Terroristaként kezelik az állatvédőt

Ha több ezer, a bundájáért levágásra ítélt menyétet szabadít ki valaki egy farmról, akkor nemcsak tolvaj lesz, hanem terrorista is. Ez a tanulsága egy új bírósági ítéletnek Amerikában.

Arról már hallottunk, hogy a fosszilis cégek telepeit szabotáló, felrobbantó zöld aktivistákat ökoterroristáknak hívják és a jog terroristáknak tekinti őket. De hogy az állatokat kiszabadító aktivista is ilyen elbírálás alá essen, az újdonság. Márpedig pont ez történt most az USA-ban, ahol egy kaliforniai állatjogi aktivista 2013 augusztusában 2000 vidramenyétet szabadított ki egy illinoisi farmról, ahol a biztos halál várt rájuk - hogy szőrmekabátként végezzék a butikok kirakatában.

Az elkövetőt, a 27 éves Tyler Langet arra is kötelezte a bíróság, hogy 200 000 dollár kártérítést fizessen a farm tulajdonosainak. Vagyis egy menyét eltulajdonítása 100 dollárt ért fejenként. Ezen túlmenően 6 hónap letöltendő börtönbüntetést, 6 hónap házi őrizetet róttak ki neki, további 6 hónapig pedig nem hagyhatja el a szomszédságot, ahol él. Egy évig pedig jelentenie kell a rendőrségnek, hova megy.

A bundájukért akarták lemészárolni őket Kép: Newsweek

Egy 2006-ban életbe léptetett jogszabály, mely az Animal Enterprise Terrorism Act nevet viseli, erős jogi hátteret ad az állatok levágására vagy fogva tartására szakosodott farmok gazdasági érdekeinek érvényesítésére. A szabályozás a cirkuszokra, állatkertekre, állattenyésztő farmokra és hasonló létesítmények védelmét hivatott szavatolni.

Az Illinois-i helyettes kerületi ügyész, Bethany Biesenthal az ítéletben leszögezte, mivel Lang nem békés aktivizmust gyakorolt, így jogosnak tartja, hogy ilyen elbírálás alá essen, jelentette a Reuters hírügynökség. Biesenthal szerint a "zaklatás, fenyegetés és vandalizmus" illegális módszerei a politikai aktivizmusnak és "besározza a törvénytisztelő aktivisták imázsát, akik legális tüntetéssel és jogos demonstrációval akarnak változást elérni."

Ezen a honlapon Lang és barátja, Kevin Oliff mellett kampányolnak barátaik (beleértve az adományok kérését, hogy fedezni tudják az ügyvédi költségeket). Oliff -aki Kevin Johnson néven fut a médiában- volt a tettestárs a menyétszabadító akcióban. Oliffot már elítélték és 36 hónapos börtönbüntetést kapott - ebből előzetes letartóztatásban töltött közel egy évet.

Tyler és cimborája, Kevin honlapja
(fotó: supportkevinandtyler.com)

A két aktivista a következő szlogent írta festéksprével az istállóra: "Liberation is Love." A kiszabadítás szeretet. Kevésbé szeretetteljes megnyilvánulásuk volt, hogy savat öntöttek két teherautóra. Még 2013-ban megindult ellenük a jogi eljárás. Úgy tűnik, esetükből példát statuálnak a hatóságok, ugyanis eredetileg Illinois állam jogrendjének égisze alatt helyezték őket vád alá (betörésre alkalmas eszközök birtoklásáért), de 2014-ban már a szövetségi jog megsértésével mószerolták be őket. Oliff, azaz Johnson és Lang bűnösnek vallotta magát az állatvállalkozás megkárosítására irányuló, tagállamon átívelő (interstate) kereskedelmi összeesküvésben és az e célból megtett útban. Kacifántos nevű bűncselekmény.

Az alkotmányos jogokra fókuszáló Center for Constitutional Rights szerint eddig körülbelül tucatnyi embert ítéltek el az Állatvállalkozás Terrorizmus jogszabály hatálya alatt. Lang már 2009-ben kihúzta a gyufát a rend őreinél, amikor a Los Angeles-ben lévő egyetem, az UCLA élveboncolói ellen tiltakozott a lakásaiknál. (Valószínűleg az állatkísérleteket végző orvostudományi szakemberekről van szó.) Akkor letartóztatták és kihágásért elítélték. Később a Fortress Investment Group ellen demonstrált a befektetési cég vezetőinek otthonainál, amiért az alap az állatkísérleteket folytató Huntingdon Life Sciences-szel (HLS) áll üzleti kapcsolatban. Hat havi tüntetéssorozata sikerrel zárult: a Fortress beszüntette kapcsolatát a HLS-szel. 2011-ben és 2012-ben Tylert beperelte az AstraZeneca gyógyszeróriás, a BlackRock befektetési alap és a Beckman Coulter laboratórium, amiért vezetőik ellen tüntet.

Babe gazdija is tüntet
A bűbájos malacka kalandozásairól szóló Babe című filmből emlékezhetünk az amerikai színész, James Cromwellre, aki állatjogi aktivistaként is ismert. (A Babe-ért Oscarra is jelölték). Cromwell 2013 februárjában behatolt a University of Wisconsin egyik bizottságának ülésére és feltartott egy transzparenst, amin az állatkísérletek szenvedő alanya, egy macska látható. Cromwell drámai hangon sorolja fel, mi minden kínzásnak teszik ki a szegény párákat. A legismertebb állatvédő szervezet, a PETA videón rögzítette az esetet (csoda, hogy a kiérkező biztonságiak és rendőrök nem kobozták le a felvételt!), amit fel is töltöttek a YouTube. Itt nézheti meg. Cromwellt az incidens során letartóztatták. 2015 decemberében újra bilincsben vezették el, amikor egy New York állambeli erőmű ellen tiltakozott.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo