A belső ellenség az igazi veszély

Egy friss kutatás szerint a cégek IT-biztonsági szakemberei a kívülről érkező kibertámadásoknál is nagyobb fenyegetésnek tartják a rosszindulatú belső személyek, munkatársak vagy alvállalkozók tevékenységét.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gondatlan, vagy rosszindulatú munkatárstól jobban tartanak - Kép_ Flickr

Egyre szélesebb kört érint az online fenyegetés. A cégek több mint 60 százalékát érte valamilyen kibertámadás 2013-ban, 15 százalékuk ráadásul ötnél is több káros eseményt tapasztalt az év leforgása alatt, amint az a mellékelt infografikán is látható. A külső támadók mellett azonban komoly fenyegetést jelenthetnek a rosszindulatú vagy tájékozatlan munkatársak is – derül ki a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselete által közzétett Cyberthreat Defense Report 2014 felmérés eredményeiből. (A magyarokra is egyre jobban utaznak a kiberbűnözők.)

A felmérés alapján az IT-biztonsági szakemberek negyede nem biztos abban, hogy vállalata elegendő védelmet épített fel a kiberfenyegetések ellen. A bizonytalanság nagyobb volt a válaszadók között Amerikában: az európai megkérdezettek közül 82 százalék véli úgy, hogy munkáltatója megfelelő módszereket választott az online veszélyek megelőzésére, míg ez a szám Észak-Amerikában csupán 71 százalék. Ugyanakkor egy virtuális betörés esetén a cégek nagy része nem tudná megfelelően kivizsgálni a körülményeket: a résztvevők mindössze 27 százaléka vélte úgy, hogy a megfelelő eszközök rendelkezésre állnak ehhez számukra.

A fenyegetések közül a különféle rosszindulatú szoftverek és az adathalász kísérletek okozzák a legtöbb fejtörést az informatikusoknak, és az infrastruktúrában a mobileszközöket tartják a leggyengébb láncszemnek a szakemberek.  (Nem véletlenül, hiszen minden okostelefonra három támadás jut!) A mobileszközökkel kapcsolatos kockázatok csökkentésére szerencsére már több különféle, hatékony megoldás közül válogathatnak a cégek.

Az illegális szoftverrel aknamezőn járnak a cégek
Egy friss tanulmány szerint egyértelmű a kapcsolat az illegális szoftverek és a kibertámadások között: azok az eszközök, amelyek nem jogtiszta szoftvert tartalmaztak, több mint hatvan százalékban fertőzöttek.
A kutatás arra is rávilágított, hogy a szakemberek jobban tartanak a rosszindulatú alkalmazottaktól, mint a kiberbűnözőktől. Az 1-től 5-ig terjedő skálán a válaszok átlaga alapján 2,96 pontot ért el a rosszindulatú belső személyek, például alkalmazottak vagy alvállalkozók okozta fenyegetés, míg a kiberbűnözőkre vonatkozó, hasonló kérdés esetén hajszálnyival ugyan, de alacsonyabb lett a végeredmény 2,94 ponttal. Éppen ezért a legtöbb vállalatnál érdemes felügyelni a kiemelt felhasználók tevékenységét valamilyen dedikált eszközzel. A rosszindulat mellett ugyanakkor a tudatlanság is sok galibát okoz: a résztvevők szerint a kibertámadásokkal szembeni védelem kialakítását az gátolja a leginkább, hogy az alkalmazottak nincsenek tisztában az alapvető biztonsági követelményekkel.

A szervezetek természetesen igyekeznek a lehető legtöbbet megtenni a megfelelő védelem kialakításáért és fenntartásáért. Az IT-biztonsági szakemberek a kiemelt felhasználók ellenőrzése mellett a személyazonosságok kezelését tartják a legfontosabbnak ezen a téren, de lényegesnek találják a védelem és a megelőzés során a sebezhetőségek felmérésére szolgáló eszközök alkalmazását, a hozzáférések felügyeletét, a biztonsági információk és események kezelését, valamint a felhasználói tevékenységek monitorozását is.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo