott volna leállításuk, mint befejezésük - derül ki a DTZ ingatlan-tanácsadó cég legfrissebb összesítéséből. A cég az év egészében mintegy 300 ezer négyzetméter új kiskereskedelmi egységgel számol.