Minden forrás egyetért abban, hogy évről évre növekszik a napraforgó hazai vetésterülete, a Földművelési Minisztérium szerint idén elérte a 653, a KSH szerint a 700 ezer hektárt. A területeken egyre nagyobb arányban magas olajsavas fajtákat (HO) vetnek a gazdák, mert az ebből készült, kedvezőbb sütési tulajdonságú olaj iránt megnőtt a kereslet. Fontos ugyanakkor az ilyen típusú termény elkülönített tárolása, mert a minősítéshez az olajsavtartalomnak 82 százalékot kell elérnie, míg a hagyományos napraforgónál ez csak 38 százalék.
A termésátlagok nagyon eltérőek lehetnek az időjárástól, a művelés módjától, fajtáktól függően, az országosan jellemző, átlagosan 3 tonnás hektáronkénti eredményekkel számolva az idei termés is meghaladja az 1,8-2 millió tonnát – ismertette a jelen helyzetet dr. Halmos Gábor, a Concordia közraktár Zrt. vezérigazgatója.
A terményt elsősorban étolajként és margarinokban hasznosítják, de a sajtolás után visszamaradó napraforgódara takarmány- és ipari alapanyagként is értékes. A hazai felhasználás nagyjából évi 1,2 millió tonna, így mintegy 500 ezer tonnát idén is exportálnak majd a termelők és a kereskedők.