Az új munka törvénykönyve tágítja a vezető állású munkavállalókra vonatkozó speciális szabályok hatókörét. Az első számú felelős vezető és általános hatáskörű helyettese mellett kiterjeszti azokra is, akik a vezető közvetlen irányítása alatt állnak és - részben vagy egészben - helyettesítésére jogosultak. Ez a kör lényegesen szélesebb, mint a korábban meghatározott vezető állású munkavállalói kör és a szabályozás változása a munkaszerződés módosítása nélkül is kihat mindazokra, akik ezen meghatározásnak megfelelnek.
„Egy nagyobb munkaszervezetben számos részterület felelős vezetőjét is érintheti a változás, hiszen például az értékesítési vezető jó eséllyel jogosult az ügyvezető helyettesítésére az értékesítési területen meghozandó döntések tekintetében” – emeli ki Fehér Helga, a Horváth és Társai DLA Piper nemzetközi jogi iroda munkajogi partnere. – „Így könnyen előfordulhat, hogy bár a menedzser munkaszerződésében nem szerepel olyan kitétel, miszerint vezetőnek minősül, az új Mt. hatályba lépésével helyzete megváltozik és már mint vezető vonható felelősségre, vagy szüntethető meg a munkaviszonya a cégnél.” (Az IPOSZ a munkaszerződések felülvizsgálatát javasolja az ipartestületekbe tömörült munkaadóknak.)
Természetesen a változás nemcsak munkavállalói oldalról igényel odafigyelést, tudatos átgondolást és esetleges változtatást. „Mivel a jogszabály feltételként azt is megkívánja, hogy a vezető állású munkavállaló a munkáltató vezetőjének közvetlen irányítása alatt álljon, mindenképpen ésszerű a munkaszervezeti rendszer tudatos ki- illetve átalakítása, az irányítási és helyettesítési rend adott célnak megfelelő szabályozása. Mindenképpen csábító lehetőség ugyanis a cégek számára, hogy a jövőben a menedzseri fizetésekhez vezetői szintű felelősséget és elszámoltathatóságot, illetve jelentősen nagyobb rugalmasságot kapcsoljanak” – összegez Fehér Helga.