Nyugdíj cikkek

Nyugdíjígéretére emlékezteti a köztársasági elnököt az MSZP
Az MSZP továbbra is arra kéri a köztársasági elnököt, járjon el annak érdekében, hogy a kormánytöbbség ne fogadja el a korkedvezményes, korengedményes nyugdíjak és a korhatár előtti rokkantnyugdíjak csökkentését, megvonását, illetve felülvizsgálatát lehetővé tévő, mintegy 600 ezer embert érintő alkotmánymódosítást. Ha pedig ez mégis megtörténne, Schmitt Pál ne írja alá a jogszabályt.

Harmadára csökken a munkanélküli segély ideje
Magyarországon minden munkanélküliséggel kapcsolatos juttatás 90 napra jár majd 2012-től, mivel a jelenleg érvényben lévő munkakereséssel és állástalansággal összekapcsolódó járandóságok nem ösztönzik a visszatérést a munkaerő-piacra - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányülés után.

Mit dolgoznak majd az öregek és legfőképpen hol?
Jelenlegi nyugdíjrendszerünk nem biztosít kellő rugalmasságot, pedig a jövőben egyre inkább előtérbe kerülnek a rugalmas nyugdíjba vonulási formák. A szakszervezetek szerint a nyugdíjba vonulást a szolgálati időnek kellene meghatároznia, nem a korhatárnak, emellett az egészségi állapot és a munkaköri sajátosságok is számítanak. De hány éves korunkig vagyunk hadrafoghatóak? Mit dolgoznak majd az öregek és legfőképpen hol?

Rugalmasabb nyugdíj kellene?
Jelenlegi nyugdíjrendszerünk nem biztosít kellő rugalmasságot, pedig a jövőben egyre inkább előtérbe kerülnek a rugalmas nyugdíjba vonulási formák. A szakszervezetek szerint a nyugdíjba vonulást a szolgálati időnek kellene meghatároznia, nem a korhatárnak, emellett az egészségi állapot és a munkaköri sajátosságok is számítanak. De hány éves korunkig vagyunk hadrafoghatóak? Mit dolgoznak majd az öregek és legfőképpen hol?

Egy hónap van még rá, hogy nyilatkozzon a reálhozamról
Több magánnyugdíjpénztár már az év elején levélben felszólította tagjait: nyilatkozzanak arról, hogy az esetlegesen számukra képződött reálhozamról, illetve az önkéntesen befizetett tagdíj-kiegészítésről hogyan rendelkeznek. Az érintett pénztárak egy része 2011. február 28-át adta meg a tagoknak válaszadási határidőnek. Az állami társadalombiztosítási (TB) rendszerbe visszalépett tagok többsége viszont még nem kapott ilyen felszólítást. A február 28-ra megadott határidő önkéntesen volt teljesíthető, nem jogvesztő. Abban az esetben, ha egy pénztártag eddig a napig még nem válaszolt magánnyugdíjpénztára megkeresésére, semmilyen hátrány nem érheti. - írja a PSZÁF közleményében.

Nyugdíjkérelem: nőtt az elutasítások száma
A tavalyi évben összesen 556.637 igénybejelentés érkezett a nyugdíjigazgatóságokhoz, 6,2 százalékkal több az előző évinél, és ugyanakkor 14,1 százalékkal több, összesen 124.495 elutasító határozatot hoztak - írja a Pénzcentrum.hu internetes portál szerdán az Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóság (ONYF) 2010-es mutatóit ismertetve.

Nyugdíjpénztárak után jön a nyugdíjbiztosítás
A válság visszafogta a nem életbiztosításokból származó díjbevételeket, így a magyar biztosítók idén az életbiztosításokban látják a növekedést, ennek egyik típusa, a nyugdíjbiztosítás - ezt két biztosító is jelezte.

Nyugdíj: közel sincs vége a reformoknak
További reformra szorul a magyar nyugdíjrendszer - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nyugdíjrendszerről szóló tanulmányában, amely szerint a kormány a foglalkoztatottság növelésére és a népességfogyás megállítására fókuszál.

Orbán tiltakozott: megmarad a nyugdíjas kedvezmény
A nyugdíjasok utazási kedvezményének megvonása biztosan nem lesz a strukturális reformok között - közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője.

Nyugdíj: kik maradtak tagok?
Számszerűen a legtöbben a 31-35 évesek közül (24.057-en), a legkevesebben pedig a legfeljebb 20 éves pénztártagok közül (396-an) döntöttek úgy, hogy a magán-nyugdíjrendszerben maradnak - derül ki az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) honlapján közzétett adatokból.
Nyugdíj: az állam bűne, nem a pénztáraké
"Nagyon rossznak" értékelte hazai nyugdíjrendszer átalakítását Bokros Lajos, az Európai Parlament képviselője, volt pénzügyminiszter a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában, míg a magán-nyugdíjpénztárak tervezett utólagos átvilágításáról pedig azt mondta: az egy "színtiszta bosszúhadjárat".
"Nem lesz nyugdíjcsökkenés!"
A nyugdíjak értékét megőrizzük, nyugdíjcsökkenésről szó sem lehet - jelentette ki Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján újságírói felvetésre.
Selmeczi elégedett
Selmeczi Gabriella szerint óriási siker, hogy a nyugdíjvédelmi program keretében a magán-nyugdíjpénztári tagok 96,8 százaléka választotta az állami nyugdíjrendszert.
95016 ember nem kér az állami nyugdíjból
Az este hat órai zárás előtt fél órával 95.016 pénztártag nyújtott be nyilatkozatot arról, hogy a magán-nyugdíjrendszerben kíván maradni - tudta meg az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságtól (ONYF) az MTI.
Ha kiiratkozna a "kockázatközösségből", egy napja maradt!
Azoknak, akik a magán-nyugdíjrendszerben szeretnének maradni, már csak egy napjuk maradt arra, hogy erről nyilatkozzanak. Az ügyfélszolgálatok hétfőn este hat óráig lesznek nyitva.
Nyugdíj: Matolcsy meglepődött
Matolcsy György szerint minden várakozást felülmúlóan sokan döntöttek úgy, hogy az állami nyugdíjrendszert választják. A nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón a magánnyugdíjpénztár-választásról szóló határidő hétfői lejártával kapcsolatos kérdésre válaszolva aláhúzta: a jelenlegi adatok szerint a 3,1 millió magánnyugdíj-pénztári tag 2 százaléka körül lesz azok száma, akik a magánpénztárakban való maradás mellett döntenek.
Nyugdíjkasszák: mindössze egy százalék jelezte maradását
Eddig közel 31 ezren, vagyis a pénztártagok alig egy százaléka jelezte, hogy marad a magán-nyugdíjpénztári rendszerben - olvasható a Népszabadság keddi számában.
"A szegénységtől jobban félek, mint a haláltól"
Az USA-ban 2020-ban tetőzik a nagy létszámú generáció nyugdíjba vonulása, Európát öt, ezen belül Magyarországot 10 évvel később éri el a válság, de a kontinens már használni tudja azokat az eszközöket, amelyeket az USA addig kidolgoz a probléma kezelésére - vélik az Allianz csoport kutatásának készítői.
Számolt az MSZP: 25 százalékkal csökkennek a nyugdíjak?
Az MSZP szerint 20-25 százalékos nyugdíjcsökkentéshez vezethet, ha a nyugdíjakat a jövőben kizárólag a járulékbevételekből finanszírozzák. Szerintük Orbán Viktor múlt heti nyilatkozata arról árulkodik, hogy a kormány "szétverni" készül a százhúsz éve működő éves társadalombiztosítási rendszert.
Nyugdíj: a határidő után dönthet az AB
Az eddigi gyakorlat alapján január végéig várhatóan nem születik döntés a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos beadványok ügyében az Alkotmánybíróságon (Ab) - tudta meg a Magyar Nemzet. A magán-nyugdíjpénztári tagoknak január 31-ig kell nyilatkozniuk, ha a tagságukat fenn kívánják tartani.
Felkészülés a nyugdíjas évekre: mindegy, hány évesen
Friss kanadai felmérés szerint közel azonos nyugdíjtervekkel rendelkeznek a közvetlenül nyugdíj előtt álló baby boomer generáció tagjai és a ma harmincas, negyvenes éveikben járó fiatal felnőttek. - olvasható az ELTE Társadalomtudományi Kar eheti hírlevelében.
Nyugdíj: így váltsunk, ha kényszernek érezzük!
A Stabilitás Pénztárszövetség azt javasolja a magán-nyugdíjpénztári tagoknak, hogy jogaik megóvása érdekében használják az általa készített nyilatkozatmintákat.
Nyugdíj: eddig hatezren döntöttek a maradás mellett
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) legfrissebb adatai szerint kedd délelőtt 11 óráig 5713-an nyilatkoztak arról, hogy maradnak a magánynyugdíjpénztáruknál - olvasható a Napi Gazdaság szerdai számában.
Nyugdíj: lesz még botrány?
Selmeczi Gabriella (Fidesz) szerint egy mindenre kiterjedő, alapos átvilágítást kezdenek majd a magánnyugdíjpénztáraknál, amikor megtörténik az átadás-átvétel és a pénztártagok vagyona az állami biztosítóhoz kerül.
Magánynyugdíjpénztárak: ha maradni akar, álljon sorba!
A magán-nyugdíjpénztári tagnak 2011. január 31-ig személyesen kell nyilatkoznia a 36 nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál vagy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál illetve az Országos Nyugdíjbiztosító Főigazgatóságnál (ONYF), ha a magán-nyugdíjpénztári tagságát fenn kívánja tartani - hangzott el szerdán az ONYF budapesti tájékoztatóján. Elektronikus formában nem lehet nyilatkozni, azt csak személyesen lehet, a személyi igazolványt, vagy a lakcímkártyát bemutatva - felelte egy kérdésre Mészáros János, az ONYF főigazgatója.
A Stabilitás még reménykedik
Levélben tájékoztatta „A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő törvénymódosításokról szóló törvény" elfogadásáról az Európai Bizottság elnökét és két másik magas rangú EU-tisztviselőt a Stabilitás Pénztárszövetség. Egyben felszólították Schmitt Pál köztársasági elnököt: haladéktalanul küldje a törvényt előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz.
Döntött az Országgyűlés: változik a nyugdíjrendszer
Az Országgyűlés hétfői döntése értelmében a magán-nyugdíjpénztári tagoknak január 31-ig dönteniük kell: maradnak, vagy belépnek az állami rendszerbe. A döntésről nyilatkozniuk azoknak kell, akik a maradást választják, ezt személyesen kell megtenniük nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél. Az átlépők adómentesen vehetik ki az infláció feletti hozamukat.
Magánnyugdíjpénztárak: Selmeczi aggódik
A nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott szerint egyre több a hír arról, hogy nincs jó kezekben a magán-nyugdíjpénztári vagyon, a pénztárak veszteségeket szenvednek el. "Aggódunk, hogy ez a folyamat január végéig felgyorsul" - mondta sajtótájékoztatóján Selmeczi Gabriella, aki megerősítette: a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások reálhozama adómentes lesz.
"A törvény 3 millió pénztártag emberi méltóságát sértené"
Soron kívüli eljárást kért az Alkotmánybíróság elnökétől a magánnyugdíjpénztárakat érintő törvényekkel kapcsolatos beadványok elbírálására a Stabilitás Pénztárszövetség. A magánpénztárak száz százalékát tömörítő érdekképviseleti szervezet álláspontja szerint „visszafordíthatatlan" folyamatokat indíthat el, ha az Alkotmánybíróság nem tűzi napirendre 2011. január 31-ig a magán-nyugdíjpénztári törvényekkel kapcsolatos beadványok tárgyalását.
241 milliárdos "profitválasz" Selmeczi Gabriellának
Csaknem 125 milliárd forint hozamot produkáltak a magánnyugdíjpénztárak a harmadik negyedévben, ezzel az idén már 241 milliárd forintnál is többet nyertek a "nyugdíjtőzsdén" a tagok - írja a Világgazdaság csütörtöki száma a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) friss jelentésére hivatkozva.
"Nyugalom, a kormány megvédi a nyugdíjakat"
A kormány elkötelezett abban, hogy megvédje a nyugdíjakat, és a szombati szakszervezeti demonstrációról mindent elmond, hogy annak szervezői között vannak olyanok is, akik részt vesznek a nyugdíjakat "eltőzsdéző" magánpénztárak vezetésében - reagált Szijjártó Péter, miniszterelnök szóvivője a szakszervezeti tüntetésre.
Nyugdíj: tévedett a kormány?
A kormány becslésénél jóval kevesebb nő élhet a 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjazás lehetőségével a Költségvetési Tanács szerint: a kormány által várt 2011-es 24 ezres létszám helyett a KT csak 9.100-zal számol, és megjegyzik, mivel az intézkedés költségvetési egyenlegre gyakorolt hatása már jövőre is negatív, így nem felel meg a kötelező ellentételezési szabálynak, amelyet törvény rögzít.
Fidesz: nem kell aggódni, mindenki jól jár
A Fidesz szerint mindenki, vagyis a mai nyugdíjasok, illetve az állami nyugdíjrendszerbe most visszalépők is jól járnak a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő törvénymódosításokkal - mondta Selmeczi Gabriella a párt vezérszónoka, a javaslat hétfő esti általános parlamenti vitájában.
Először adózunk, aztán léphetünk az állami nyugdíjrendszerbe
Adózniuk kell az állami nyugdíjrendszerbe visszalépőknek a magán-nyugdíjpénztári reálhozam után - mondta szombaton Selmeczi Gabriella a HírTv-nek. A jogászok azonban felhívták a figyelmet arra, hogy ez nem lehetséges...
Magánynyugdíj: személyesen kell kérni, ha maradni akar!
A magán-nyugdíjpénztári tagnak személyesen kell kérnie az állami nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél január végéig, hogy továbbra is magánpénztári tag maradhasson, ellenkező esetben automatikusan az állami nyugdíjrendszerbe kerül át, az addigi befizetései pedig a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba kerülnek - egyebek mellett ezt tartalmazza az a törvényjavaslat, amelyet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter terjesztett a parlament elé.
Reakciók a nyugdíjrendszer államosítására
A Pénztárszövetség szerint most már arról van szó, hogy a kormány ne tehessen meg mindent, az MSZP állítja, hogy a kormány kiírta Magyarországot a civilizált országok sorából, míg a Jobbik üdvözli az államosítást, de annak módjával nem ért egyet. A Fidesz közben 3,8 százalékos nyugdíjemelést jelentett be.
Matolcsy: aki nem lép vissza, annak nem lesz állami nyugdíja
A magán-nyugdíjpénztári tagoknak január végéig kell dönteniük, hogy visszatérnek az állami nyugdíjrendszerbe, vagy maradnak az eddig kötelező rendszerben. Aki a magán-nyugdíjpénztári rendszerben marad, az a jövőben a munkaadója által befizetett 24 százalékos nyugdíjjárulék utáni összegből, azaz a 70 százalékot kitevő szolidaritási nyugdíj jogosultságból már nem részesedik, csak az önmaga, azaz a munkavállalók által fizetendő 10 százalékos járulék lesz a számláján. A pénztárak szerint ez zsarolás és Alkotmánybírósághoz fordulnak.
Semmire sem elég az állami nyugdíj?
A magyarok többsége aggódik a nyugdíjas kori megélhetése miatt, úgy érzi, hogy az államtól várható nyugdíj mellett mindenképp szüksége lesz valamilyen kiegészítő bevételre. Az elmúlt három évben jól láthatóan nőtt azoknak az aránya, akik nyugdíj célú megtakarításokkal rendelkeznek.
Magyarországon miért a gazdagok járnak jól?
A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) kongresszusa szerint elfogadhatatlan a reálbérek csökkenése és a törvények, valamint a kollektív szerződések alapján járó tisztességes jövedelmek visszamenőleges megadóztatása, tiltakoznak a jogbiztonságot támadó törvénymódosítások ellen, és azonnali tárgyalásokat kezdeményeznek a nyugdíjrendszer átalakításáról - olvasható a kongresszus által elfogadott és az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatban.
Nem tetszik, hogy a kormány elveszi pénztári befizetését?
Az MSZP arra kéri a hárommillió magán-nyugdíjpénztári tagot, hogy a következő napokban hívja fel, írjon e-mailt vagy menjen el az országgyűlési képviselőjéhez, és kérje, szavazza meg a parlamentben a szocialisták azon módosító javaslatát, amely lehetővé teszi, hogy a megtakarításaikról saját maguk dönthessenek.
"Nem mindegy, hogyan számolják ki a nyugdíjat"
Sok a bizonytalanság a 40 év szolgálati idő utáni nyugdíjba vonulással kapcsolatban, a kormányszóvivő bejelentése óta keveredik a munkaviszony és a szolgálati idő szerinti számítás fogalma - hívja fel a figyelmet Székely Tamás. A vegyipari szakszervezet elnöke szerint egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket alkalmazzák az évek kiszámításakor, az elhangzott munkaviszony szerinti a kedvezőtlenebb konstrukció.
MSZP: a férfiak is?
Kedvezményes nyugdíjba vonulhat minden olyan nő, aki 40 év munkaviszonnyal rendelkezik - jelentette be a kabinet döntését Nagy Anna kormányszóvivő. A szocialisták szerint a férfiakra is vonatkozhatna az új szabály.
Idén nagyon megérte nyugdíjpénztár-tagnak lenni
Az inflációt jelentősen meghaladó mértékben növelték a magánnyugdíjpénztárak hozamaikat 2010. első kilenc hónapjában. A magánnyugdíjpénztárak száz százalékát tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség gyorsjelentése szerint 2009. december 31. és 2010. szeptember 30. közötti időszakban a Növekedési 9,5 százalék, a Kiegyensúlyozott 9,25 százalék, a Klasszikus portfóliók pedig 6,01 százalék átlagos hozamot értek el. - írja a szövetség jelentésében.
Nyugdíj: újabb 40 milliárdot szerzett magának a kormány
Elfogadta az Országgyűlés kormánypárti többsége hétfő este azt az adótörvényekhez benyújtott módosító javaslatot, amely a biztosítottak és a nyugdíjas vállalkozók által fizetendő nyugdíjjárulék mértékét 9,5 százalékról 10 százalékra emeli.
"Sunyi és gyáva" a kormány a Jobbik szerint
A Jobbik "sunyi és gyáva" lépésnek tartja a kormánypártok nyugdíjjárulék-emelésre vonatkozó indítványát - közölte Lenhardt Balázs, a párt gazdasági kabinetjének vezetője.
Kormány vs. magánnyugdíj-pénztárak: einstand vagy választás?
A kormánypárti képviselők szerint magasabb járandóságra számíthatnak jövőre az állami nyugdíjrendszerből nyugdíjba vonulók, mint a magánnyugdíj-pénztári tagok, ráadásul a kormánybiztos javaslatának lényege, hogy az emberek visszaszerezzék a magánnyugdíj-pénztári tagságról való választás szabadságát. Az MSZP és az LMP szerint az egész "lenyúlás", a Jobbik viszont egyszerűen megszüntetné a pénztárakat, a jegybank Monetáris Tanácsa szerint a nyugdíjrendszer stabilitása "önérték".
Megdöbbent az MSZP
A foglalkoztatási bizottság szocialista elnöke megdöbbentőnek tartja, hogy a kormánypártok elutasították azt a módosító indítványukat, amely szerint a kormánynak 2012 január 31-ig a vissza kellene pótolnia a magánnyugdíjpénztáraktól elvett pénzt.
Orbán elképzelései a nyugdíjról
A kormány azt szeretné, ha már az idén vissza lehetne lépni a magánnyugdíjpénztárakból az állami nyugdíjrendszerbe - közölte Orbán Viktor miniszterelnök kedd este az RTL Klub híradójában. A műsorban a kormányfő szavait ismertetve elhangzott: azon is dolgoznak, hogy az államnak befizetett nyugdíjjárulékot is mindenkinek a saját, névre szóló számláján kezeljék.