Sokan úgy gondolják, sajnos tévesen, hogy a rosszindulatú vírusok jelenléte nem okoz gondot, azon kívül, hogy lassítják a számítógépet vagy olykor összeomlik néhány weboldal. Azonban az igazság az, hogy a rosszindulatú támadások már régóta nagy károkat okoznak, amelyeknek összege súlyos forintokban mérhető. Például egy sikeres online banki felület támadása esetén, a bűnözők hozzáférhetnek a felhasználó megtakarításaihoz, legyen szó bármekkora összegről. Ráadásul mindinkább a kkv-k a támadások célpontjai.
A Kaspersky Lab és a B2B International közös 2013-as felmérése szerint a vállalatok 17 százaléka fizetett már azért egy harmadik félnek, hogy megjavítsák a kibertámadás során megsérült eszközét. Továbbá az áldozatok 10 százalékának kellett fizetnie azért, mert elvesztette az adatait, míg 9 százalékuknak alkatrészt kellett cserélni és 5 százalékuknak teljesen új készüléket kellett vásárolni a sikeres kiberbűnözésnek köszönhetően. (Az okostelefonokat sem védjük, pedig kellene!)
Azonban, ahogy a riport is rávilágít az európai áldozatok 14 százalékának adatai helyrehozhatatlanul károsodtak, míg 47 százalékuk csak részben tudta visszaállítani az elveszett adataikat. A válaszadók több mint negyede (27%) szenvedett már el legalább egy rosszindulatú támadást az elmúlt 12 hónapban, ami igen jelentős szám, de nem meglepő. Hiszen a szakemberek több mint 200 000 új mintát azonosítanak minden egyes nap, ami jelentős növekedést jelent, az előző év 125 000-es értékhez képest és akár egy nyilvános wi-fi használata is veszélyes lehet.
A felmérés eredményei megerősítik azt a tényt, hogy alapvető fontosságúvá vált az online kapcsolattal rendelkező eszközeink védelme, valamint a proaktív védelem. A rosszindulatú vírusok észlelése és blokkolása kulcsfontosságú tényező az antivírus technológiák között. A pénzügyi veszteségek elkerülése érdekében használjunk minden esetben antivírus megoldást, amelyeknek köszönhetően elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket.