Már Trumpot is kezdjük megszokni

Az idei európai választások, a Brexit fejleményei és Trump elnök meglepő fordulatokat tartogató politikája sok izgalmat adott az évre, most azonban úgy tűnik, hogy mindezeket magunk mögött hagyva végre megnyugodtak a befektetők. Az év hátralévő hónapjait így kedvező piaci hangulattal és stabil növekedéssel zárhatjuk, sőt, Magyarország számára akár még a hitelminősítők részéről is pozitív jelzések jöhetnek – jelezte a K&H.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A negyedik negyedévre ráfordulva egyértelműen kijelenthetjük, hogy a nehezén túl vagyunk. Az idei évre előre jelzett, befektetői szempontból leginkább izgalomra okot adó eseményeket, így a holland, a francia és a német választásokat magunk mögött hagytuk, miközben a Brexit körüli izgalmak is csendesültek. Sőt, úgy tűnik, hogy még Trump elnök sajátos politikáját is megszokták a befektetők. Mindez azt eredményezi, hogy az utolsó negyedévnek nagyon pozitív hangulatban indulunk neki, miközben több régióban a feldolgozóipari és a szolgáltatóipari konjunktúra indexek is többéves csúcson vannak, és a piacok is sokat erősödtek” – mondta el Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

fotó: flickr/Gage Skidmore

Nyugaton a helyzet…

Akár az Uniót, akár az Egyesült Államokat nézzük, a gazdaságok egyértelműen jó formában vannak. Szeptemberben a német feldolgozóipari konjunktúra-index történelmi csúcsra emelkedett, az amerikai index esetében pedig 2004 óta nem voltak ilyen jók a kilátások. Ennek is köszönhetően mindkét régióban 2% feletti növekedésre lehet számítani 2017-ben. Hasonlóan nyugodt a kép keleten is: mostanság nem hallani túl sokat Kína felől, ami jó hír a befektetőknek, hiszen azt mutatja, hogy jól menedzselik a lassuló, jelenleg 7 százalék körüli növekedést, miközben a konjunktúra előrejelzések szintén optimista képet mutatnak.

Fektessen a mennybe – ha a Goldman Sachs mondja…
Luxemburgban az egy főre eső nemzeti jövedelem 104 ezer euró. Katar után ez a világ leggazdagabb országa. A Nagyhercegség, amelynek mindössze félmillió lakosa van, most azzal akarja biztosítani gazdagságát a jövőben is, hogy befektet az űriparba.
A kedvező befektetői hangulat és meggyőző gazdasági adatok zöld utat adnak a jegybankok számára a háttérbe vonuláshoz, csupán az egyetlen hiányzó dolog, az infláció vártnál lassabb élénkülése teszi még kérdésessé ennek ütemezését. A Fed és az EKB is 2 százalékos inflációs célt határozott meg, azonban a nyersanyagok - leginkább az olaj - tartósan alacsony árszintje mellett várhatóan ez sem idén, sem jövőre nem fog teljesülni. „A jegybankok az alacsony infláció miatt egyelőre nem sietnek visszavonni piactámogató intézkedéseiket, így bár a befektetők egyértelműen azt várják, hogy jövőre kisebb támogatást kapnak a piacok, a Fed részéről csupán két kamatemelésben gondolkodnak 2017-18-ra vonatkozóan, szemben a Fed által előrejelzett 4x25 bázispontos emeléshez képest. A befektetők számára mindez azt jelenti, hogy idén már nem lehet túl sok jóra számítani a globális kötvénypiacokon” - emelte ki a befektetési szakember.

Felminősítést hozhat az év vége

A pozitív nemzetközi környezet itthon is érezteti hatását: 3,5-4 százalék közötti GDP növekedéssel és 2,5 százalék körüli inflációval zárhatjuk az évet. Emellett tovább folytatódik az államadósság átrendeződése, aminek lépéseként jelenleg a rövidebb futamidejű dollárkötvények visszavásárlása, és helyettük 10 éves eurós állampapírok kibocsátása zajlik. A hazai adósságprofil sokat javult: a 2011-ben még 50 százalékra rúgó deviza-adósság idén 23 százalék közelébe csökkent, miközben a lejárati szerkezet is javult-hosszabbodott.

„A gazdasági mutatók a nemzetközi hitelminősítők számára is megnyerőek, hiszen augusztusban az S&P az adósminősítéshez rendelt stabil kilátást pozitívra változtatta – ami egy közelgő felminősítés előszobáját jelenti. Az S&P pozitív lépését októberben a Moody’s, novemberben pedig a Fitch követheti. Óriási piaci hatásra azért nem kell számítani, várhatóan nem fog érdemi kötvénypiaci hozamcsökkenésben lecsapódni, de a hosszú távú adósságfinanszírozáshoz a nemzetközi környezet romlása esetén is hasznos lehet a magasabb adósságkockázati besorolás” - hangsúlyozta ki Kovács Mátyás.

Mibe fektessük első profitunkat?
Miután elérkezett a nagy nap, amikor új vállalkozásunk első profitjait tudjuk elkölteni, el kell dönteni, mire fordítsuk azt. A legtöbb új vállalatvezető úgy dönt, hogy infrastruktúrába, felszerelésbe, az üzleti folyamatok áramvonalasításába, vagy az ügyfélkapcsolatok javításába fordít pénzt. Az Entrepreneur üzleti szakportál jó tanácsokkal szolgál a témában.

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo