Az ajándéksorsolás szabályai

Sok vállalkozás használ marketing eszközként nyeremény akciókat. Fontos viszont tudni, hogy a különböző típusú nyereményjátékokra, akciókra különféle (adó)jogszabályok vonatkoznak. Áttekintjük az ajándéksorsolás szabályait.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:sxc

Szerencsejáték szervező tevékenység kizárólag a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala Szerencsejáték Felügyeleti Főosztályának (SZEF) engedélyével folytatható, sorsolásos játék (ún. tombola), valamint ajándéksorsolásos akció azonban bejelentési kötelezettség teljesítése mellett is lebonyolítható. Fontos azonban, hogy nem minden promóció minősül ajándéksorsolásnak. Az RSM DTM  számviteli üzletágának vezetője Héhn Miklós ezeket az akciókat, veszi górcső alá.

A szerencsejátékokról szóló törvény (Szjtv.) szerint „aki rendszeresen saját nevében áruk, szolgáltatások értékesítését végzi, engedély nélkül rendezhet és bonyolíthat le vásárlással vagy szolgáltatás igénybevételével egybekötött ajándéksorsolásos akciót, amelyben a vásárlónak a meghatározott értékű, mennyiségű vagy fajtájú áru megvételekor vagy a szolgáltatás igénybevételekor kapott sorsjegy nyilvános kihúzása esetén áru vagy szolgáltatás formájában nyereményt kell adni".

Mi minősül ajándéksorsolásnak?

A törvény szabályai az alapvetően reklámcélú ajándéksorsolásokat megkülönböztetik a többi úgynevezett „promóciós" játéktól, amelyek hasonlóak ugyan, de nem minősülnek ajándéksorsolásnak. Ajándéksorsolásról akkor beszélhetünk, ha a fenti definíció minden pontja teljesül - magyarázza az RSM DTM szakértője blogbejegyzésében.

A hivatalos teendők
Az ajándéksorsolás bejelentésére vonatkozó eljárás illetékköteles, az erre irányuló bejelentést legkésőbb a játék meghirdetését megelőző 10 nappal kell benyújtani a NAV honlapján közzétett formanyomtatványon (az elektronikus űrlap száma: SZF02, a hozzá szükséges kitöltési útmutatót innen tudja letölteni). A bejelentést elektronikus úton, vagy a kinyomtatott iratot aláírva kell az állami adóhatósághoz benyújtani.
A sorsolási eseményt megelőző 10 napon belül az ajándéksorsolás szervezőjének felügyeleti ellenőrzésért igazgatási-szolgáltatási díjat kell fizetni. A fizetendő igazgatási-szolgáltatási díj összege a kisorsolásra kerülő nyeremények forgalmi értékének 1 ezreléke, de legalább 5 000 forint, legfeljebb 500 000 forint.
A utolsó z ajándéksorsolás után a nyeremény átvételére nyitva álló határidőt követő 30 napon belül végelszámolást kell készíteni és azt meg kell küldeni a SZEF-hez. A végelszámolásban szerepeltetni kell a kibocsátott és a játékra jogosított sorsjegyek számát, valamint az ajándéksorsoláshoz kapcsolódó, állammal és felügyelettel szembeni befizetési kötelezettségek teljesített összegeit (személyi jövedelemadó, át nem vett nyeremények esetén játékadó, felügyeleti ellenőrzési díj), továbbá a játékosoknak átadott nyeremények értékét. A végelszámoláshoz mellékelni kell a sorsolás(ok)ról készült közjegyzői okirat hiteles példányát.

Az ajándéksorsolás szervezőjével szembeni követelmény tehát az, hogy saját áru megvásárlásához, illetve saját szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolva biztosítja a sorsjegy segítségével a játékosoknak a részvétel lehetőségét a játékban. Vagyis ha a sorsoláson való részvételnek nem feltétele, hogy a játékos az ajándéksorsolás szervezőjének termékét vásárolja meg vagy szolgáltatását vegye igénybe, az akció nem minősül ajándéksorsolásnak.

Az ajándéksorsolásnak szintén nem felelnek meg azok az akciók, amikor minden 100. vásárló, vagy ha az első 1000 vásárló nyer, vagy amikor egyes vásárlók azonnali nyereményre jogosító szelvényeket kapnak. Ezekben az esetekben ugyanis nincsen nyilvános sorsolás.

A sorsolás és a nyeremények

A sorsoláson közjegyző jelenléte kötelező. Annak helyét, időpontját és eredményét legalább olyan nyilvánosság előtt kell közzé tenni, mint az ajándéksorsolásos akció kezdetének és feltételeit. Amennyiben sem az elsőként kihúzott játékos, sem a tartalék nyertes nem felel meg a bejelentett és közzétett részvételi feltételeknek, úgy további sorsolás megtartására nincsen lehetőség, az át nem vett nyeremények értékét játékadóként kell megfizetni.

Kifejezetten tiltja pénznyeremény ajándéksorsolás keretében történő kisorsolását az Szjtv. A jogszabályi előírások szerint pénznyereménynek a bankjegyet és fémpénzt (érmét) kell tekinteni. Vagyis ebből a szempontból nem tekinthető pénznyereménynek a bankkártyán, vagy értékpapír formájában megnyert nyeremény. Ugyanazon termékhez kapcsolódóan ajándéksorsolás és annak nem minősülő promóciós akció együttesen kizárólag abban az esetben bonyolítható le, ha a két játékban a részvételi feltételek és az elnyerhető nyeremények teljes mértékben elkülöníthetők. Ilyen esetben csak az ajándéksorsolásnak minősülő nyereményjátékot kell a SZEF-hez bejelenteni.

Amit nem kell bejelenteni
Ha olyan feltételekkel szervez valaki nyereményjátékot (pl. promóció), hogy az nem minősül ajándéksorsolásnak, akkor nincs bejelentési kötelezettség. Nem kell bejelenteni a tudásalapú játékot sem (pl. keresztrejtvény), vagy ha bizonyos teljesítményt díjaznak. A regisztráltak adatbázisából való választás nem minősül sorsjegyes sorsolásnak, így ez sem bejelentés-köteles. Napjainkban leggyakrabban olyan jellegű promóciókat szerveznek, melyek nem tartoznak a törvény hatálya alá, így nincs bejelentési kötelezettség sem (pl. minden, ami neten és sms-en keresztül zajlik). Forrás: Diczháziné Farkas Mónika, a NAV Központi Hivatal Szerencsejátékfelügyeleti Főosztálya munkatársának előadása a Jogi Fórum tavalyi konferenciáján

A szervezőt terheli adó

Amennyiben a nyeremény értéke a 2 000 000 forintot meghaladja, a nyertes kérésére a szervezőnek a jogcímét és forintértékét tartalmazó igazolást kell kiadnia. A nyeremények átvételének lehetőségéről legfeljebb a sorsolás napját követő 90 napon belül kell gondoskodni.

A nyerteseket a törvényi előírások szerint személyi jövedelemadó kötelezettség nem terheli. Az engedély- illetve bejelentésköteles ajándéksorsolások esetében személyi jövedelemadót vagy társasági adót, valamint játékadót kell fizetnie a szervezőnek, egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettség viszont nincs. A bejelentéshez nem kötött promóció személyi jövedelemadó-mentes, ha az a törvényben meghatározott feltételeknek megfelel (pl. reklámcélú, széles körben meghirdetett kampány). A befizetést a sorsolás szervezőjének a nyeremény átvételére nyitva álló határidő lejártát követő hónap 20. napjáig kell a központi költségvetésbe befizetnie.

Az ajándéksorsolás szabályainak megszegése esetén a SZEF bírságot is kiszabhat, valamint annak szervezőjét eltilthatja az ajándéksorsolás lebonyolításától. Ettől kissé eltérő szabályozás vonatkozik a sorsolásos (vagyis nem ajándéksorsolásos) játékokra, amelyek legismertebb képviselője a tombola.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo