It-biztonság cikkek


Kapj el, ha tudsz! Nem mindig ártanak a vírusok

Kapj el, ha tudsz! Nem mindig ártanak a vírusok 

A rosszindulatú programok történelmében számos szokatlan történettel találkozhatunk, például olyan programokkal, amelyek tipikusan úgy viselkedtek, mint a rosszindulatú vírusok, de semmi kárt nem okoztak, egy mosolyon kívül a felhasználók arcán.
Muszáj szabályozni a vállalati mobilt!

Muszáj szabályozni a vállalati mobilt! 

Az okostelefonok és táblagépek terjedésével párhuzamosan egyre több céges adat kerül mobil eszközökre: a nagyvállalatoknál dolgozók legalább 10 százaléka használ munkájához saját tulajdonú okoskészüléket. A felhasználók számára mindez évek óta természetes – megdöbbentő viszont az, hogy a hazai cégek még nem szabályozzák a privát okoskészülékek céges használatát, és nem védik az ezekre letöltött céges adatokat.
Így ússza meg az összeomlást

Így ússza meg az összeomlást 

Akármilyen jól felépített IT-rendszerrel is büszkélkedhet egy cég, hamar bajban találhatja magát, ha egy váratlan hiba nyomán megbénul minden. Adunk néhány tanácsot, hogyan csökkentse minimálisra a fennakadás és az anyagi veszteség esélyét.
A rés a pajzson: a munkavállaló

A rés a pajzson: a munkavállaló 

A vállalatok mintegy hatvan százalékát sikerrel támadják meg a kibertérben, a legfontosabb biztonsági kockázat a munkavállaló saját gépe, vagy okoseszköze. A vállalatok többsége mégis csak ritkán foglalkozik a problémával.
Minden harmadik netezőt megfertőznek

Minden harmadik netezőt megfertőznek 

Minden harmadik internetező számítógépét megfertőzte valamilyen kártevő a tavalyi évben, 10 százalékuk pedig közvetlen anyagi kárt szenvedett ennek következtében – derült ki a G Data piackutatásából.
Lába kél az okoseszközöknek

Lába kél az okoseszközöknek 

Minden hatodik felhasználó veszítette már el laptopját, telefonját vagy tabletjét, önhibájából vagy külső tényezők miatt az elmúlt egy évben. Sok esetben nem csak az eszköz veszett el, hanem azzal együtt az értékes személyes adatok is.
A belső ellenség az igazi veszély

A belső ellenség az igazi veszély 

Egy friss kutatás szerint a cégek IT-biztonsági szakemberei a kívülről érkező kibertámadásoknál is nagyobb fenyegetésnek tartják a rosszindulatú belső személyek, munkatársak vagy alvállalkozók tevékenységét.
Ez a féreg még mindig a legveszélyesebb!

Ez a féreg még mindig a legveszélyesebb! 

Az ESET februári víruslistáját sziklaszilárdan vezeti a Win32/Bundpil féreg, amely külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes, hiszen a meghajtóinkról mind a futtatható, mind pedig a mentési Backup állományainkat is törölheti. A Conficker féreg egyelőre csak gyengül, így bár e hónapban már csak a nyolcadik, de hosszú jelenlét után még mindig nem került le a toplistáról.
 Így védekezhetnek a kisvállalkozások a támadások ellen

Így védekezhetnek a kisvállalkozások a támadások ellen 

A legtöbb kezdő infrastruktúrával rendelkező vállalkozás, egyre népszerűbbé válik a kiberbűnözők körében A bűnözők ráadásul a szívesen céloznak kisebb kommunikációs és marketing ügynökségeket, akik nap, mint nap értékes ügyféladatokhoz férnek hozzá, de nem rendelkeznek ehhez megfelelő informatikai biztonsági védelemmel.
Az illegális szoftverrel aknamezőn járnak a cégek

Az illegális szoftverrel aknamezőn járnak a cégek 

Egy friss tanulmány szerint egyértelmű a kapcsolat az illegális szoftverek és a kibertámadások között: azok az eszközök, amelyek nem jogtiszta szoftvert tartalmaztak, több mint hatvan százalékban fertőzöttek.

Nagy a lehetőség a felhőben, de nagy a kockázat is 

A vállalatoknak ma már a korlátozott, lokális támadások mellett szervezett bűnözői csoportokkal és komplex, infrastruktúra-szintű támadásokkal is számolniuk kell, hiszen az intelligens mobil eszközök, az átjárható rendszerek és a felhőalapú megoldások - minden előnyük mellett – az eddiginél nagyobb kockázatot jelentenek.

Amit a biztonságiak sem látnak 

Az IT biztonság számára egyre nagyobb kihívást jelent a szakmai köznyelvben „Shadow IT”-ként aposztrofált jelenség, ami azt jelenti, hogy a vállalatoknál olyan informatikai megoldások kapnak kiemelt szerepet a napi feladatok elvégzésekor, amelyek használatához gyakran egyáltalán nincs hivatalos engedély az adott szervezetnél és nincs róluk tudomása az informatikai részlegnek sem.

Már a magyarokra is utaznak a kiberbűnözők 

A CryptoLocker vírus minden dokumentumot, táblázatot és fényképet titkosít a merevlemezeken, így soha többet nem lehet megnyitni azokat. A bűnözők százezer forint körüli összeget kérnek a feloldókulcsért, de a fizetés sem garantálja, hogy visszakapjuk a fájlokat.

Bankokat utánoznak a csaló weboldalak 

Az adathalász weboldalak sokszor a bankok, online áruházak vagy fizetési weboldalak felületeit és szolgáltatásait utánozzák, így tévesztve meg a felhasználókat. A többség mégsem védekezik eléggé.

Minden okostelefonra három támadás jut 

Már tavaly célba vették az okostelefonokat a kiberbűnözők: átlagosan három fertőzési kísérlet jutott minden egyes felhasználóra 2013-ban. Oroszországban a legveszélyesebb okotelefont használni.

Nem megy még az adatvédelem a webshopoknak 

Adatvédelmi Kommandót tartott a Direkt és Interaktív Marketing Szövetség (DIMSZ). A razzia célpontjai azok a webes felületek, melyekkel az online környezetben böngészők, vásárlók gyakran találkoznak. Az Adatvédelmi Kommandó keretében vizsgált területek együttes átlageredménye alapján a 22 vizsgált webshop alulról közelít a legalapvetőbb adatvédelmi elvárásokhoz.

Így fertőződnek meg a céges weboldalak! 

A vírusokat készítő bűnözői csoportok sokszor a legegyszerűbb módszereket használják fel a magyarországi weboldalak megfertőzésére és a kártevők terjesztésére, például ellopják az adminisztrátor jelszavát.

Ezért nem érdemes bűnözőkkel üzletelni! 

Nagy erővel terjesztik a kiberbűnözők a CryptoLocker néven elterjedt zsaroló programot, amely a tavalyi év egyik legalattomosabb és legártalmasabb programjának számított. Működését tekintve a felhasználók értékes állományainak használhatatlanná tételét követően intenzív zsarolásba kezd a program, de ha az ügyfél meg is fizeti a váltságdíjat, akkor sem történik semmi.

Elavult programok felelősek a kiberbűnözésért 

Még az iráni atomerőműből kikerült képeken is látszik, hogy bizonyos szoftverek licencei lejártak. Csoda hát, hogy tarolnak a vírusok? Pedig csak kicsit oda kéne figyelniük a cégeknek.

Okostelefonon keresztül támadják a cégeket 

A trendek baljós képet festenek. Kun Szabolcs, a CryptTalk megoldás egyik tervezője szerint hagyományos mobiltelefonok nem védhetők, a lehallgatás-védelemre áldozó okostelefon-használók aránya pedig világszerte legfeljebb fél százalékos. Ugyanakkor, 2013 során a bizalmas adatok elleni támadási kísérletek, sikeres támadások és adatlopások száma határozottan emelkedett, az okozott anyagi kár pedig megháromszorozódott.

Félnek a cégek, de még nem eléggé 

Egyre több vállalat állítja, hogy a személyes mobil eszközök munkahelyi használata (BYOD) veszélyt jelent a vállalatokra nézve, mégis kevesen tervezik, hogy korlátozásokat vezetnek be a személyes eszközök használatára.

Magyar cégek a bűnözők célkeresztjében 

Egyre gyakrabban kerülnek a kiberbűnözők célkeresztjébe a magyar cégek. A visszaélések világszerte problémát jelentenek, a hazai cégeket, főként a megfelelő tudással felvértezett szakemberállomány miatt sokkal nagyobb veszély fenyegeti.

Veszélyben a magyar vállalatok harmada 

A magyar vállalatok több mint harmadánál okoznak gondot a legálisan megszerzett szoftverek sérülékenységei és az adatbiztonsági problémák. Tízből egy céget pénzügyi veszteség is ért emiatt.

Hackerekkel is védi a pénztárgépeket a NAV 

Hackereket is hadrendbe állít a NAV, hogy kiszűrjék azokat a próbálkozásokat, amelyek az online-kassza-rendszer kijátszását célozzák – nyilatkozta a NAV informatikai elnökhelyettese az onlinekassza.hu szakportálnak. Vágujhelyi Ferenc szerint a magyar szisztémát nagyon nehéz kijátszani. Annyira, hogy a várható haszon nem éri el azt a szintet, amennyiért érdemes lenne próbálkozni.

Bizalom és technológia viszi előre a jövő cégét 

Egyetlen eszköz munkára és szórakozásra, munkavégzés bárhol és bármikor, toborzás a közösségi oldalakon és teljesen virtuális kollégák? Lehet, hogy nincs is olyan messze…

Magánfelhőkbe menekülnek a vállalatok 

Az egyre veszélyesebb kiberbűnözők és az egyre szorosabb titkosszolgálati ellenőrzés mind nagyobb kihívások elé állítja a cégeket. A védekezési módszerekről az idei év 10 legfontosabb IT-biztonsági trendjéből tájékozódhat.

Amiről megfeledkezünk: az emberi tényező 

Tízből kilenc cégnél tapasztaltak adatbiztonsági incidenst, az esetek jelentős részében abból eredően, hogy a dolgozók nem sajátították el, vagy nem tartották be a biztonsági előírásokat.

Amiről egy induló vállalkozásnak nem kellene megfeledkeznie 

Manapság ha valaki úgy dönt, hogy saját vállalkozás indítására adja a fejét, akkor szinte kizárólag csak az jut eszébe, hogy a kínált terméket vagy szolgáltatást, hogy tudja majd értékesíteni az ügyfelei számára. A többi figyelmet és persze az idejét pedig az üzleti logisztika, a megfelelő iroda megtalálása és az adózási problémák töltik ki, megfeledkezve a vállalat informatikai infrastruktúrájának biztonságáról.

Ezek a veszélyek lesnek ránk idén a neten 

2014-ben a bűnözők célkeresztjébe kerülhet a „dolgok internete” ‒ az internetkapcsolatra képes háztartási gépek, televíziók és gépjárművek, valamint más hasonló eszközök hálózata. Emellett sok átverésre számíthatunk a futball-világbajnokság kapcsán, és találkozhatunk dinamikusan letöltődő kártevőkkel is.

Veszélyben az adataink és a pénzünk 

Etikai gátak dőltek le tavaly a kibertérben: a jövőben egyre növekvő veszélynek lesz kitéve az emberek magánélete, valamint valós és kiberpénze, a vállalati szférában terjed a kiberzsoldosok szolgáltatásainak igénybevétele, az internetszolgáltatók pedig egyre kifinomultabb védelmi intézkedések bevezetésével, a biztonság növelésével igyekeznek majd megtartani előfizetőiket a konkurensek elől.

Új kártevő keserítheti meg az ünnepeket 

Több ezer kiberbűnöző dolgozik nap mint nap azon, hogy az egyszerű online banki felületeket megfertőzze és megkárosítsa. A karácsonyi és újévi ünnepek előtt szinte már hagyományszerűen megugrik a rosszindulatú tevékenységek száma.

Már az okostévénk sincs biztonságban 

A vezető, proaktív védelmet kínáló biztonságtechnológiai vállalat, az ESET összeállította a káros fenyegetésekkel foglalkozó éves előrejelzését. 2014-ben a felhasználók online adatvédelme lesz az elsődleges fókusztéma.

IT-biztonság: rohamosan növekvő kockázatok 

Nincs megfelelő forrásuk és elég szakemberük a cégeknek az IT-biztonságra: kétharmaduk szerint nem tudnak a szükségesnek megfelelő mennyiségű pénzt költeni erre a területre, miközben döntő többségük egyre több külső támadásról számol be

Veszélyes trójai lehet a jövő Autorunja 

Trójai és féregvírusok vezetik a Sicontact toplistát, a veszélyek nem csökkentek az elmúlt évben a felhasználókra nézve. Egyre újabb és egyre veszélyesebb kártevők bukkannak fel.

Fektessen IT-be 2014-ben! 

A kis- és középvállalkozások számára a technológia elérhetőbb, mint valaha. Tele a világ olyan megoldásokkal, amelyekről egy-két évtizede még csak a legnagyobb vállalatok álmodhattak, ráadásul egyre olcsóbbá válnak a szükséges eszközök.

A Mikulást is kihasználják a csalók 

A csalóknak is megérkezett az ünnepi szezon, hiszen pontosan tudják, hogy ekkor lehet csak igazán kihasználni a gyanútlan, átlagosan nagyobb adakozó kedvvel rendelkező áldozatokat.

Ma már bármelyik oldal fertőzhet! 

Míg néhány évvel ezelőtt a legtöbb internetes kártevő az erotikus oldalakon keresztül került a látogatók számítógépeire, mára a technológiai és telekommunikációs oldalak a legfertőzőbbek.

Van olyan terület, ahol leelőzzük versenytársainkat 

Meglepő eredmény: adatvédelemben a magyar kkv-k megelőzik a német, angol és francia versenytársaikat, a magyar cégek a legnagyobb előrelépést a dokumentum menedzsment területén az alkalmazottak képzésére vonatkozó intézkedésekkel és a velük folytatott kommunikációban érték el.

Rászálltak a kisvállalatokra a bűnözők 

Egyre inkább a kisvállalatokat célozzák a kiberbűnözők, mivel ezek nem rendelkeznek a multik fejlett védelmi rendszereivel, és sok esetben, még ha tisztában is vannak a veszéllyel, nem érdekli őket.

A népszerűség átka: sorozatos támadások 

A Java program csaknem a világ minden PC-jén jelen van, azonban a népszerűségéért nagy árat fizetnek a felhasználók, mivel ez a program a kibertámadások egyik legfőbb célpontja.

Ha nem vigyáz, a pénze bánja! 

A rosszindulatú támadások során a vállalatok 36 százalékát érte anyagi veszteség, amelyhez még hozzájön a károsodott eszközök többletköltségei is. Ezt tovább nehezíti az a tényező, hogy rosszindulatú támadások esetén az áldozatok mindössze 39 százaléka tudta visszaszerezni elvesztett adatait, míg 61 százalékuk soha nem látta viszont féltve őrzött információit.

Sok cég még mindig szalagra ment 

A vállalatok egyre nagyobb igényeket támasztanak az üzletfolytonossággal és a katasztrófa utáni helyreállítással kapcsolatban, ugyanakkor a területen legkorszerűbbnek számító virtualizációs és automatizálási technológiák elterjedése lassú

A megbízható internet a vállalati IT-rendszer alapja 

Egy vállalat informatikai rendszerének kiépítése sosem könnyű feladat. Induló sorozatunkban a Piac&Profit szakértője lépésről-lépésre vezeti végig a cégvezetőket egy hatékony és biztonságos IT-rendszer kiépítésének főbb tennivalóin.

Egyre inkább a kkv-k a kibertámadások célkeresztjében 

Csökkent a célzott kibertámadások száma az idén, javult azonban az alkalmazott megoldások hatékonysága. A támadók rámenősebb technikákat alkalmaztak.

Veszélyes is lehet a nyilvános wifi használata 

Már szinte ösztönösen kapcsolódik az ember a wi-fi hálózathoz, hogy elidőzzön egy kávé mellett, sokan mégsem gondolják, hogy mekkora veszélynek lehetünk kitéve. A felhasználók több mint egyharmada nem foglalkozik az óvintézkedésekkel, amikor nyilvános Wi-Fi hálózatra csatlakozik.

Veszélyes, de még így is megéri 

A vállalatok harmadának kellett szembesülnie az ügyféladatok elvesztésével az elmúlt két évben a munkaeszközként használt személyes mobil eszközöket ért biztonsági támadások miatt. Ugyanakkor a saját eszközök használata jelentős megtakarításokat eredményez a vállalatoknál.

A magyar cégeknek nem futja a biztonsági képzésekre 

A legtöbb magyar vállalat csak a saját, belső informatikai osztályát használja a vállalat alkalmazottainak szakmai képzésére, ahelyett, hogy megbízott, külső informatikai tanácsadókat alkalmaznának.

Rajtunk a cégek szeme, de nem foglalkozunk vele 

Mindenki lekövethető az interneten, egyre nagyobb értéket jelent ugyanis a fogyasztók személyes preferenciáinak, szokásainak ismerete. Az internetezők többsége mégsem ügyel arra, hogy személyes adatait megóvja az illetéktelen felhasználóktól.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Jogi kisokos

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában 

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról.

Cégblog

Kamu csomagokra figyelmeztet a posta

Kamu csomagokra figyelmeztet a posta  

A Magyar Posta elhatárolódik a "kamu csomagok" tartalmi ellenőrzésének felelősségétől. 

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo