Már Trumpot is kezdjük megszokni

Az idei európai választások, a Brexit fejleményei és Trump elnök meglepő fordulatokat tartogató politikája sok izgalmat adott az évre, most azonban úgy tűnik, hogy mindezeket magunk mögött hagyva végre megnyugodtak a befektetők. Az év hátralévő hónapjait így kedvező piaci hangulattal és stabil növekedéssel zárhatjuk, sőt, Magyarország számára akár még a hitelminősítők részéről is pozitív jelzések jöhetnek – jelezte a K&H.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A negyedik negyedévre ráfordulva egyértelműen kijelenthetjük, hogy a nehezén túl vagyunk. Az idei évre előre jelzett, befektetői szempontból leginkább izgalomra okot adó eseményeket, így a holland, a francia és a német választásokat magunk mögött hagytuk, miközben a Brexit körüli izgalmak is csendesültek. Sőt, úgy tűnik, hogy még Trump elnök sajátos politikáját is megszokták a befektetők. Mindez azt eredményezi, hogy az utolsó negyedévnek nagyon pozitív hangulatban indulunk neki, miközben több régióban a feldolgozóipari és a szolgáltatóipari konjunktúra indexek is többéves csúcson vannak, és a piacok is sokat erősödtek” – mondta el Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

fotó: flickr/Gage Skidmore

Nyugaton a helyzet…

Akár az Uniót, akár az Egyesült Államokat nézzük, a gazdaságok egyértelműen jó formában vannak. Szeptemberben a német feldolgozóipari konjunktúra-index történelmi csúcsra emelkedett, az amerikai index esetében pedig 2004 óta nem voltak ilyen jók a kilátások. Ennek is köszönhetően mindkét régióban 2% feletti növekedésre lehet számítani 2017-ben. Hasonlóan nyugodt a kép keleten is: mostanság nem hallani túl sokat Kína felől, ami jó hír a befektetőknek, hiszen azt mutatja, hogy jól menedzselik a lassuló, jelenleg 7 százalék körüli növekedést, miközben a konjunktúra előrejelzések szintén optimista képet mutatnak.

Fektessen a mennybe – ha a Goldman Sachs mondja…
Luxemburgban az egy főre eső nemzeti jövedelem 104 ezer euró. Katar után ez a világ leggazdagabb országa. A Nagyhercegség, amelynek mindössze félmillió lakosa van, most azzal akarja biztosítani gazdagságát a jövőben is, hogy befektet az űriparba.
A kedvező befektetői hangulat és meggyőző gazdasági adatok zöld utat adnak a jegybankok számára a háttérbe vonuláshoz, csupán az egyetlen hiányzó dolog, az infláció vártnál lassabb élénkülése teszi még kérdésessé ennek ütemezését. A Fed és az EKB is 2 százalékos inflációs célt határozott meg, azonban a nyersanyagok - leginkább az olaj - tartósan alacsony árszintje mellett várhatóan ez sem idén, sem jövőre nem fog teljesülni. „A jegybankok az alacsony infláció miatt egyelőre nem sietnek visszavonni piactámogató intézkedéseiket, így bár a befektetők egyértelműen azt várják, hogy jövőre kisebb támogatást kapnak a piacok, a Fed részéről csupán két kamatemelésben gondolkodnak 2017-18-ra vonatkozóan, szemben a Fed által előrejelzett 4x25 bázispontos emeléshez képest. A befektetők számára mindez azt jelenti, hogy idén már nem lehet túl sok jóra számítani a globális kötvénypiacokon” - emelte ki a befektetési szakember.

Felminősítést hozhat az év vége

A pozitív nemzetközi környezet itthon is érezteti hatását: 3,5-4 százalék közötti GDP növekedéssel és 2,5 százalék körüli inflációval zárhatjuk az évet. Emellett tovább folytatódik az államadósság átrendeződése, aminek lépéseként jelenleg a rövidebb futamidejű dollárkötvények visszavásárlása, és helyettük 10 éves eurós állampapírok kibocsátása zajlik. A hazai adósságprofil sokat javult: a 2011-ben még 50 százalékra rúgó deviza-adósság idén 23 százalék közelébe csökkent, miközben a lejárati szerkezet is javult-hosszabbodott.

„A gazdasági mutatók a nemzetközi hitelminősítők számára is megnyerőek, hiszen augusztusban az S&P az adósminősítéshez rendelt stabil kilátást pozitívra változtatta – ami egy közelgő felminősítés előszobáját jelenti. Az S&P pozitív lépését októberben a Moody’s, novemberben pedig a Fitch követheti. Óriási piaci hatásra azért nem kell számítani, várhatóan nem fog érdemi kötvénypiaci hozamcsökkenésben lecsapódni, de a hosszú távú adósságfinanszírozáshoz a nemzetközi környezet romlása esetén is hasznos lehet a magasabb adósságkockázati besorolás” - hangsúlyozta ki Kovács Mátyás.

Mibe fektessük első profitunkat?
Miután elérkezett a nagy nap, amikor új vállalkozásunk első profitjait tudjuk elkölteni, el kell dönteni, mire fordítsuk azt. A legtöbb új vállalatvezető úgy dönt, hogy infrastruktúrába, felszerelésbe, az üzleti folyamatok áramvonalasításába, vagy az ügyfélkapcsolatok javításába fordít pénzt. Az Entrepreneur üzleti szakportál jó tanácsokkal szolgál a témában.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo