Régen humán erőforrás-szervezésnek, személyzeti ügyeknek, ma szervezetfejlesztésnek hívjuk ezt a szakterületet. Ez a változás annak felismerése, hogy "egyre komplexebb a világ", mondta nyitóbeszédében Borbély László, az SPA Tudásbázis Kft. szervezetfejlesztője, executive coach. A coaching "nagyrészt a szervezeti félelemmel foglalkozik. A félelem, hogy lehagy a konkurencia, a félelem, hogy valaki a cégen belülről elárul."
Ebben a munkaerőhiányos korban, amikor a magyar munkavállalók jelentős része külföldön dolgozik, "a cégednek szexinek kell lenni, különben nem tudod magadhoz vonzani a munkaerőt", jelentette ki Jagodics Tamás, a Cégmenedzser Kft. ügyvezető igazgatója, aki úgy véli, a rossz helyzetben való növekedés is lehetséges.
Serényi János, a McCann Erickson Budapest alapítója fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a "munkavállalót nem akkor kell megbecsülni, amikor el akar menni, akkor már rég késő". Egy cég élére "mentor és coach, nem pedig elnök-vezérigazgató kell."
Ruzsa Ágota, a Sol Intézet igazgatója még ma is aktuálisnak és relevánsnak tartja Peter Senge üzleti guru '90-es években divatossá vált koncepcióját, a tanulószervezetet, melyben fontos szerepet kap a közös vízió, a közös tanulás, a személyes irányítás, a mentális minták tudatosítása és a rendszerben való gondolkodás. Tulajdonképpen a mai coachok is ilyen szervezetekké segítenek fejleszteni a vállalkozásokat.
"Ha van tanulási kultúra egy cégben, akkor lehet csak a következő szintre lépni", tette hozzá Bincze Bea nemzetközileg akkreditált coach a Business Coach Kft.-től. Ugyanakkor "a coaching nem a tudásátadásról szól", hanem arról, hogyan kell "a célok megvalósítása érdekében elhárítani az akadályokat".
A fejlődés egyik legnagyobb kerékkötője, hogy "nem átlátható a működés, nem tudjuk, ki mit dolgozik, nincs gazdája a feladatoknak, s a kézi vezérlés már nem fenntartható", magyarázta Patonai Ágnes, a p2m Consulting Kft. ügyvezető igazgatója.
Elengedhetetlen tehát a munkafolyamatok modellálása. A workfllow menedzsmentnek ma már szoftverjei is vannak, amik grafikus megjelenítéssel segítenek rendet tenni a komplex céges folyamatokban. Szederkényi Zsolt, az xFlower Cégcsoport ügyvezető igazgatója Petőfi Sándor Arany Lacinak című versével illusztrálta, hogy tulajdonképpen minden tevékenység ábrázolható folyamatábrákkal, így a cégek szabadkozása, miszerint a tevékenységük nem ábrázolható, rossz kifogás.
"A cégvezetők nagy része úgy gondolja, az ember zsivány. Mégis hasznos a kontrolt nem a folyamatokra, hanem az emberekre tenni. Bízni kell az emberekben", vélekedett Ludvigh Károly, a Stratego ügyvezető igazgatója, aki a leadership típusú vezetési stílus tulajdonságait ismertette.
Hasznos lehet az ellenőrző listák vezetése, ami sorra veszi, mi mindenre kell ügyelni, mi mindent kell figyelni a vállalat működésének mérésében, mondta Békési Gábor, az SPA Tudásbázis Kft. munkatársa, a Vállalati Vitalitás Index kifejlesztője.
Stefany-Tóth Judit, a Gestalt Egyesület elnöke a gestalt pszichológiát applikálta a szervezésfejlesztéshez, mely arra helyezi a hangsúlyt, hogy a külvilágot az elme érzékeli, de ez a percepció változtatható, sőt fejleszthető. "A figyelmünk folyamatosan változik, emel ki és süllyeszt vissza adatokat a háttérbe."
Az új típusú vállalatokról beszélt Toldi Zsuzsanna, az Aquilone Training Szervezetfejlesztési Kft. ügyvezető igazgatója, aki úgy látja, egyre népszerűbb a teal modell. (A szó maga egy kékesszürke színt jelent.) A teal cégekben nagyfokú önmenedzsment valósul meg a munkatársak körében, s maszkokat sem kell viselni, mindenki hozhatja személyisége teljességét.
A cégvezetők gyakran széttárják a kezüket, amikor árajánlatot kapnak egy coaching cégtől. "De hát miből finanszírozzuk a szervezetfejlesztést?", merül fel az örökös kérdés. Eljött az a pillanat, amikor uniós forrásokat is be lehet vonni ennek finanszírozására, beszélt az új pályázati lehetőségről Goda Szilárd, a a Versenyhajó Kft. ügyvezető igazgatója, aki szerint legközelebb talán csak 2022-ben kerülhet sor ilyen kíírásra újra. A benyújtási határidő 2017. október 30.