Cégvezetés & irányítás cikkek
Létszámbővítésben gondolkodnak a hazai cégek, de a háború még bezavarhat
Egy friss kutatás szerint a következő negyedévben a hazai munkáltatók 32 százaléka jelez előre bővülést jelenlegi munkaerő-állományában, miközben csökkentést 19 százalékuk tervez. Az álláskeresők különösen az IT, technológia, távközlés, kommunikáció és média, illetve a nagy- és kiskereskedelmi szegmensekben számíthatnak élénk munkaerőkeresletre.
Szijjártó Péter elmondta, mi lenne, ha egy újabb egészségügyi vészhelyzettel nézne szembe az ország
Majd átadott egy beruházást Jászapátiban.
Óvatosak lettek a cégek - így választanak hitelt
Jellemzően saját kapcsolattartójukon keresztül és személyesen tájékozódnak hitelfelvételkor a cégek, derül ki a K&H kkv bizalmi index legfrissebb eredményeiből. Több pénzintézetnél is érdeklődnek: tízből alig egy vállalkozás igényel kölcsönt úgy, hogy csak egy banktól kér be ajánlatot.
Mit okozott eddig a háború a magyar cégvilágban?
Februárban 2606 cégalapítás volt Magyarországon, ami ugyan meghaladja a januári értéket, de mintegy 8 százalékkal még mindig elmarad a 2021-es havi átlagtól. Az Ukrajnához és Oroszországhoz köthető hazai cégalapítások viszont teljesen leálltak az orosz-ukrán háború kezdete óta.
Ezek most a legkeresettebb szakmák
51. alkalommal rendezik meg a Műegyetemi Állásbörzét, itt villamosmérnököt és gépészmérnököt keresnek a legtöbben.
Pesszimisták a cégek: súlyos munkaerőhiányra számítanak
Egy friss felmérés szerint munkaerőhiányra számít a vállalkozások többsége, nagy részük szerint még súlyosabb is lesz a helyzet.
Új világ kezdődött a hazai munkaerőpiacon
Egyre többen döntenek a munkaerő-kölcsönzés mellett.
Jó hírt kaptak a beruházni vágyó vállalkozások
Könnyebben és szélesebb körben juthatnak idén állami támogatáshoz a magyarországi vállalkozások. Idehaza egyre népszerűbbek a fejlesztési kedvezmények, amelyek hatékony felhasználásához a cégeknek érdemes már a beruházás megkezdése előtt jelezni a támogatási igényüket.
Rengeteg magyar cégnek kell új forrásokat találnia a háború miatt
A háborús konfliktus miatt Oroszországra kivetett uniós és egyéb szankciók miatt körülbelül 200-300, több milliárd forintos éves forgalommal rendelkező magyar cégnek kell új lehetséges vevőket és beszerzési forrásokat keresniük. Ez közvetve százezer magyar család megélhetését érinti.
Így támogathatják a vállalkozások a menekülteket
Sok magyarországi vállalkozás van, amely segíteni szeretne, de nem világos számára, hogy a segélyek vagy adományok milyen adókövetkezményekkel járnak.
Külföldre kacsintanak a magyar dolgozók
2021-ben átlagosan 107 nap alatt pörgött ki egy álláshirdetés, míg minden harmadik dolgozó külföldön is keresett állást. A Jófogás a HR-szolgáltató Trenkwalderrel közösen tekintette át a magyar munkaerő mobilitásával kapcsolatos érdekességeket a tavalyi évre vonatkozóan. A munkavállalók 25 százaléka egyébként évente munkahelyet vált és minden második dolgozó munkahelyváltáson gondolkozik.
Bojár Gábor: Egy sikeres vállalkozó tanítással tud a legtöbbet visszaadni a társadalomnak
Ha lehet magyar sikersztoriról beszélni, a Graphisoft története kétségtelenül az. Bojár Gábor egy mikro Szilícium-völgyet teremtett az óbudai gázgyár területén. A milliárdos IT-vállalkozó szeretné, ha jó vállalkozói környezet alakulna ki Magyarországon, miközben a haveri kapitalizmus káros hatásaitól megszabadulnánk. Mesélt lapunknak pályája első időszakáról is, arról, hogy számára mit jelenet a siker, és mit engedhet meg magának egy főnök.
Bajban a vendéglátóipar
Lehet tudni, hogy hány étterem jelentett csődöt? Hányan, hogyan bírják majd idén? – ezekkel a kérdésekkel kerestük meg Kovács Lászlót, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnökét.
Így segítenek az ukrán menekülteken Mészáros Lőrinc cégei
Szálláshellyel, tartós élelmiszerrel, logisztikai eszközzel és fertőtlenítőszerekkel támogatja az ukrajnai háború elől menekülőket karitatív szervezeteken keresztül a Mészáros Csoport és az OPUS GLOBAL Nyrt.
Bérektől az adókig: mibe kerül egy vállalkozás 2022-ben?
Az idei év több újdonságot is hozott a vállalkozások életében: a kormányzat számítása szerint 2022-ben 2700 milliárd forinttal kevesebb adó terheli a magyar cégeket. Összeszedtük, hogy milyen adó- és társadalombiztosítási (tb) változásokkal kell számolniuk a cégeknek január 1-től.
Magyar cégek ezreinek fáj a háború
A magyar gazdaságnak és cégeknek már most fel kell készülniük a háború utáni helyzetre.
Csak úgy pörög a használt autók piaca - ezek a magyarok kedvencei
Bár az új autók piacán 2021 után idén is csökkenés várható, a használt autók piaca pörög. A tavalyi év során a Datahouse Kft. 818 557 tulajdonosváltást regisztrált, vagyis a 3,92 milliós hazai autóállomány csaknem ötöde gazdát cserélt. Az átírások száma a 2019-es rekordadatnál 1,3 százalék-kal, a 2020-as évinél 3,4 százalék-kal volt magasabb. 2021-ben az előző évinél 20 százalékkal többször, összesen 527 millió alkalommal kerestek autót a látogatók.
Akadnak olyan szegmensek, ahol már a női cégvezetők dominálnak
Bár még mindig a férfiak dominálják a hazai társas vállalkozások tulajdonosi és cégjegyzésre jogosulti körét, a nők szerepe lassan növekszik.
Most vannak nehéz helyzetben a vezetők: megbolydult a kékgalléros munkaerőpiac
Jelentősen megugrottak a bérek, újra a járvány előtti szinten az elvándorlás, miközben egyre irreálisabb igények jelentek meg a jelentkezők körében. Mindez komoly kihívás elé állítja a munkáltatókat, ha meg akarják szerezni és tartani a munkatársakat.
Uniós pályázatok: most erre is pénzt szerezhetnek a vállalkozások
A magyar vállalkozások, közigazgatási szervezetek előtt is megnyíltak a Digitális Európa Programhoz kapcsolódó újabb közvetlen uniós pályázatok.
Újabb cégek vonulnak ki Oroszországból
Kivonul két nagy könyvvizsgáló, továbbá az OMV is leállította oroszországi befektetéseit.
Ez nem lesz maradéktalanul tisztességes választás
A 2022-es választások apropóján mindenképpen egy közvélemény-kutatóval szerettünk volna beszélgetni. Nem volt kérdés, hogy melyikre eshet a választás, arra, amelynek előrejelzése a rendszerváltás óta minden egyes alkalommal a legközelebb volt a végeredményhez. Interjú a közvélemény- és piackutató szakma első hazai magánvállalkozásaként, 1989-ben alakult Medián Kft. ügyvezető igazgatójával, Hann Endre szociálpszichológussal.
A választási rendszer rafinált
Az orosz-ukrán konfliktus különösen kapóra jöhet Orbán Viktornak, aki békésebb időkben is szívesen vizionál lövészárkokról, frontról, tűzvonalról – mondja Hann Endre szociálpszichológus, a Medián ügyvezető igazgatója a Piac&Profit magazin legfrissebb számában. Bár a lap készítése idején a szerkesztőség még reménykedhetett abban, hogy nem a legrosszabb orosz-ukrán háborús forgatókönyv valósul meg, több cikk is foglalkozik a lehetséges következményekkel.
A piaci lakáshitelek armageddonja jöhet
Miközben brutális, 80 százalékot meghaladó mértékben nőtt januárban éves szinten a lakáshitel-kihelyezés, a money.hu szakértői aggasztó jelekre figyelmeztetnek. A piaci lakáshitelek folyósítása 11 havi mélypontra jutott, s ezen kölcsönök átlagkamatának januári emelkedése 2012. óta nem látott mértékű volt. A piaci lakáshitelek a következő hónapokban kiárazódhatnak a piacról, kérdéses, hogy a folyósításokban már 36 százalékos súlyt képviselő támogatott konstrukciók meddig tudják tartani a piacot.
Hamar hátat fordítanak az Oroszországot elhagyó vállalatoknak
Gyorsított csődeljárás alá vonják az oroszországi termelési létesítményeket bezáró külföldi cégeket.
Vaskos béremelést jelentett be a magyar Suzuki
Az üzemi tanáccsal egyeztetve januárig visszamenőlegesen átlagosan 12 százalékkal emelik a munkavállalók bérét.
Megnőtt a pénzügyi stressz az ukrán konfliktus hatására - új kihívásokkal néznek szembe a magyar cégek
A külföldi partnerek késedelmes fizetéséből fakadó pénzügyi stressz az egyik legnagyobb és folyamatosan növekvő kockázat a világgazdaságban részt vevő magyar kkv-knak. A globalizált gazdaságban sikerese részvétel, mely hatalmas lehetőségeket kínál a növekedés számára, egyben komoly felkészültséget is igényel a vállalkozásoktól, a válság idején különösen. Figyelembe kell venni, többek között az adott piacra vonatkozó exportstratégiákat, az ellátási lánc kockázatait, a nemzetközi fizetések lehetőségeit, nem szólva a jogi és szállítási kihívások kezeléséről.
Magyar cégek ajánlanak munkát ukrajnai menekülteknek
A Vajda-Papír csaknem 100, a szombathelyi Styl Ruhagyár pedig 70 munkahelyet ajánl fel.
Lesújtó kutatás: a magyar települések több mint felében nincs már gyógyszertár sem
Egészségünk függ az orvosi ellátáshoz való hozzáféréstől.
Kiosztották Az Év Üzletembere díjat
Lévai Bálint és Lévai Balázs, a BioTechUSA vezetői kapták a fődíjat az EY Az Év Üzletembere program gáláján kedden, így ők képviselik Magyarországot a verseny globális döntőjében.
Az orosz vállalatok is megfizetik a háborút
Az S&P felülvizsgálja az orosz cégek besorolását.
Munkaerőhiány? Most válhat megoldássá a céges egészségbiztosítás
Ár-érték arányban verhetetlen privát egészségbiztosítást nyújthatnak munkavállalóiknak a hazai vállalkozások az év eleji adócsökkentést kihasználva - számolták ki a Grantis pénzügyi szakértői. Nem csak jelentős megtakarítást eredményezhet ez a kkv-knak, de a járvány okozta egészségügyi helyzet miatt komoly előnyt jelenthet a juttatás a munkaerő toborzásához és megtartásához.
Milyen hatásai lesznek az Ukrajna elleni háborúnak? Íme a lehetséges forgatókönyvek
Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus eszkalációja jelentős gazdasági és pénzügyi következményekkel jár, amely három fő területen, az energiaárakban és ellátásban, a kereskedelemben és a pénzügyi szektorban érezteti majd leginkább a hatását. A helyzet értékelésének kulcsa, hogy Oroszország ma sokkal erősebb pozícióban van akarata érvényesítéséhez, mint 2014-ben a Krím elfoglalásakor – állítják az Euler Hermes hitelbiztosító és az Allianz Research elemzői az ukrajnai konfliktus gazdasági hatásait vizsgáló elemzésükben.
Bor, mámor, Champagne és Hévíz – magyar-francia turisztikai kapcsolatok
Míg 2021. szeptember elején az MTÜ és a magyar szakemberek vendégeskedtek Párizsban, múlt héten francia régiók mutatkoztak be Pascale Andréani nagykövet Csaba utcai rezidenciáján.
A home office marad, de a négynapos munkahetet még elfelejthetik a magyarok
A gyártóiparon és a turizmuson kívül gyakorlatilag minden egyéb szegmensben továbbra is adott a lehetőség az otthoni munkavégzésre, sőt, sok cégnél teljes munkaidőben home office-ban dolgoznak az alkalmazottak. Egy friss felmérés szerint várhatóan a pandémia után is marad a home office rendszere. A közvélemény-kutatásban megkérdezett munkáltatók többsége az adókedvezmények hatására sem tervezi növelni a 25 év alattiak számát a cégnél, ám többen vélik úgy, hogy sokkal nehezebb a pandémia kirobbanása óta megfelelő jelöltet találni egy-egy pozícióra.
Mitől érezhetjük magunkat jobban munka közben?
Bár a vírushelyzet alatt bevezetett korlátozások már valamelyest enyhültek, számos munkahely megtartotta az otthoni munkavégzés lehetőségét. A jelenlegi állás szerint a home office bizony hosszú távon is velünk maradhat, és mivel könnyen megtörténhet, hogy mindig más környezetben kell majd dolgoznunk, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy milyen feltételek mellett fogjuk valóban jól érezni magunkat.
Segítség az ukrán munkavállalóknak
Ingyenes krízisapplikációval segíti a munkáltatókat, közösségeket, intézményeket a Blue Colibri az ukrán helyzetre tekintettel. A hazai HR-technológiai startup a magyar vállalatoknál, intézményeknél dolgozó ukrán munkavállalók elérése, informálása és visszajelzések kezelése céljából ukrán nyelven is elérhető, mobilos kommunikációs felületet biztosít - 6 hónapon keresztül teljesen díjmentesen.
A kisebb üzletek lesznek a drágulás igazi vesztesei
Már a múlt év végén is lehetett fokozatos áremelkedést tapasztalni bizonyos termékek esetében, azonban idén alapvetően az a ritkább, ami nem drágult. Növekszik a gyártók költsége, beszállítók szinte mindegyike kénytelen volt béreket emelni, az energiaárak elszálltak, ráadásul a legtöbb szektorban akadozik az ellátási lánc, ami szintén többletköltséghez, emellett pedig szállítási késedelemhez vezet. Hogyan spórolhatnak mégis a vásárlók? Milyen problémákkal küzdenek a kereskedők?
Sorra hagyják ott az orosz cégeket a külföldi vezetők
Azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, a legnagyobb orosz bank, a Sberbank vezetőségéből három külföldi is kilépett csütörtökön, és otthagyta az orosz államvasutakat a volt osztrák kancellár is.
Hogyan juthatunk cégautóhoz a chiphiány ellenére?
A globális chiphiány, valamint a termelési láncokban kialakult problémák még mindig világszerte gátolják az újautópiac fejlődését. Részben emiatt a márkaimportőrök nagyon kevés új autót kapnak, és csak jelentős csúszással tudják kielégíteni a megrendeléseket, ez az állapot pedig várhatóan 2023-ig elhúzódik majd. A helyzetet jól mutatja, hogy a DataHouse Kft. adatai alapján tavaly mintegy 122 000 új személygépkocsit helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 4,8 százalékkal kevesebb 2020-hoz képest.
Karácsony Gergely: az év végén már megindulhat a közlekedés a Lánchídon
Nem csak erről, de a többi budapesti nagyberuházásról is beszélt laptársunknak adott interjúban a főpolgármester.
Letűnőben a céghalmozók? Valami elindult a hazai cégvilágban
Visszaszorulóban a céghalmozási gyakorlat Magyarországon, de még mindig 12 ezer embernek van több mint 5 vállalkozása.
Lenne még hova fejlődni a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásában
A vállalkozások alig egyharmada vesz részt a rehabilitációs foglalkoztatásban - legalábbis ez olvasható ki abból a felmérésből, amit az MKIK végzett. A felmérésből az is kiderült, főleg mi motiválja ezeket a cégeket, és arra is rávilágítottak, mely ágazatban foglalkoztatnak leginkább megváltozott munkaképességű munkavállalókat.
A kkv-k szeretnek lízingelni
Több mint 726 milliárd forintot tett ki a finanszírozott összeg a magyar lízingpiacon 2021-ben, ami 14 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz képest, a szerződések száma ugyanakkor a 2017-es szint alá csökkent, ez egyebek mellett a chiphiánnyal és az autók drágulásával magyarázható - mondta a Magyar Lízingszövetség elnöke.
5 trend, ami a kkv-k világára alapvető hatást gyakorol 2022-ben
Az elmúlt két év a bizonytalanság jegyében telt az üzleti világban. A globális járvány gyökeresen felforgatta a kereskedelmet, a munkavégzést és a pénzügyi világot is, de talán egyetlen egy szektor sem nézett szembe annyi nehézséggel, mint a kisvállalkozások.
Nyugalom a vihar után: mi történt a biztosítási piacon?
A korábbi rekordévekhez képest 2021-ben a biztosítási piacon az M&A-tevékenység a közép- és kelet-európai régióban lecsillapodott. Bár 2020-ban a COVID-19 világjárvány a jelek szerint nem volt közvetlen hatással a régióbeli tranzakciók szintjére, 2021-ben a biztosítási M&A-tevékenység alábbhagyott, ami a lezárt tranzakciók alacsonyabb számában nyilvánult meg. Az alacsonyabb aktivitás az előző évi mega-tranzakciók természetes következménye, melyek során a nagy globális szereplők, mint az Aegon és az AXA befejezték kivonulásukat a régióból, míg a stratégiai vevőknek a vételi oldalon e mérföldkőnek számító ügyletek sikeres lebonyolítására kellett összpontosítaniuk erőforrásaikat.
2 tényező, amit a kezdő cégek már nem hagyhatnak figyelmen kívül
A most induló vagy nemrégen alapított vállalkozások fejlődésében már hatalmas szerepet játszik a fenntarthatóság és a digitalizáció, legalább egy fenntarthatósági szempontot is figyelembe vesznek működésük során.
Végelszámolási hullám söpört végig a hazai cégvilágban
Az előző évekhez hasonlóan 2022 januárjában is tömegesen döntöttek vállalkozók cégük megszüntetése mellett.