Gazdaság
Havi másfél millióig jól járunk jövőre
Az Országgyűlés által korábban elfogadott adótörvény-módosítások értelmében, 2010-től bevezetésre kerül a személyi jövedelemadózásban a szuperbruttósítás, amelynek lényege, hogy január 1-jétől az adóalap részévé válik a munkáltató által fizetett, foglalkoztatót terhelő járulék, illetve biztosítás hiányában az egészségügyi hozzájárulás összege is.
Hawaii: strandok üresek, szállodák tönkremennek
A recesszió miatt súlyos gondokkal küzd az Egyesült Államok 50. tagállama, Hawaii; a strandok szinte üresek, a munkanélküliség nő, az adóbevételek zuhannak, és egyre-másra mennek tönkre a jórészt hitelből épített új szállodák.
Szomorú kilátások: Kelet-Németországnak még 50 év kell
Németország keleti része, a volt NDK ötven év alatt éri utol az ország nyugati felét az egy főre jutó jövedelmet tekintve - mutatta ki az egyik vezető német gazdaságkutató intézet.
Már Írország is az IMF-re kacsingat?
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére szorulhat Írország, ha a jövő évi költségvetésben nem sikerül megfelelő mértékű kiadáscsökkentést érvényesíteni - erre tett utalást a szombati Financial Times idézete szerint az ír kormány egyik tagja.
Az abortusz-támogatásban sem stimmel a költségvetés
Nem ajánlja elfogadásra a 2010-es költségvetéshez benyújtott módosítók negyedét a Költségvetési Tanács, mivel ezek az egyenleg romlásával, vagy a tartalékok csökkenésével járnának, illetve vannak közöttük olyanok is, amelyeknél az alátámasztott indoklást hiányolják.
Van olyan, hogy sikeres közszolgáltatás...
Világos jövőképre, motivált szakemberekre és következetes munkára van szükség - hangzott el a közszolgálati intézmények sikeres menedzseléséről szóló budapesti kerekasztal-beszélgetésen, amelyen Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója és Such György, a Magyar Rádió (MR) elnöke vett részt.
Elárulja az Apeh, mit tegyen, ha jön a revizor
Nyílt napot tart az ország valamennyi régióközpontjában és megyeszékhelyen október 28-án az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) - közölte a szervezet pénteken az MTI-vel.
A kormány visszakéri a bankoktól a pénzt
Az amerikai kormány azt akarja, hogy a megerősödött helyzetű nagybankok fizessék vissza az államnak azt a sok tucat milliárd dollárnyi segélyt, amelyet a tavaly őszi hitelválság óta életben maradásuk érdekében kaptak - értesült a The New York Times.
7500 adóelkerülő adta fel magát, csodálkoznak az amerikaiak
Szokatlanul sok, 7500 adóelkerülő jelentkezett idén az amerikai adóhatóság (IRS) amnesztiaprogramjában, azt remélve, hogy börtönbüntetés nélkül, enyhített pénzbírsággal megússzák a törvénysértést - közölte az IRS.
Gazdák közös vállalkozása a túlélés jegyében
Képes túlélni a válságot a Békés megyei gazdák szövetkezése, s ebben az állam is, a bank is partner. A kétszáz fős tagság rendre visszaforgatja, fejlesztésre költi a közösen elért hasznot.
"Juthatna több pénz is a kiscégeknek"
A múlt évben 100 milliárd forinttal 1.400 milliárdra csökkent a közbeszerzések értéke, ebből a kis- és közepes vállalkozások (kkv) aránya 40 százalék, amelynek el kellene érnie a teljes érték felét - mondta Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke kedden a parlament költségvetési bizottsága előtt.
"Figyelmeztettük a kormányzatokat is"
A mélyponton túl vagyunk ugyan, de tartós javulás legkorábban csak 2010 végére várható - mutat rá az ACCA felmérése. 92 ország 1 200 pénzügyi szakembere közül még mindig többen voltak a bizalmatlanok és a pesszimisták (33%), mint a bizakodók (31%). Mind többen (44%) gondolják azt, hogy a jelenlegi állapotok jelentik a mélypontot, és a helyzet egy ideig még stagnál. Az ázsa-óceániai, afrikai és (részben) a közép-kelet-európai térségben sokkal erősebb az üzleti bizalom, jóval optimistábbak, mint nyugat-európai és amerikai kollégáik.
Jön a 255 forintos euró?
A Standard and Poors hitelminősítő múlt pénteki döntése, mely szerint negatívról stabilra módosították Magyarország kilátásait, látványos forinterősödést hozott. Az Equilor utánanézett, hogy mire számíthatunk hosszabb távon.
Mennyit ér a bankok etikai kódexe?
A banki magatartási kódex hatékonysága esetenként nem biztosított a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) szerint, ugyanis a már bajban lévő fogyasztókon nem segít.
Az „olcsó kalória” átka
Több könyv tényanyagát foglalja magában a Food, Inc. című dokumentumfilm, mely az amerikai élelmiszer-előállítás minőségromlásáról, annak egészségi, környezeti és evolúciós veszélyeiről, valamint a növények kémiai és genetikai manipulációjáról rántja le a leplet. Robert Kenner meghökkentő látképét a Hongkongi Filmfesztiválon néztük meg.
"Majd egymilliárd euró és 10 ezer munkahely a cél"
Az idei első háromnegyed évében 14 projekttel 300 millió euró tőkeértékű befektetés indulhatott el az ITD Hungary közreműködésével, s ezek összesen 6 ezer munkahelyet teremtenek - mondta Rétfalvi György, a magyar befektetés ösztönzési és kereskedelemfejlesztési ügynökség vezérigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján.
"Magyar szemmel nézve, furcsának tűnhet"
Miközben mostanában többnyire pozitív hangvételű elemzések születnek, a Magyar Fejlesztési Bank nyár elején készült makrogazdasági áttekintése szerint 2009-ben a globális gazdaság akár 3-4 százalékkal is eshet, 2010-re pedig csupán stabilizációra van kilátás, semmint fellendülésre. Gál Péter professzor, az MFB vezető közgazdásza szerint ebben a helyzetben új, a korábbinál összehangoltabb gazdaságpolitikai irány kialakulására van szükség világszinten. Eközben a hazai vállalkozások megpróbálják túlélni a nemzetközi és hazai makrogazdasági környezet hatásait.
Régen nem látott pofon Magyarországnak
Gyengébb besorolást adott a befektetésre ajánlott közepes sávon belül a magyar szuverén devizaadósságra szerdán egy japán hitelminősítő és befektetői tanácsadó cég.
Nem lesz olcsóbb a kínai cipő?
A Kínából érkező cipőket 16,5 százalékos, a Vietnamból érkezőket 10 százalékos illeték sújtja három éve, de az Európai Unió tagországainak tanácsában ez visszatérő vita tárgya a protekcionista lépést támogatók és a szabadkereskedelem hívei között.
Amiről az önkormányzatoknak feltétlenül tudniuk kell!
Október 9-10-én rendezi a lassan hagyománnyá váló polgármesteri napokat a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. A kétnapos összejövetelen több mint 100 önkormányzati vezető kap hasznos információkat a következő év finanszírozási nehézségeiről, a lehetséges megoldásokról és forrásbevonási lehetőségekről.
2010: a remény éve
A legtöbb kül- és felföldi gazdasági elemző egyetért abban, hogy karnyújtásnyira van már a recesszióból való kilábalás, ugyanis a világgazdaság mozdonyai - azaz a legjelentősebb országok gazdaságai - a növekedési pályára álltak, vagy állnak hamarosan.
2010-ben kapjuk az újabb pofont?
Az idei év rossz pénzügyi számai csak jövőre jelenhetnek meg a céges minősítésekben, azok alapján pedig vélhetően még több vállalkozás kerül rosszabb kategóriákba. Ez a folyamat az általában alultőkésített közép-kelet-európai vállalkozásoknak egyáltalán nem kedvez, míg a tőkeerős multinacionális cégek tovább erősödhetnek.
Számos adókedvezmény marad kihasználatlan
A kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységgel összefüggő költségeiket több adónemben is leírhatják a magyar vállalkozások, ám a gyakorlatban többségük nem él ezekkel a lehetőségekkel, mivel nem ismerik pontosan az erre vonatkozó jogszabályokat, sőt gyakran a vállalatuk által végzett k+f tevékenység mértékéről sincs pontos képük - állítja a Deloitte Zrt. adószakértője.
A magyar átlagember minden 7. forintját hitelére költi
A magyar lakosság az elmúlt években egyre inkább devizában adósodott el, tavaly a háztartások által felvett hitelek 80 százaléka már devizahitel volt. A háztartási hitelek GDP-hez viszonyított aránya jelenleg közel 40 százalék, aminek közel 60 százaléka svájci frank alapú. Az MNB szerint túlzott eladósodásra utalhat, hogy a magyar lakosság törlesztési terhe a rendelkezésre álló jövedelmének 13 százaléka, ami meghaladja az eurózóna átlagát.
Szovjet adósság: hamarosan letudva
Oroszország az év végéig befejezi a szovjet időkből származó adósság cseréjét - jelentette be hétfőn az orosz pénzügyminisztérium. Oroszország ezzel egy lépéssel közelebb kerül ahhoz, hogy ismét visszatérjen az eurokötvény-piacra.
"A krachot elkerültük, de..."
A rendszerszintű pénzügyi válságot sikerült ugyan elkerülni Kelet-Közép-Európában, a továbbra is jelentős kihívások miatt azonban "nincs helye az elbizakodottságnak" - hívta fel a figyelmet hétfőn három nagy nemzetközi pénzintézet, amelyek közös finanszírozási programot folytatnak a térségi gazdaságok megsegítésére.
APEH: egyre kevésbé titkolózunk
Javult az adómorál a vagyonosodási vizsgálatoknak köszönhetően - írja hétfői számában a Napi Gazdaság az APEH szaklapjában megjelent elemzés nyomán, amely szerint legalább is nőtt a hatmillió forint feletti összevont jövedelmet vallók köre, miközben a minimálbéreseké látványosan csökkent.
Hogyan változnak egyes adójogszabályok?
A közteherviselés átalakítását célzó, júniusban elfogadott törvényjavaslat szerint minden külföldi telephelyen végzett tevékenységből származó "iparűzési adóalapot eredményező rész" mentesül az iparűzési adófizetési kötelezettség alól Magyarországon január 1-jétől. A jelenleg elfogadásra váró legújabb törvényjavaslat egyebek között pontosítja az iparűzési adóalapmentes rész fogalmát - ismerteti a PricewaterhouseCoopers (PwC) hírlevele.
EU: marad az "extralaza" pénzügypolitika
Nyugalmat és bizalmat igyekezett oltani a befektetőkbe vasárnap az EU pénzügyi biztosa, utalva arra is, hogy szerinte még sokáig nem várható kamatemelés az Európai Központi Banktól (EKB).
Mennyit fejlődött Kína az utóbbi években?
Kína járul hozzá a legnagyobb mértékben a világgazdaság növekedéséhez - állítja a kínai statisztikai hivatal frissen kiadott 18-as számú jelentése, amely az ország nemzetközi státusának és befolyásának erősödését igyekszik számokkal igazolni.
Mi fogunk a leglassabban kilábalni a válságból
Európa lényegesen lassabban kászálódik ki a válságból, mint a világ többi térsége - mondta az IMF vezetője, aki szerint ez azért van, mert Európa gazdasága kevésbé rugalmas.
160 ezer állást mentene meg a kormány
Az év végéig a képzéssel kombinált munkahelymegőrző program keretében 30 milliárd forintra pályázhatnak a cégek. A gazdasági miniszter szerint sokáig lesz magas a munkanélküliség.
Rontotta Magyarország kilátásait az IMF
Az idei évre és 2010-re is a korábban jelzettnél nagyobb gazdasági visszaesést jósol Magyarországnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A globális gazdasági kilátásokat elemző tanulmányában az IMF az áprilisban valószínűsített 3,3 százalékról 6,7 százalékra módosította a bruttó hazai össztermék (GDP) idei évi visszaesésére vonatkozó előrejelzését, 2010-re pedig 0,4 százalék helyett 0,9 százalékos csökkenést tart valószínűnek.
Tovább erősítjük kapcsolatunkat Németországgal
2009. október 1-jén Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter hivatalos megbeszélésen fogadta az üzleti delegáció élén Magyarországra látogató Ernst Pfistert, a németországi Baden-Württemberg tartomány gazdasági miniszterét. „Jelen gazdasági helyzet megoldási kulcsa vitathatatlanul az innovatív fejlődés. Ehhez kiváló alapot biztosítanak az egyre szorosabbá váló magyar-német tudományos kapcsolatok"- hangsúlyozta Varga István az egyeztetéseket követő sajtótájékoztatón.
Szorosabb pórázra kötnék a bankokat
Ma veszi kezdetét az unió pénzügyminisztereinek és jegybanki elnökeinek kétnapos találkozója Göteborgban. Az ülésen elsősorban a bankok állapotáról és az európai pénzpiaci felügyelet szigorításáról tárgyalnak a résztvevők.
"Kizárt, hogy 80 ezer legyen a minimálbér"
Nem tartják reálisnak a munkavállalói oldal 2010-re vonatkozó, 80 ezer forintos minimálbér-javaslatát az MTI által megkérdezett kutatók, sőt van aki úgy vélekedik, hogy egyáltalán nincs szükség a minimálbér felemelésére. Az Országos Érdekegyeztető Tanács szeptember 18-i plenáris ülésén a munkavállalói oldal bruttó 80 ezer forintos minimálbérre tett javaslatot, amelyet a munkaadók - figyelembe véve a gazdasági helyzetet - irreálisnak tartanak.
Így lépnének fel az áfacsalással szemben!
Az Európai Bizottság szeptember 29.-én új javaslatot fogadott el az unión belüli áfacsalás megnehezítésére. A javaslat értelmében a tagállamok ideiglenesen fordított adózást alkalmazhatnának meghatározott áruk és szolgáltatások esetén, például az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmével kapcsolatban.
Munkanélküliség: lesz még rosszabb is?
Június-augusztusban a 15-74 éves foglalkoztatottak száma 3 millió 800 ezer, a munkanélkülieké 419 ezer volt, ami 9,9 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett - közölte Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A Takarékbank szerint lesz rosszabb is, ráadásul van olyan munkahelymegőrző pályázat, amit pénz hiányában lezártak.
Nem okozott meglepetést az MNB
A monetáris tanács 50 bázisponttal, 7,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfőn. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. Legutóbb augusztus 24-én csökkentette ötven bázisponttal, 8 százalékra a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács.
Kamatdöntés előtt: mi várható?
Elemzők többsége 50 bázispontos jegybanki alapkamat csökkentést vár hétfőn, de többen azt sem tartják kizártnak, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa erőteljesebben vágja vissza az alapkamatot. Az AXA nem számít ilyen radikális monetáris lazításra, amivel csalódást okozhatunk a külföldi befektetőknek.
Megéri szerdáig várni a tankolással
Csökkenti bruttó 8 forinttal a 95-ös benzin és 4 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt. - értesült piaci forrásokból hétfőn az MTI.
Közbelépett az AB: változó szabályok az építésügyben
Az Alkotmánybíróság (AB) megsemmisítette az építésügyi hatósági eljárásokról szóló 2007-ben hozott ÖTM rendelet második fejezetét, amely az építésügyi hatósági eljárások általános szabályait tartalmazza, ezek azonban csak 2010. június 30-án kerülnek ki a jogrendszerből - a határozat a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.
Nagy pofont kaptak az európai bankok is
Európa 22 nagy bankja 400 milliárd eurós veszteséget könyvelhet el idén és jövőre - írta hétvégi számában az International Herald Tribune. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán teszi közzé tanulmányát az európai pénzügyi rendszer helyzetéről.
Amire a cégek többet költenek az államnál
A vállalkozások - megközelítve a kitűzött lisszaboni célokat - 2008-ban már többet költöttek kutatás-fejlesztésre, mint az állami költségvetés. A KSH 2009. szeptember 24-én közzétett adatai szerint, a kutatás-fejlesztési ráfordítások értéke tavaly nőtt, és ismét elérte a GDP 1%-át.
Két év és régiós vezető lehet Magyarország
A régió legstabilabb országa lesz Magyarország 2011-re, a magyar uniós elnökség évére; az államháztartási hiány akkorra - a szakértők szerint is - 3 százalék alá esik - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter " A gazdasági válság és az Európai Unió" című konferencián, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia rendezett Budapesten.
Költségvetés 2010: az ÁSZ szerint nagyot bukhatunk
Nemcsak a válság alakulása jelent kockázatot a következő évek várható gazdasági növekedésére, hanem a hazai társadalmi-gazdasági és alkalmazkodási tényezők is, közöttük a nagy ellátórendszerek helyzete - véli az Állami Számvevőszék a 2010-es büdzséről készített jelentésében.
Bajnai: a legkisebb rosszat választjuk
Amíg a munkanélküliségi adatok nem javulnak, addig a válságnak nincs vége - jelentette ki Bajnai Gordon miniszterelnök a 47. Közgazdász-vándorgyűlésen pénteken Zalakaroson.
Már tárgyalják: hogyan kerülhető el az újabb világválság?
Megkezdődött a világ legnagyobb fejlett, illetve fejlődő gazdaságait, valamint az Európai Uniót tömörítő G20-as csoport vezetőinek csúcsértekezlete az Egyesült Államok északkeleti részén lévő Pittsburgh városában.