Jog cikkek
Járjuk körbe a know-how jogi vonatkozásait!
Az üzleti és gazdasági életben sokszor hangzik el a know-how kifejezés. Olyan védett ismeretek tartoznak e fogalom körébe, amelyek adott esetben jelentős vagyoni értéket képviselnek. Gyakorta egy-egy szabadalom vagy más szellemi alkotás gyakorlati felhasználása is nehezen képzelhető el a kapcsolódó know-how nélkül. Mit értünk know-how alatt, és milyen módon használható fel?
Európai céginformációs oldal indult
Elérhetővé vált a valamennyi EU tagállam cégnyilvántartásának adataihoz hozzáférést engedő keresőfelület az e-Justice oldalán.
Segíthet a klímapolitikának a Chevron-doktrína
Trump épp elmeszelni készül az Obamáék által életbe léptetett klímavédelmi törvényeket. Ami keresztbe tehet neki, az az amerikai Legfelsőbb Bíróság újonnan beiktatott bírája, Neal Gorsuch és az úgynevezett Chevron-doktrína. A tét nem kevesebb, mint hogy Amerika megmarad-e a klímapolitika globális éllovasának vagy korlátlanul szennyező nagyhatalommá válik.
Függetleníti magát Kalifornia Trumptól
A napfényes amerikai tagállam törvényhozói sorra hoznak olyan döntéseket, melyek kifejezetten azt szolgálják, hogy megőrizzék a környezettudatos jogszabályokat, melyeket szövetségi szinten Trump éppen most töröl el. Szabályozzák a gépjármű-emissziót, a metánkibocsátást és a komputerek energiahatékonyságát.
Jogi ügy lesz a sajtbureszből
Több magyar cég is ügyesen reagált Kenderesi Tamás úszó "sajtbureszes" megszólalására a közösségi médiában. A marketingesek emelik kalapjukat, a Magyar Olimpiai Bizottság viszont jogi lépéseket fontolgat.
Terroristaként kezelik az állatvédőt
Ha több ezer, a bundájáért levágásra ítélt menyétet szabadít ki valaki egy farmról, akkor nemcsak tolvaj lesz, hanem terrorista is. Ez a tanulsága egy új bírósági ítéletnek Amerikában.
Milliárdokkal fogadnak a vállalatvezetők halálára
Andy Vajna Live Entertainmentje, Walmart, JP Morgan, Wells Fargo. Mi a közös bennük? Biztosítást kötnek topmenedzsereik elhalálozásának esetére. A biztosítási összeg nem az örökösöket és hozzátartozókat illeti meg, hanem magát a céget. Ez folyton megütközést kelt. De a gyakorlat legális.
Dróntörvény és drónposta - ez vár ránk
A Big Data korában sok szó esik a magánélet titkának szentségéről, illetve annak eltűnéséről. A szabadidős használatra vásárolt drónok újabb eszközei a magánszféra eltörlésének. Egyelőre totális a szabályozási káosz, de készül itthon a dróntörvény is. De nem csak szórakozásról van szó! A kis gépek az üzletet is megváltoztathatják.
Egyre nagyobbak a nagyvállalatok és ez már gond
Az elmúlt évtizedekben világszerte a nagyvállalatok erősödésének lehettünk tanúi a telkom, a légiközlekedési és az egészségügyi szektorban. Ez nem kis részben a fúzióknak köszönhető. Közgazdászok szerint ez az erőkoncentráció káros a gazdaságra és a fogyasztókra nézve.
A jótékony pénzekkel sem lehet szórakozni - perel Bill Gates Alapítványa
Viszonylag ritka, hogy egy világhírű jótékonysági alap csatlakozik a felperesek közé egy korrupciós botrányban. Bill Gates világegészségügyet és oktatást támogató, s a szegénység megszüntetéséért küzdő alapítványa épp ezt teszi most a brazil állami olajcég elleni perben, mégpedig részvényesként.
Légszennyezés miatt bíróságra küld két tagországot az EU
Melyek a legrosszabb levegőjű európai országok? Belgium, Bulgária, Svédország és Anglia. Ha nem javítanak levegőjük minőségén, naponta ketyeg a bírság.
Mit bizonyít egy hangfelvétel a bíróságon?
Előfordul, hogy egy per során valamelyik peres fél engedély nélkül készített hangfelvétellel szeretné bizonyítani az állításait. Fel lehet-e használni az ilyen felvételeket, és figyelembe veszi-e a bíróság az engedély nélkül készített hangfelvételt a döntés meghozatalakor?
Az FBI maffiaellenes taktikáját használja az olajmulti
A Chevront 9,5 milliárd dollárra ítélték az amazonasi esőerdők és őslakóik egészségének károsítása miatt Ecuadorban. A vállalat úgy látszik minden alkalmat megragad, hogy védje megtépázott renoméját.
Eddig 830 új jogszabály idén
Az első háromnegyed év adatai alapján valószínűnek tűnik, hogy idén megdönti tavalyi jogalkotási rekordját a kormány és a parlament - derül ki a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja Jogtárának adataiból. Kilenc hónap alatt több törvény és jóval több kormányrendelet született, mint tavaly szeptember végéig. Vannak minisztériumok, ahol már több miniszteri rendelet jelent meg, mint egy évvel ezelőtt ilyenkor.
Vezetői felelősség, kinevezés nélkül
Az új munka törvénykönyve lényeges és ésszerű változásokat hozott a vezető állású munkavállalók vonatkozásában, nem árt azonban odafigyelni rájuk. Egyes menedzserek státusa a munkaszerződés módosítása nélkül a szabályozás változása értelmében vezető állásúnak minősül, ezzel együtt munkajogi felelősségük megnő és munkaviszonyuk - bizonyos esetekben - akár felmondási idő vagy indoklás nélkül felmondhatóvá válik. Az új helyzet a cégen belüli irányítási és helyettesítési jogkörök átgondolását és (újra)szabályozását igényli – mutat rá a Horváth és Társai DLA Piper nemzetközi jogi iroda szakértője.
HR Jogtár – CompLex megoldás!
Napjainkban számos szakma képviselőivel szemben alapelvárás, hogy szinte polihisztorként működjenek, és több szakmai területen is alapos jártassággal bírjanak. Nincs ez másként a HR-rel, munkaüggyel és bérüggyel foglakozók esetén sem, ahol a szakmai ismeretek mellett az adott terület jogszabályi hátterének ismerete is létfontosságú. A CompLex Kiadó HR Jogtára ennek a kívánalomnak megfelelve teljes körű szakmai támogatást tud nyújtani a szakembereknek azzal, hogy a mindennapi munkához nélkülözhetetlen jogi dokumentumokat és szakmai anyagokat egyszerűen elérhetővé teszi számukra.
Az ajándéksorsolás szabályai
Sok vállalkozás használ marketing eszközként nyeremény akciókat. Fontos viszont tudni, hogy a különböző típusú nyereményjátékokra, akciókra különféle (adó)jogszabályok vonatkoznak. Áttekintjük az ajándéksorsolás szabályait.
Négyszázmilliót csoportosít át a kormány a Nemzeti Jogszabálytárra
Csaknem négyszázmillió forintot csoportosít át a kormány a Nemzeti Jogszabálytár idei működési költségeinek biztosítására. A kormányhatározat alapján felmérik, hogy a minisztériumok és a Miniszterelnökség, valamint az irányításuk és felügyeletük alá tartozó szervek milyen jogtárszolgáltatást vesznek igénybe, hogy a szolgáltatási szerződések mikor járnak le és milyen feltételekkel szüntethetők meg, valamint azt is, hogy mennyi pénzt fizetnek ki a törvénytárak igénybevételére.
Jogsegély munkáltatóknak és munkavállalóknak
A honlap üzembe helyezésével elindul vasárnap a munkaadói és munkavállalói szervezetek közösen működtetett országos jogsegély szolgálata, a Jogpont+ program.
Nem árt vigyázni az olimpiai logóval
Már hosszú ideje nemcsak az atléták között folyik küzdelem az Olimpián, hanem a szponzorok és a szurkolók is főszereplőivé váltak a sporteseménynek. Mivel köztudottan jelentős pénzügyi érdekek hálózzák be az Olimpiai Játékokat, így a megfelelő kizárólagosság-védelméről új védjegyjogi korlátoknak kell gondoskodniuk.
Fontos változások a társasági jogban
A tavalyi év utolsó napjaiban hirdették ki azt a „salátatörvényt", amely jelentősen módosítja a társasági jogi és cégeljárási szabályokat. Az alábbiakban a módosító törvény legfontosabb következményeit ismerteti a Deloitte-tal együttműködő Ember és Szarvas Ügyvédi Iroda. Az új szabályok többsége 2012. március 1-jén lép hatályba.
Ellenzik a banki tranzakciók adóztatását
"Egyszerűen őrültségnek" tartja a brit miniszterelnök a banki tranzakciók új adónemmel való megsarcolását. Az Európai Bizottság kalkulációja szerint, ha bevezetik, 2000 milliárd euróval csökkenne ezáltal az Unió GDP-je és félmillió állás szűnne meg miatta - mert sok cég kivonulva a régióból.
Ami befektetés nélkül hajt hasznot
Az idei év még 2011-nél is komolyabb próbatételek elé állítja a magyar vállalatokat. Minden egyes vállalkozást érintenek a munka törvénykönyvének módosításai, a munkáltatói járulékok emelkedése, valamint a jövedéki adók növekedése. Rudas László, a Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesület (FBN-H) elnöke szerint a mindennapi nehézségek és a jövő bizonytalansága által meghatározott gazdasági helyzetben a jogszabályi környezet biztonsága lehet az, ami szinte befektetés nélkül hajthatna hasznot a gazdaságnak: kiszámítható környezetben a hazai vállalatok hosszú távra tervezhetnek, és nagyobb eséllyel találják meg a növekedés útját.
Zöld megoldás: itt az "ügyvédszoftver”
Minden vállalkozás, melynek működése évekre tekint vissza, irathalmazok tömkelegével rendelkezik. Még ha beszkennelve, digitális formában léteznek is ezek, egy-egy per vagy hatósági vizsgálat esetén a releváns szerződés vagy passzus megtalálása nem kis kihívás. Ebben segítenek új szoftverek, melyek elemzik a dokumentációt, s a múltbeli eseményeket, munkafolyamatokat.
Újabb igazolásokat kell szerezniük a cégeknek?
2011. június 22-én az Európai Unió Bizottsága energiahatékonysági irányelvre vonatkozó jogalkotási javaslatot terjesztett elő. Az irányelv végrehajtásához a hazai energetikai szabályrendszer teljes áttekintése szükséges és valószínűleg nem kerülhető meg egy új törvény kidolgozása sem. Ebben szükséges előírni az állam, az energiakereskedők, a fogyasztók, illetve az egyéb szereplők kötelezettségeit és feladatait.
GMO-óriáscég: félnünk kell a Monsantótól?
Mérlegen a Föld című könyvében Al Gore arról írt, hogy az újonnan kifejlesztett vetőmagokkal monopoly-t játszanak a multik, és hatalmas pénzügyi erejükkel képesek arra, hogy felvásárolják egy-egy fontos élelmiszer-növény teljes genetikai tárházát. Félelme valóra vált, a Monsanto a 2000-as években pontosan ilyesfajta konszolidációs politikát folytatott a piacon. Könyörtelenül üldözte azokat a gazdákat, akik ellenálltak a génmódosított termékeiknek. Mivel a szél átfújta e magvakat a Monsantónak bedőlt szomszédoktól, illegális használat vádjával indított perekkel csődbe űzte az ellenálló termelőket, főleg Amerikában. Most a GMO-ellenes Magyarországot is kipécézte a vállalat.
Erősödik a vita: illúzió a GMO-mentes agrárium?
Tájékoztatást kapnak azok a gazdálkodók, akik növényállományuk megsemmisítéséről kaptak határozatot, hogy mit kell tenniük a határozatban foglaltak teljesítéséhez, állítja a Vidékfejlesztési Minisztérium.
"Tisztább" füstöt pöfékelnek ezentúl a hajók
90 százalékkal csökkenhet a levegő kéndioxid-szennyezettsége az évtized közepétől, ha az Európai Unióban jóváhagyják az Európai Bizottság pénteken közzétett javaslatát a hajóüzemanyagok kéntartalmának csökkentéséről.
Bírósági ügy: megvétózták az uniós kvótacsökkentést
Lengyelország panaszt nyújtott be az Európai Bíróságnál az Európai Bizottság döntése ellen, melynek értelmében 2013 után csökkentenék a szén-dioxid-kibocsátási kvóták számát.
Eltűnnek a génmódosított élelmiszerek a polcokról?
Az Európai Parlament tegnapi szavazásán támogatta azt az EU-s jogszabály-tervezetet, ami a tagországoknak új jogi lehetőséget biztosít a génmódosított növények termesztésének tiltására. A nemzeti tilalmak jogalapját megváltoztatták kereskedelmiről környezetire, mely változtatás által a környezetvédelmi okokból meghozott nemzeti tilalmak bírósági megtámadásuk esetén sokkal jobban védhetőek.
Rákkeltő: tilos a kadmium decembertől
Az ékszerek, a műanyagok és a forrasztópálcák nem tartalmazhatnak kadmiumot az Európai Unióban - jelentette be az Európai Bizottság. A tilalom decembertől lép érvénybe.
Hulladékügy: pénzbírsággal bünteti Brüsszel Magyarországot?
Az Európai Unió szabályozásának tagországok általi alkalmazásában több tucat hiányosságot fedett fel az Európai Bizottság, ezek egyikeként öt másik tagállam mellett Magyarországot is arra szólította, hogy "küldjön értesítést a hulladékokról szóló uniós keretirányelvnek a nemzeti jogba történt átültetéséről".
Indokolni kell, de a lojalitástól is függ az elbocsátás
Ismét indokolni kell a kormány- és köztisztviselők felmentését, de méltatlanságra és bizalomvesztésre hivatkozva is meneszthetők lesznek. A közszférában tovább folytatódó leépítések leginkább az alacsony költségvetésű oktatási intézmények számára jelenthetnek nagy anyagi terhet, a táppénz, a keresőképtelenség és az ezáltal bennragadt szabadságok miatt.
A szolgáltatókból lesz az új netrendőrség?
Az Európai Unió új copyright-szabályozásának előestéjén az érdekérvényesítő szervezetek és a digitális jogokért kampányolók amellett érvelnek, hogy az internet-szolgáltatók rákényszerítése a netes kalózkodás elleni küzdelemre valójában a cenzúra bevezetését jelenti anélkül, hogy a bíróságokat bevonnák a folyamatba.
Behajtó vagy végrehajtó: nem mindegy, kinek nyit ajtót...
A behajtók nem minősülnek közhatalmi személynek, és csupán ugyanazokkal a jogokkal rendelkeznek, amivel megbízóik. Nem vizsgálnak jogszerűséget, díjazás ellenében szolgáltatást nyújtanak megbízóiknak. A végrehajtók az igazságszolgáltatást képviselik és a bíróság határozatainak szereznek érvényt. A hírekben és a fejekben gyakran keveredik a két fogalom, holott nagyon fontos tudni, hogy mi is különbözteti meg a bírósági végrehajtókat a behajtóktól.
Obama végre szabályozhatja a légszennyezést...
Nem tudták megakadályozni a rebuplikánusok benyújtott törvényjavaslatai, hogy Obama megvalósítsa a Koppenhágai Klímacsúcson tett ígéretét, miszerint 2020-ra az 2005-ös bázisévhez képest 17 százalékkal csökkenti az USA ÜHG-emisszióját. Fontos mérföldkőnek számít a klímaharcban, hogy elhárultak az akadályok az elől, az Obama-adminisztráció szigorítsa a légszennyezés törvényi szabályozását.
Betiltaná az EU az erősen szennyező üzemanyagokat
Az USA-ból behozott etanol után a Kanadából érkező bioüzemanyagra is importadót vetne ki az EU, mivel elharapózott a vámok alól történő kibújás. Az erősen szennyező üzemanyagok használatát is betilthatja az EU egy tervezett szigorítással.
Génmódosított növények: szavaznak a tilalomról
A génmódosított növények termesztésének tagállami tilalmáról szóló javaslat kapott fontos támogatást az Európai Parlament környezetvédelemi, egészségügyi, élelmiszerbiztonsági bizottságától.
Megoldandó klímaproblémák: készül a durbani csúcsra az EU
Április első hetében mintegy 200 ország szakértői delegációja tárgyalt a klímaváltozás elleni hosszú távú tervekről az ENSZ nemzetközi konferenciáján, a thaiföldi Bangkokban. A magyar küldöttség sikeresen látta el uniós elnökségi tárgyalásvezetői, szakértői és logisztikai feladatait a megbeszéléseken. Az Európai Bizottsággal együttműködve koordinálta és képviselte a tagállamok közös álláspontját. Döntés született arról, hogy a Kiotói Jegyzőkönyv jövőjével kapcsolatban a szakértők témacsoportokban (ún. contact group) folytatják tovább a munkát, és sikerült elfogadni az éves munkatervet is.
Alkotmány: hiányolják belőle a kormány kötelezettségeit
Zöld és csatlakozó szervezetek levelet intéztek az Országgyűlés Alkotmányügyi Bizottságához, amelyben azt javasolták, garantálják jobban a jövő nemzedékek érdekeiért felelős jogi biztos munkájának feltételeit, és fogalmazzanak meg kötelezettségeket a Kormánynak a társadalommal való együttműködésre.
Világos klímatörvényeket várnak a befektetők
A klímaváltozás olyan pusztítást vihet végbe civilizációnk infrastruktúráiban, hogy annak kára a több billiárd -angolul trillion- dollárt is elérheti a következő húsz évben, ha a kormányok nem csoportosítanak hamar tetemes összegeket a klímapolitika feladataira.
Kínos: nem létező törvényt módosított a Parlament
Nem létező szövegrészt módosított a kormány javaslatára az Országgyűlés tavaly ősszel. Az idei költségvetést megalapozó törvény egy olyan szövegrészt módosított, amely 2007. január elsejével már kikerült az életüktől és szabadságuktól politikai okból jogtalanul megfosztottak kárpótlásáról szóló törvényben meghatározott határidők ismételt megnyitásáról és a kárpótlás lezárásáról szóló törvényből. A vicces tévedés oka az lehet, hogy a jogalkotók feltételezhetően csak a Complex Jogtár szolgáltatását használták. - áll az Opten közoleményében.
Mit ér az állami felügyelet?
A kormány hiába helyezi állami felügyelet alá a MAL Zrt.-t, a tulajdonviszonyokon csak kivételes helyzetben változtathat. Kártérítést viszont követelhet a cégtől, amire szükség is lehet, hiszen elképzelhető, hogy nem tudunk uniós támogatást kérni a katasztrófa kárainak helyrehozatalához.
Pálinka- és bormarketing Füzértől Zaláig
A kormányzat a pálinkát - és persze az új törvényeket - népszerűsíti, a gazdasági főiskola pedig a bort, amennyiben a fogyasztási szokásokat elemzi, értékeli és tanácsaival befolyásolja.
Formabontó beleszólásunk lesz a törvényhozásba?
Januártól nyíltabbá, átláthatóbbá válhat a jogalkotás - a kormány az eddigiektől eltérő, "formabontó" javaslatot terjeszt ősszel a parlament elé a társadalmi egyeztetésekről - mondta el Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek. A kormány szándéka, hogy a törvények megalkotását társadalmi konzultációk sorozata előzze meg. A parlamenti államtitkár megfogalmazása szerint egy teljesen új típusú, formabontó javaslat kerül az Országgyűlés asztalára. Eddig a társadalmi egyeztetésről két bekezdés szólt a jogalkotási törvényben, most azonban erről külön jogszabályt alkotnak.
Devizahitelek módosítása: Fideszt az Alkotmány állítja meg?
Ha az állam beavatkozik egy polgári jogi szerződésbe, és ebből bármelyik félnek kára származik, akkor azt kötelessége megtérítenie az államnak - mondta Lövétei István alkotmányjogász azzal kapcsolatosan, hogy a parlament a középárfolyamok alkalmazását írná elő a devizahitelek törlesztőrészleteinek megállapításakor.
Véget vet az EU a körbetartozásoknak?
Komoly változásokat hozhat a magyar cégek és közintézmények fizetési gyakorlatában is a késedelmes kifizetésekről szóló uniós irányelv október közepén várható módosítása, amely szerint a közintézmények számára 30 napos, a vállalkozások számára pedig 60 napos maximális fizetési határidő lenne kötelező - olvasható a Világgazdaság Online cikkében.
Hogyan foglalkoztassunk diákokat?
Módosult a munka törvénykönyve, ami többek között a diákmunkát is érinti. Anyagmozgatást például nem lehet sem fiatalokra, sem a nyugdíjkorhatárt elérőkre bízni.