Az elmúlt hetekben Magyarországon eddig összesen 940 hektáron kellett a növényállományt megsemmisíteni és további 2500 hektáron is kitárcsázzák a vetést, mert génmódosított növényeket találtak. A hazánkban hatályos törvények viszont tiltják a GMO-vetőmagok ültetését. Volt olyan illetékes, aki egyenesen a külföldi GMO-lobbi szánt szándékkal elkövetetett szabotázsáról beszélt, s elhangzott az is, Romániából lopva, illegálisan hozzák be zsákszámra a GMO-magokat.
A Monsanto Hungária Kft. július 16-án keresetet nyújtott be a Fővárosi Bírósághoz a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal határozatával (MgSzH) szemben, kérve a végzés felfüggesztését - tájékoztatta Czepó Mihály, a Monsanto Hungária technikai vezetője hétfőn az MTI-t. Az MgSzH határozatában arról rendelkezik, hogy meg kell semmisíteni Monsanto egyik hibridjével bevetett területek növényállományát, a cég azonban fenntartja azt a véleményét, hogy a kifogásolt vetőmagtétel nem volt genetikailag módosított.
Nem tudni, a cég ellenvéleménye vajon nem csak időhúzó taktika-e, hiszen a termés megsemmisítését azért rendelték el, hogy még a virágzás és az aratás ideje előtt eltűnjön a földekről a kifogásolt növényfajták. A cég jogértelmezése szerint a magyar törvények lehetővé teszik azt, hogy a határozat végrehajtása ne történhessen meg addig, amíg a bíróság nem dönt a felfüggesztésről. Ez azt jelentené, hogy a szóban forgó növények a vita lezártáig zavartalanul nőhetnének és magjaik terjedhetnének - ami megállíthatatlan folyamatot indítana el.
Mint ismeretes, az állam idén újra saját kézébe vette a vetőmagtételek minősítését, mivel sorozatosan jelentkeztek problémák. Előfordult, hogy gm-szennyezett vetőmagot átcsomagoltak, ezért egyes tételeket vissza kellett tartani.
Megsemmisítés esetén a Monstantónak kártérítés jár a gazdáktól
A késleltetés lehetőségét a cég jogászainak értelmezése szerint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény teszi lehetővé. A technikai vezető szerint a Monsanto Hungáriánál úgy vélik: az ügyben várhatóan még a héten dönt a bíróság.
A Monstano -érvelése szerint- a gazdákat szeretné megkímélni a felesleges kellemetlenségektől. Ha mégis meg kell semmisíteni a növényeket, és emiatt a gazdálkodóknak kártérítést kellene fizetne a Monsantónak, az elérheti többmilliárd forintot is.
A Monsanto Hungária Kft. közleménye leszögezte, az MgSzH által kifogásolt vetőmagtétel alapos belső vizsgálaton esett át, amely bizonyította, hogy genetikailag módosított összetevőket nem tartalmaz. Franciaországban egy független, akkreditált laboratórium által -a hatósági mintán- végzett vizsgálat megerősítette a vállalati méréseket. Ezeket az eredményeket a helyi hatóságok is megkapták.
A cég azt javasolta, független laboratórium bevonásával ellenőrizzék a korábbi mérések helyességét, vagyis hogy a vetőmagtétel megfelel a magyar követelményeknek, továbbá azt kéri, a kormány függessze fel a növény-megsemmisítéseket.
További megoldásként a cég javasolta a teljes terménymennyiség felvásárlását a gazdáktól, a határozatban érintett kukorica termő területekről. Ez összhangban van a Monsanto elsődleges céljával, azaz hogy elkerülhető legyen a gazdák és a kereskedelmi partnerek nehéz helyzetbe kerülést. A cég szerint a magyar kormány egyik javaslatot sem fogadta meg mind ez idáig.
"A szükségesnek tartott intézkedést az ügyben a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalba (MgSzH) bevitt vetőmag-minta alapján kell meghozni - közölte Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára. Márpedig a vetőmag-minta GMO pozitivitást mutatott. Ezen a tényen nem változtat - a jelenlegi jogszabályi környezetben -, hogy a zöld növényben mit, vagy hogyan mutatnak ki. Az érvényben lévő jogszabály egyértelműen elrendeli a vetőmag illetve az abból kikelt növény megsemmisítését. A hatósági oldalról így nincs mozgástér.
A bírósági eljárás kezdeményezése sem változtat mindezen - tájékoztatott a helyettes államtitkár -, ugyanis a normál ügymenet, vagyis a Közigazgatási Eljárási Törvény (KET) alapján történik az eljárás. Ez pedig azt jelenti, hogy a fellebbezésnek halasztó hatálya nincs, igaz, az ügyet ettől függetlenül megvizsgálja az MgSzH - fejtette ki.
Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-biztonságért, valamint agrárigazgatásért felelős államtitkára bejelentettel, hogy a kár pontos mértékének felmérése még tart, ám a gazdálkodók biztosak lehetnek káruk megtérítésében.
Büntetni fogják
Azonosították az összes, ügyben érintett vetőmag-forgalmazót, "több cégről is szó van" - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az MTV-nek. Kiemelte: a termelőkkel és forgalmazókkal együttműködve szeretnék tisztázni a helyzetet. Magyarország GMO-mentessége a tavasszal elfogadott alkotmánynak fontos eleme.
Fazekas a következő lépésben pedig arra fog javaslatot tenni, hogy tegyék büntethetővé a GMO-szennyezést, amelyek kapcsán el lehet majd járni büntetőjogi eszközökkel, illetve jogszabályt kell alkotni az életbe lépő szankciókról is. Jelenleg a Polgári törvénykönyv szabályozza az ilyen eseteket.
- Eddig összesen 940 hektáron kellett a növényállományt megsemmisíteni és további 2500 hektáron is kitárcsázzák a vetést, mert génmódosított növényeket találtak.
- Mintegy 2.500 hektáros területről van szó, amelyen a magyar gazdálkodók a cég DKC 3511-es hibridkukoricáját vetették el, valamint az úgynevezett védőtávolságon - 400 méteren - belül eső táblákról.
- Ezek a területek elsősorban Győr-Sopron, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Fejér, Pest és Baranya megyében találhatók.