A rés a pajzson: a munkavállaló

A vállalatok mintegy hatvan százalékát sikerrel támadják meg a kibertérben, a legfontosabb biztonsági kockázat a munkavállaló saját gépe, vagy okoseszköze. A vállalatok többsége mégis csak ritkán foglalkozik a problémával.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egyre több munkavállaló dolgozik a saját eszközeiről - Kép: PP Archív

A vállalatok kevesebb mint fele végez teljes sebezhetőségi elemzést egynél többször negyedévente, továbbá az alacsony biztonsági tudatosság a munkavállalók körében a legnagyobb gátló tényező a megfelelő védelem kialakítására a kibertámadások ellen - derül ki a CyberEdge Group kutatóvállalat 2014 Cyberthreat Defence Report című felméréséből.

A jelentésből az is kiderül, hogy minden negyedik vállalatnál hiányoznak a kellő eszközök, amik felderíthetnék a behatolások gyökereit a hálózati biztonsági réseken, emellett tavaly a válaszadók 60 százaléka volt kitéve sikeres támadásnak. Már kezdenek félni a cégek, de még mindig nem eléggé.

Ami a technológiai fejlesztéseket illeti, az új generációs tűzfalak (NGFW) szerepelnek a beszerzési listák élén, majd a hálózati viselkedés elemzők (Network Behavioral Analysis - NBA), amiket a nagy mennyiségű adatbiztonsági ellenőrzők (Big Data Security Analytics) követnek. 77 százalékuk kíván használni hálózati hozzáférés-felügyeletet (NAC) a mobil biztonsági stratégiájában.

A szakemberek számára manapság a mobil eszközök jelentik a legnagyobb fenyegetettséget, ugyanis az ömagában is komplex BYOD (Bring Your Own Device) policy keretében, a saját tabletek és okostelefonok 31 százalékos integrálási aránya a vállalatoknál két éven belül várhatóan 77 százalékosra nő. Az IT szakembereknek ez esetben nem kizárólag a különféle gyártmányú mobil eszközök által kínált más-más biztonsági szintekkel kell szembenézniük, ugyanis csak harmadik fél által kínált biztonsági szoftvereket használhatnak a megfelelő védelem kialakításához. Ezen felül a védelem felügyeletét meg kell osztaniuk az eszközök tulajdonosaival.

A magyarországi cégek csak nagyon kis százalékánál használhattak a munkavállalók 2013-ban saját számítógépet vagy táblagépet munkavégzési célra. Az ódzkodás érthető is, hiszen a vállalatra informatikai szempontból kevés nagyobb veszély leselkedik, mint a dolgozó saját eszközeinek használata.

Amit a biztonságiak sem látnak
Az IT biztonság számára egyre nagyobb kihívást jelent a szakmai köznyelvben „Shadow IT”-ként aposztrofált jelenség, ami azt jelenti, hogy a vállalatoknál olyan informatikai megoldások kapnak kiemelt szerepet a napi feladatok elvégzésekor, amelyek használatához gyakran egyáltalán nincs hivatalos engedély az adott szervezetnél és nincs róluk tudomása az informatikai részlegnek sem.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo