Veszélyes is lehet a nyilvános wifi használata

Már szinte ösztönösen kapcsolódik az ember a wi-fi hálózathoz, hogy elidőzzön egy kávé mellett, sokan mégsem gondolják, hogy mekkora veszélynek lehetünk kitéve. A felhasználók több mint egyharmada nem foglalkozik az óvintézkedésekkel, amikor nyilvános Wi-Fi hálózatra csatlakozik.

A wifin keresztül más is a gépébe juthat - Kép: Pixabay

A Kaspersky Lab felméréséből az is kiderül, hogy a felhasználók 34 százaléka nem tesz különösebb intézkedést, hogy megvédje online tevékenységeit hotspot használat közben, továbbá a válaszadók 14 százaléka bármilyen hálózaton körültekintés nélkül jelentkezik be online banki felületetre vagy webshopba. Míg csak 13 százalékuk szán arra időt, hogy megnézze a hozzáférési pont titkosítási szabványait.

Azonban mindenkiben felmerül a kérdés, hogy van-e értelme az óvatosságnak mikor is szinte mindenki nyílt wifi hálózatot használ?

A válasz egyértelműen IGEN! Hiszen soha nem tudhatja, hogy egy ismeretlen ember az ön mellett ülő asztalnál pontosan mit is csinál a laptopján. Lehet, hogy hozzá hasonlóan csak az e-mailjeit ellenőrzi vagy beszélget a barátaival, azonban könnyen megeshet, hogy éppen a kávézóban ülő összes internetező adatforgalmát és adatait ellenőrzi, beleértve az önét is. (Az okostelefonokat sem védjük, pedig kellene!)

Bármilyen wifi hálózatról is legyen szó, az mintegy potenciális ajtóként működik, amelynek segítségével minden eszközhöz hozzáférést biztosít a csalók és kémek számára. A titkosítás nélküli kommunikációs csatorna, egyszerű és könnyen kijátszható lehetőséget kínál a kiberbűnözők számára, hogy ellopják a felhasználók összes adatát. De vajon milyen adatok érdeklik a kiberbűnözőket? Szinte bármi, amelyet fel tudnak használni a jövőben, beleértve az áldozatok adatait, jelszavait és a teljes online identitásukat.

Nyilvánvaló, hogy szükség van biztonságos wifi kapcsolatra, hiszen ezt már sokszor hallottuk - de hogyan?

Először is csak biztonságos kapcsolatot használjunk hozzáférési pontokhoz. Ez már önmagában nagymértékben csökkenti a kockázatot, hogy a kiberbűnözők megszerezzék a privát adatainkat. Azonban, ha olyan tevékenységet szeretne folytatni, ahol meg kell adnia például a felhasználónevét vagy jelszavát, akkor az alapvető intézkedések mellett érdemes egy biztonsági szoftvert is alkalmaznia.

Rajtunk a cégek szeme, de nem foglalkozunk vele
Mindenki lekövethető az interneten, egyre nagyobb értéket jelent ugyanis a fogyasztók személyes preferenciáinak, szokásainak ismerete. Az internetezők többsége mégsem ügyel arra, hogy személyes adatait megóvja az illetéktelen felhasználóktól.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo