Minden eddiginél nagyobb tehertételt jelenthet a gyermeket nevelő családok számára az idei iskolakezdés. A füzetek és egyéb papíripari termékek ára 40-50 százalékkal emelkedett az év elejéhez képest, de a nem papír jellegű irodaszerek esetében is 30 százalékos drágulás történt. Jócskán a zsebükbe kell nyúlniuk a szülőknek a ruhaneműk, tornafelszerelések, cipők megvásárlásakor is, hiszen a hivatalos KSH-adatok szerint a ruházkodási cikkek csaknem 5 százalékkal voltak drágábbak júliusban, mint egy évvel korábban. A hátizsákok átlagára 17 százalékkal, 9 ezer forint fölé nőtt. Az alapanyagok, a rezsi és az üzemanyagok áremelkedése miatt várhatóan legalább 30 százalékkal drágul az iskolai menza is szeptembertől, és mindehhez jöhetnek hozzá az iskolakezdéshez kapcsolódó egyéb egyszeri tételek, például a tanuláshoz használt számítógép- vagy táblagép-beszerzés, amely akár több 100 ezer forintba is kerülhet.
"Munkáltatóként érdemes odafigyelni arra, hogy az iskolakezdés korántsem csak a családok mindennapjainak átszervezése szempontjából nehezebb időszak. Miközben a szabadságolások után ismét át kell állni egy másfajta életritmusra, az idei ősz az infláció és a rezsiköltségek alakulása miatt is nagy tehertétel lehet. Napjainkban szinte minden ágazat szakemberhiánnyal küzd, így a már meglévő munkatársak megtartása, illetve az újak bevonzása mostanra kulcsfontosságú tényezővé vált" – hívja fel a figyelmet Szendrő Tamás, az Edenred Magyarország ügyvezető igazgatója.
Ezért is különösen fontos, milyen támogatásokat tud nyújtani egy munkáltató a dolgozóinak, kiváltképp az iskolakezdés időszakában. A jóidőben adott támogatás nagy segítséget jelenthet, és egyúttal növelheti a munkavállalók lojalitását is. Az Edenred év eleji, 200 vezető részvételével készített kutatásából az derült ki, hogy a vállalatok 14 százalékánál kaptak a dolgozók iskolakezdési támogatást. A juttatás népszerűségében jelentős az eltérés cégmérettől függően: míg az 50 fő alatti vállalkozásoknak 10 százaléka adta, az 51 és 150 fő közötti kategóriában már 23 százalék, a 150 főnél is több embert foglalkoztató társaságok pedig közel harmada (29 százaléka) alkalmazta az iskolakezdési támogatást 2021-ben.