Obama végre szabályozhatja a légszennyezést...

Nem tudták megakadályozni a rebuplikánusok benyújtott törvényjavaslatai, hogy Obama megvalósítsa a Koppenhágai Klímacsúcson tett ígéretét, miszerint 2020-ra az 2005-ös bázisévhez képest 17 százalékkal csökkenti az USA ÜHG-emisszióját. Fontos mérföldkőnek számít a klímaharcban, hogy elhárultak az akadályok az elől, az Obama-adminisztráció szigorítsa a légszennyezés törvényi szabályozását.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Milyen érdekek csaptak össze a sikerhez vezető csatározásban? A gyáriparos lobbi, az olajszektor és a republikánus érdekcsoportok többször lecsaptak az amerikai Környezetvédelmi Hatóságra (EPA): céljuk az volt, megakadályozni, hogy a tavaly kútba esett klímatörvény híján Obama e hatóság rendeletein keresztül cselekedjen a klímavédelem érdekében.

A vita következményeként az EPA-t végül a Szövetségi Legfelsőbb Bíróság kötelezte arra: amennyiben a regulázandó káros anyagokról tudományosan kimutatható, hogy veszélyesek az emberi egészségre nézve, akkor szabályozhatja a légszennyezést a "Tiszta Levegő" törvény értelmében.

Ellentétes érdekek összecsapása

  • Januárban az EPA széntüzelésű erőművekre, olajfinomítókra, cementgyárakra és más nagy légszennyezőkre vetette ki a kibocsátási engedély beszerzésének kötelezettségét.
  • A rendelet végrehajtása ellen törvényjavaslatot nyújtottak be republikánus politikusok február elején, melyet a tavalyi képviselőválasztás után republikánus többségű Képviselőház (a Capitolium alsóháza) elfogadott. Tavaszsal tehát kétséges volt, hogy Obama egyáltalán tehet-e bármi az ÜHG-emisszió csökkentése érdekében. A dolog érdekessége, hogy az éghajlatváltozás tényét nem vitató demokrata párti ideológiától eltérve néhány demokrata szenátor az EPA-t blokkoló kezdeményezés mellé állt, nevezetesen azok, akik fosszilis energiákra hagyatkozó államokat képviselnek (ezeknél nagy számban találhatók szénbányák, olajfinomítók stb.). Jay Rockefeller nyugat-virginiai szenátor olyan módosítást nyújtott be, mely két évvel késleltette volna az EPA emissziós rendeleteinek végrehajtását.
  • A Szenátus április 7-én elvetette az EPA hatáskörét megkurtító javaslatot: a szükséges 60 szavazat helyett csak 50 voksot kapott a tervezet.
  • Az EPA következő lépésként a kibocsátási határértéket szabja meg, várhatóan 2012-ben.

A Szenátus "elutasította azt a megközelítést, mely növelné az ország olajfüggőségét, ellentmondana a globális felmelegedésről szóló tudományos konszenzusnak, és veszélyeztetné Amerika képességét, hogy vezető szerepet vállaljon a tiszta (megújuló) energiákra alapuló gazdaságban", üdvözölte a szavazás végeredményét Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo