Gazdaság
Lassan, de izmosodik a magyar gazdaság
A júniusi stagnálás után enyhén bővült júliusban a magyar gazdaság a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó szerint - közölte az Ecostat.
Végre: Magyarország az első!
A közép-kelet-európai térség jövőre kiszabadulhat a válság szorításából, és megindulhat a fellendülés a részvénypiacokon. A favorit Magyarország, Ausztria és Lengyelország lehet, mondta Mark Möbius, a Templeton befektetési társaság feltörekvő piaci vezetője a Reutersnek szerdán. Möbius szerint a válság 2009 vége felé fog tetőzni a térségben.
Hónap végén törleszt? Most szerencséje lehet!
A forint - a többi közép-európai devizával együtt - gyengült az euróval szemben, amely 268 forint fölött állt kedden késő délután a londoni bankközi devizapiacon.
Hogyan élik meg a válságot a kiscégek?
A mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) kétharmada vezetett be megszorító intézkedéseket a tavaly ősz óta tartó pénzügyi és gazdasági válság hatására, a kereskedelmi cégek érezték meg legjobban a válságot, és leginkább a forgalom visszaesése sújtotta a vállalkozásokat - derül ki a K and H Bank Zrt. kkv bizalmi index kutatásából.
Az MSZP-s gazdaságpolitikát folytatná a Fidesz
A Political Capital elemzése szerint a Bajnai-kormány és a Fidesz gazdaságpolitikája között nincsenek rendszerszintű különbségek, ezt látszik alátámasztani a legnagyobb ellenzéki párt politikusainak és vezetőinek nyilatkozata is. A kutatás szerint a jobbközép párt jelenleg egyszerre igyekszik kitapogatni és tágítani saját gazdasági és politikai mozgásterét, megnyugtatni a befektetőket és felkészíteni a választókat a következő kormányzati ciklus népszerűtlenebb intézkedéseire.
Kamatcsökkentés: ez még csak a kezdet?
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 100 bázisponttal 8,5 százalékra mérsékelte a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén, a piac 50 bázispontos kamatvágásra számított. Az elemzők többsége úgy vélte, hogy az alapkamat év végére csökkenhet 8,5 százalékra, jövő év végére pedig 7 százalékra.
Szuperbruttósítás: az MSZP kitart
A szuperbruttósítás adótechnikai kérdés, s mivel az Alkotmánybíróság több döntésében is úgy foglalt állást, hogy az adóalapot csökkentő, illetve az adóalapot növelő tételek összhangban vannak az alaptörvénnyel, ezért a szuperbruttósítás kiállja az alkotmányosság próbáját - mondta Szabó Lajos, az MSZP-frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője hétfőn az MTI-nek.
A piac lassan megkegyelmez Magyarországnak...
A költségvetési fegyelem "markánsan" javította a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot, megteremtve a lehetőséget a jegybanki kamatcsökkentési ciklus újrakezdésére, mondták az MNB hétfői kamatdöntő ülése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők.
Devizahitelesek 267-271 forintos euróval számolhatnak
Hétfőn a közép-kelet-európai valuták viszonylag jól tartották magukat, hála a nagyrészt jó nemzetközi befektetői hangulatnak. A forintot továbbra is támogatja az állampapírok óriási kereslete.
Megint érdemes szerda előtt tankolni!
A 95-ös benzin literenként négy, a gázolaj pedig két forinttal drágul szerdán - értesült piaci forrásokból hétfőn az MTI. A kutaknál 10-25 forintos eltérést is tapasztalhatnak az autósok.
Mely végzettséggel találunk biztosan állást?
Mintegy húszezer állást nem tudnak betölteni a cégek a válság ellenére. Elsősorban a jól képzett, tapasztalt szakmunkásokat keresik, de sok esetben az olyan szellemi pozíciókra sem találnak embert, amelynek kapcsán valamilyen különleges elvárással lépnek fel a cégek.
Ombudsmani vétó az adóváltozásokkal szemben
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az szja-törvény módosításában szereplő úgynevezett szuperbruttósítás alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését indítványozta az Alkotmánybíróságnál.
APEH: százezer céget szüntethetnek meg
Az adószám felfüggesztését, végső esetben a vállalkozás törlését kockáztatják azok a társaságok, amelyek nem nyújtották be határidőre a tavalyi évről szóló beszámolójukat; idén 100 ezren késnek - ismerteti a Népszabadság hétfői száma.
24 éves kocsiért akár 900 ezret is adnak
Az Egyesült Államokban is bevezetik a roncsprémiumot az autóeladások ösztönzése végett. Az összesen egy milliárd dolláros keretből 4500 dollár támogatást kap az, aki leadja bizonyos feltételeknek megfelelő régi autóját.
Bajnai szerint megtanultunk úszni
A miniszterelnök szerint a válság sok országban túl van mélypontján, itthon pedig már túl vagyunk a kezdeti fuldokláson: az elmúlt száz nap arra ugyanis elég volt, hogy megtanuljunk úszni - olvasható a szombati Blikkben megjelent miniszterelnöki interjúban. "Még bent vagyunk a vízben. Látszik a part, de nincs közel, és odáig el kell jutnunk, ami fáradságos lesz" - mondta a lapnak Bajnai Gordon, hozzátéve: azért mindenkit óvna még attól, hogy azt gondolja: a válságnak vége. A kormányfő szerint a devizahiteleseknek nyújtott segítség eredménye az, hogy az 1,7 millió devizahiteles többsége most nagyobb biztonságban van, mint száz nappal ezelőtt.
Csak luxuslakást lehet jól kiadni
A lakásárak után a bérleti díjak is esnek, Budapesten 50 ezer, míg a vidéki városokban 30 ezer forint a havi bérleti díj alsó határa - közölte az MTI-vel a Duna House ingatlanközvetítő cég.
Spórolós légiutak: WC-re menne vagy takarót kér?
Egyre több fizetős szolgáltatást kínálnak, illetve tesznek fizetőssé a légitársaságok az utazás során bevételeik növeléséért - állapítja meg az Equilor Befektetési Zrt. legújabb elemzése.
"A Fidesz visszaadná a hitet"
A Fidesz szerint az ősszel össze fog roppanni a Munkaerőpiaci Alap, ha a jelenlegi tendencia folytatódik: a bevételi oldal nem teljesül, a kiadási oldalról ugyanakkor óriási a kiáramlás. Erre Filló Pál szocialista képviselő úgy reagált, hogy a Munkaerőpiaci Alap működőképességét semmi nem veszélyezteti, a munkanélküliség nem nőtt másfél hónapja.
A román nem követi a magyar kormányt
Traian Basescu román elnök nem híve annak, hogy "magyar mintára" drasztikusan csökkentsék a költségvetési kiadásokat, bár elismeri, hogy a költekezést "minimalizálni kell", ha az ország nem akar túlzottan eladósodni, és emiatt elszalasztani a növekedés újraindulását. A román államfő erről egy bukaresti sajtóértekezletén beszélt.
Nem kell a fúzió: agyonverték a főnököt
Munkaügyi vita során 30 ezer vasmunkás csapott össze rendőrökkel egy kelet-kínai acélműben. A munkások dühét az váltotta ki, hogy vállalatukat, a Tunghuában működő acélművet be akarja kebelezni egy pekingi cég. A felbőszült alkalmazottak a tiltakozás során megtámadták és agyonverték a Csienlung vezérigazgatóját.
Kelet-Európa: a boldog időszaknak annyi
A felzárkózó európai térség államai valószínűleg nem térnek vissza a magas növekedési ütemekhez és a rekord méretű külföldi beruházásokhoz, amelyekben a válság előtt részük volt, erre figyelmeztetett pénteken az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke. Thomas Mirow óvott a válság alulértékelésétől is, mondván, hogy még sok nehézség következik.
716 ezer magyar nem tud rendszeresen törleszteni
A múlt év végi 618 ezerről az első félév végére 716 ezerre nőtt a legalább 90 napos késéssel fizetők, a BAR listára felkerült lakossági hiteladósok száma - derül ki a Központi Hitelinformációs Rendszert (KHR) üzemeltető BISZ Zrt. most megjelent legfrissebb kimutatásából.
IMF: jók a jelek, de azért figyelik Magyarországot
Magyarország múlt heti, euróban jegyzett kötvényeladása azt jelzi, hogy nő a befektetői bizalom a kormány politikája iránt, az országnak azonban az adósság csökkentésére kell összpontosítania - jelentette ki Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) budapesti állandó irodájának a vezetője.
Már látszik a magyar fény az alagút végén?
Júliusban harmadik hónapja emelkedett a GKI konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke, amely így már megközelíti a tavaly novemberi értéket. A javulás markáns, de összességében továbbra is nagyon pesszimista vélekedést tükröz - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérésből.
Kormány: fizessenek a gazdagok
Ha szankcionálni nem is tudja, a kormány elvárja, hogy a tehetősebbek a krízisalap támogatásával járuljanak hozzá a leginkább rászorulók megsegítéséhez - jelentette ki Herczog László, szociális és munkaügyi miniszter csütörtökön egy kecskeméti szakmai fórumon, ahol a kormány szociális válságkezelő intézkedéseiről beszélt önkormányzati szakemberek, munkaügyi kirendeltségek munkatársai, szociális szolgáltatók és civil szervezetek képviselői előtt a Dél-alföldi Regionális Munkaügyi Központ által szervezett rendezvényen.
Csak minden 9. román vállalkozna
A románok 87 százaléka nem akar saját vállalkozást indítani a következő időszakban, de akiknek már van, azoknak a többség nem kényszerült bezárni meglévő vállalkozását a gazdasági válság miatt, derült ki egy közvélemény-kutatásból.
A gyenge dollár jót tesz a forintnak
Ha csak a gazdasági háttér és a nemzetgazdasági szükségletek határoznák meg a forint irányzatát, akkor nem kellene erősödnie belátható időn belül, írta elemzők véleményét idézve csütörtökön a Dow Jones hírügynökség.
Élet az uniós pénzeken túl: aprópénzből futja
A hazai közforrás annyira kevés, hogy a fejlesztési tanácsok nem a keretstratégiákra alapozva finanszíroznak helyi célokat, hanem pályázatokat kiírva, befogadva támogattatnak olyan „kicsiny" projekteket, amilyeneket uniós pénzekből nem is lehet megvalósíttatni.
"Halló, Apeh? Azt hiszem, a szomszédom titkol valamit"
Egyre több közérdekű bejelentés érkezik az adóhatósághoz, számuk június végéig meghaladta a 11 ezret, ami 42,5 százalékkal nagyobb a tavalyi első félévinél - közölte szerdán az APEH.
Dolgozói tiltakozás: négyórás őrizetben a cégvezetők
A tervezett elbocsátások ellen tiltakozásul a világ vezető abroncsgyártója, a Michelin egyik franciaországi gyárának négy vezetőjét négy órán tartották fogva a munkások szerdára virradóra, a svéd SKF golyóscsapágygyár egyik felszámolásra ítélt franciaországi telephelyének dolgozói pedig elfoglalták a cég legnagyobb helyi üzemét.
Ingatlanpiac: van, aminek jót tesz az áfaemelés
Az új építésű lakást keresőknek a lakáslízing jelentheti a legolcsóbb megoldást, mivel a finanszírozott összeg ÁFA része után nem kell kamatot fizetni. A lakástámogatási kedvezmények megszüntetése és az ÁFA emelése a lízingfinanszírozás további elterjedését és az újlakás piac fellendülését hozhatja.
Hogyan adózik Európa az ingatlanok után?
Bár különböző elveken nyugszik, és más célokat szolgál, Belgiumot, Máltát és Svédországot leszámítva valamennyi uniós ország állampolgára fizet valamilyen formában adót az ingatlana után. Van, ahol jelentős, máshol marginális bevételként jelenik meg, de túlnyomó többségben a helyhatóságok büdzséjét gyarapítja. S mivel általában széles adózói kör viseli a terheket, nincs szükség arra, hogy bárkit túladóztassanak.
Jól járhat a válsággal az építőipar
Több mint ezer építőipari cég került végelszámolás alá 2009 első félévében - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Tavaly ilyenkor még csak 663 társaság tulajdonosai döntöttek a cég megszüntetése mellett. A felszámolások száma az első félévben 22 százalékkal emelkedett, miközben soha nem látott módon csökken az új cégek száma az ágazatban.
Válságtompító nagyprojektek
A kormány eddig 23 nagyprojektet és több mint 300 kiemelt projektet hagyott jóvá, miközben - tekintettel a válságra - átcsoportosította a forrásokat is. Noha közösségi beruházásra kevesebbet, gazdaságfejlesztésre többet kellene költeni, ám ez utóbbi most nemigen megy: a gazdaság egyelőre kénytelen szembenézni azzal, hogy nincs piaca.
Mennyiért számolható el a benzin?
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) közzétette az augusztus 1-je és augusztus 31-e között, a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatban alkalmazható üzemanyagárakat.
Tovább erősödik a forint
A forint - a többi térségbeli devizával együtt - erősödött az euróval szemben, amely 273 forint alatt állt hétfőn kora este a londoni bankközi devizapiacon.
Autóiparáról lesz híres Kecskemét?
Magyarország mellett kötelezte magát el a világ egyik legnagyobb autóipari beszállítója: az autóalkatrészeket gyártó Bosal kecskeméti beruházása 250 fő számára teremt munkahelyet. A kormány egy új járműipari központ létrehozását tervezi Kecskeméten és környékén.
Saját erőből győznénk le a válságot
Különböző szintű anyagi tartalékok mellett, kellő energiával és motivációval rendelkezünk, hogy a gazdasági helyzetünk fenyegetettsége miatt érzett szorongásunkkal megküzdjünk - derül ki a Szonda Ipsos egy kis mintás - száz fős - villámkutatásából, melyben arra keresték a választ, hogy az emberek vajon mennyire érzik fenyegetve gazdasági helyzetüket, vagyonukat, megszerzett javaikat. A fogyasztói magatartás területén tudatosabb viselkedés, s a banki szolgáltatások felé irányuló igények átrendeződése is várható. Egyfajta averzió mutatkozik a hitelekkel szemben, míg a megtakarítások vonzóvá váltak a megkérdezettek egy részének.
Egyelőre maradnak az üzemanyagárak
Ezen a héten nem változnak az árak a hazai töltőállomásokon - értesült piaci forrásból a holtankoljak.hu és a Magyar Távirati Iroda. A kutaknál 10-25 forintos különbségek is lehetnek.
Mi kell Magyarország túléléséhez?
Hazánk a szükségből akkor tudna erényt kovácsolni, ha megalkotná a kormányzati ciklusokon átívelő nemzeti stratégiáját - fogalmazza meg 11. üzleti jelentésében a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC).
Sportautóra még futja a magyarnak
Annak ellenére, hogy az idei első félévben 40,1 százalékkal esett vissza az eladott új személygépkocsik száma Magyarországon a tavalyi év hasonló időszakához képest, a sportautók értékesítésében nem mutatkozik visszaesés, sőt több mint 44 százalékkal több járművet adtak el ebben a kategóriában a tavalyi első félévhez képest - derül ki a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) a héten publikált adataiból.
GPS 110 millió forintért
A közúthálózat veszélyes helyeire figyelmeztető GPS alapú rendszert akar vásárolni a Magyar Közút Nonprofit Zrt. A gyorsított tárgyalásos közbeszerzésről szóló felhívás a Közbeszerzési Értesítő legutóbbi számában jelent meg.
Összehasonlították Magyarországot a régiós társakkal
Bár romlott hazánk versenyképességi indexe, így is kisebb mértékben, mint Ausztriában, Csehországban, Szlovéniában, vagy Szlovákiában. Az üzleti bizalom, mely azt is mutatja, hogyan érzik magukat a vállalkozások Magyarországon, meredeken zuhan.
Egyelőre stabil maradt a forint
A forint változatlanul a 274 forintos euró árfolyam környékén mozog: pénteken délelőtt 274,15 forinton jegyezték az eurót a bankközi kereskedelemben, szemben a csütörtök délutáni 274,17 forinttal.
Megszűnik a zöldkártya
Januártól megszűnik a zöldkártya, az autók környezetvédelmi vizsgálatát egyszerre végzik majd a műszaki vizsgával - tudta meg a Magyar Televízió Híradója.
Viszlát iparűzési adó?
Ha a következő kormány folytatja a takarékos költségvetési politikát, akkor a GDP növekedése lehetőséget teremt az iparűzési adó kiváltására - jelentette ki Oszkó Péter pénzügyminiszter, a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) csütörtöki budapesti rendezvényén.
Papíron többet, gyakorlatilag kevesebbet keresünk
A reálkeresetek - az infláció 3,2 százalékos növekedése mellett - 2009. január-májusában 2,1 százalékkal maradtak el az előző évitől - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Egyre több magyar cég látja a fényt az alagút végén
A K&H kkv bizalmi index kis mértékben, de növekedett 2009 második negyedévében. A mikro-, kis- és középvállalkozások elkövetkezendő egy évre vonatkozó várakozásait mutató index 6 ponttal erősödött az előző negyedévhez képest, így -28 ponton áll.