Jó évjárat az idei

„Kiemelkedő évjárat”, „kegyelmi állapot”, „ezt csak elrontani lehet”. Ilyen és ehhez hasonló mondatok hangzanak el a szőlészek, borászok szájából a közelmúltban zárult 2017-es szürettel kapcsolatban. Akinek a területét nem kapta telibe egy nyári jégverés, országszerte szép mennyiségben szüretelt, és kiemelkedő minőségre számít. A Borháló partnerborászai szerint mindez a máris kóstolható fehérekre és rozékra éppúgy igaz, mint a hosszabb érlelésű vörösökre, amik csak évek múltán kerülnek palackba.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Kiegyensúlyozott év volt az  idei, és ez ezúttal nem a közepes termés szépítő megfogalmazása, hanem azt jelenti:  kiváló évjáratot szüreteltünk, amiből a hozzáértő borászok szinte minden kategóriában  csúcsborokat készíthetnek” – foglalja össze a nemrég befejezett szüret  tapasztalatait Kathona Krisztián, a Borháló Borkereskedés beszerzési  igazgatója.

Kép:MTI

„A Borhálónak szinte minden  borvidéken vannak partnerpincészetei – mondja Kathona –, velük folyamatosan  tartjuk a kapcsolatot, tolmácsoljuk nekik vásárlóink igényeit. Ezúttal mi kértük  meg pár borászunkat arra, értékeljék a most záruló szezont, osszák meg  várakozásaikat velünk.”

„Ennek alapján elmondható:  ha a lokális balesetektől, jellemzően a jégverésektől eltekintünk,  egyedülállóan szerencsés évük volt a hazai termelőknek. A növénybetegségek alig  támadtak, a sok napsütés természetesen magas cukorfokot eredményezett, és végül  a pár napos szeptemberi esőzés is több hasznot hozott, mint amennyi kárt tett:  a korábbi aszályt követően számos fajtánál szépen állította be sav-cukor  egyensúlyt, ami nélkül a végeredmény a mediterrán jellegű borok irányába  tolódhatott volna el.”

A korai fajták a szokásosnál  is hamarabb kerülhettek palackba: a Borháló szaküzleteiben máris olyan  tételekből lehet választani, mint Várszegi Viktor Csabagyöngye bora vagy a  Szeleshát Szőlőbirtok pinot noir rozéja, a közelgő Márton-napra pedig  megjelenik Lelovits Tamás és Polgár Zoltán primőr portugiesere – összesen már 24  féle 2017-es borból választhatnak a vevők. „A testes vörösekre persze még akár  éveket is várhatunk, utána azonban minden remény megvan rá, hogy a vevők még  sokáig élvezhessék a 2017-es évjárat prémiumborait” – mondja a Borháló  beszerzési igazgatója.

Így értékelnek a borászok

A  februári kemény fagyok után nehezen tért magához a szőlő – emlékeztet a szezon  kezdetére ifj. Font Sándor, a Font Pincészet cégvezetője. A szokatlanul hideg  tél és az áprilisi fagyos periódus összességében 30 százalékos terméskiesést  okozott a soltvadkerti termelőnek, amit felvásárlással kellett pótolnia. A  nehéz indulást jó év követte, mindössze némi aszállyal kellett megbirkózniuk az  ültetvényeknek. A szüret az Irsai Olivérrel és a cserszegi fűszeressel  kezdődött augusztus közepén. Az Irsai már forgalomban van, a kékfrankos rozét  most palackozzák, és Márton-napra a cserszegi fűszerest is letöltik, így  egyedülálló módon az új bor ünnepére már három tételük is piacon lesz. A szüretet  október 15-én fejezték be a kövidinka, az ezerjó és a kékfrankos válogatással.  A szezont jól jellemzi, hogy még a gyenge cukorgyűjtő kövidinka is 18,5  mustfokig jutott. A fehérborokról szólva ifj. Font Sándor megemlítette, hogy  nagy reményeket fűz a magyar nemesítésű generosához, ami először kerül palackba  a pincészetnél – erre azonban a nagyközönségnek januárig várnia kell.

Jól fut a borvidék az ingatlanpiacon
A szüreti időszak a hazai borvidékek ingatlanpiacára is ráirányítja a figyelmet. Sok az eladó hobbitelek és pince, és van vidék, ahol duplájára emelkedtek az árak az elmúlt években. A kereslet is élénkül irántuk, noha a szigorúbb szabályok miatt nehezebb építkezni ide.
Máris  kimagasló évjáratnak nevezi a 2017-est Juhász Tibor, a szekszárdi Pastor Pince  borásza. A kedvező időjárásnak hála a betegségek idén csak mérsékelten  jelentkeztek, így kevesebb permetezéssel is egészségesen lehetett tartani a  szőlőt. Azok az ültetvények, amelyeket fizikai kár nem sújtott, így kivételesen  szép termést hoztak, ráadásul szinte minden műfajban: szép savai lesznek a  cserszeginek, a rizlingeknek, de az őszi csapadékra érzékeny kadarka is jól  sikerült, és a terméskorlátozással termesztett bordói fajtákat is magas  cukorfokkal szüretelték; kellően testesek lettek, több éves érési potenciállal  rendelkeznek. „Öt-tíz évente adódik ilyen jó év, elegáns, karakteres borokat produkált a természet, a fogyasztók még évekig fogják keresni a 2017-es  feliratot a szekszárdi borok címkéin” – summázza véleményét a borász.

Hasonlóan  derűlátó a borvidék egy másik termelője, Krajcsovszki László szőlész, a  Szeleshát Szőlőbirtok tulajdonosa. A szüretet augusztus 29-én kezdték a pinot  noirral – rozéja már palackban is van –, és október 19-én zárták a cabernet  sauvignonnal. A szeptemberi zivataros időszak kis izgalmat okozott, de  végeredményben nem befolyásolta negatívan a termést, inkább kiegyensúlyozottabbá  tette. A szőlő megkapta a szükséges hőmennyiséget, a cukorfok magas, de nem  extrém, jó az egyensúly, sok az érett színanyag. A Szeleshát borászai szerint  minden remény megvan rá, hogy a pincészetnél 2017-ben nagy vörösborok  készüljenek, legyen szó kékfrankosról, merlot-ról vagy cabernet franc-ról.

Jó évjárat az idei - Kép: PP Archív

„Nagyon  jó évjáratnak örvendhetünk, sok csúcsbor készül az idén – mondja a villányi  Günzer Tamás Pincészetének névadó vezetője. A borász szerint minden fajtára  jellemző volt, hogy egy-két héttel korábban kellett nekilátni a szüretnek, de  aki ezt megtette, csodálatosan egészséges, szép szőlőt szedhetett. A borász  példaként említi, hogy az Irsait már augusztus 11-én leszüretelték, mert a  friss fehérek és rozék savai megsínylették volna, ha tovább maradnak a tőkén. A  szokásosnál előbb szüretelték a vöröseket is. „Az összes fajtának csodálatos  éve volt, minden adott ahhoz, hogy 2017 kimagasló évjárat legyen. Ha valamit  mégis ki kell emelni, azt mondanám, hogy a merlot-nak és a syrah-nak kedvezett  leginkább az időjárás” – mondja Günzer Tamás.

„Rendkívüli év volt, én még ilyen egészséges,  gyönyörű szőlőfürtöket nem láttam” – fogalmaz Tóth Katalin, az egri Tóth Ferenc  Pincészet ügyvezető tulajdonosa. A szedés szeptember közepén kezdődött a  leánykával, de már a vörösek is erjednek vagy akár hordóban is vannak. A szüret  még sincs lezárva: a kékfrankosból és a cabernet franc-ból fent hagytak  valamennyit jégbornak, hátha ezzel is szerencséjük lesz. „Az időjárás nemcsak a  teljes termesztési szezonban, hanem szeptember-októberben is kegyes volt: a gazdaság  mind a nyolc dűlőjében tervezett módon, ideális időpontban tudtunk szüretelni, figyelve  a cukorra, a savra” – mondja a fiatal cégvezető, aki a pincészet klasszikus,  supérieur és grand supérieur kategóriáitól is remek borokat remél.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo