Kapj el, ha tudsz! Nem mindig ártanak a vírusok

A rosszindulatú programok történelmében számos szokatlan történettel találkozhatunk, például olyan programokkal, amelyek tipikusan úgy viselkedtek, mint a rosszindulatú vírusok, de semmi kárt nem okoztak, egy mosolyon kívül a felhasználók arcán.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezeknél a vírusoknál nem kellett rácsapni a pánikgombra – Kép: SXC

Néhány különleges esetben a vírusok segítettek megszabadulni a veszélyes programoktól, valamint optimalizálták a számítógépek erőforrásait. A Kaspersky Lab visszatekintett a jóindulatú és olykor vicces vírusokra, amelyek az elmúlt pár évtizedben elterjedtek a világhálón. A történelem első ismert számítógépes vírusa az ártalmatlan Creeper volt, amelyet 1971-ben jegyzett fel az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának egyik munkatársa. Ez a primitív féreg más számítógépek hálózatára csatlakozott, ahol a következő üzenettel jelent meg: „Én vagyok Creeper: "Kapj el, ha tudsz!" A Creeper a globális számítógép-hálózatot használta fel saját kódjának terjesztésére. Képes volt arra, hogy magától belépjen modemen keresztül egy hálózatba, és átküldje egy másolatát a távoli rendszerre, amely még nem okozott kárt a számítógépes rendszerekben.

Sajnos nem minden vírus ilyen jóindulatú

A Stoned nevű vírus újabb ártalmatlan és viccesnek mondható vírus volt, amelynek fő célja egy üzenet terjesztése volt a felhasználók körében. A vírust először 1988-ban Új-Zélandon azonosították. A vírus eredeti változata – hasonlóan a Crepeerhez – nem okozott kárt a felhasználók számítógépein. Egyszerűen csak megjelent egy üzenet a kijelzőn a következő szöveggel: „Your computer is now stoned. Legalise Marijuana.”

Itt olvashatja a legveszélyesebb vírusok toplistáját!

A „Prank” nevet méltán viselő vírus kifejezetten Windows 98 operációs rendszer felületére alkottak meg. A vírus egyik érdekessége, hogy csak szombatonként volt aktív, amikor is a felhasználó teljes kijelzőjét elfoglalta.

Így ússza meg az összeomlást
Akármilyen jól felépített IT-rendszerrel is büszkélkedhet egy cég, hamar bajban találhatja magát, ha egy váratlan hiba nyomán megbénul minden. Adunk néhány tanácsot, hogyan csökkentse minimálisra a fennakadás és az anyagi veszteség esélyét.
A Cruncher vírusról is kiderült, hogy teljesen ártalmatlan, hiszen a fájlok tömörítésén túl más egyebet nem csinált. Csupán a vírus elindulása után a számítógép merevlemezén 2352 bájt szabadított fel. Sőt kiderült, hogy a Cruncher az akkor nagyon népszerű DIET 1.10 segédprogram algoritmusát használta – amely teljesen legális tömörítő program volt –, így megfertőzve a felhasználók fájljait.

A Welchia vírus (más néven Nachi) is a jó cselekedeteiről vált híressé. Ez volt a számítógépes fenyegetések egyik legszokatlanabb férge. Bár az alkotók rosszindulatú vírusként akarták megalkotni, azonban a Welchia valójában semmilyen kárt sem okozott. Éppen ellenkezőleg, segített eltávolítani a veszélyes Blaster férget a rendszerből. A Welchia behatolt a számítógép egyik legális programjának sebezhetőségén keresztül, majd ellenőrizte a Blaster féreg jelenlétét, amelyet – pozitív eredmény után – megállított a működésében, és törölte a rosszindulatú fájlt a merevlemezről. Ezt követően még leellenőrizte a rendszert és a sebezhetőségeket, amelyen keresztül behatolhatott a féreg, javította azokat, és végül megsemmisítette önmagát.

„Ezek a példák inkább viccesek, mintsem ártalmasak, sőt nevezhetjük őket hasznosnak is, hiszen nagyon ritkák, és már el is tűntek a mindennapokból. A modern vírusírók már nem számítógépes csínytevők vagy zöldfülű hackerek. Ma gyakorlatilag minden vírust a célból hoznak létre, hogy ellopják a pénzünket, vagy bizalmas adatokra tegyenek szert” – mondta Alexander Gostev, a Kaspersky Lab vezető biztonsági szakértője.

A belső ellenség az igazi veszély
Egy friss kutatás szerint a cégek IT-biztonsági szakemberei a kívülről érkező kibertámadásoknál is nagyobb fenyegetésnek tartják a rosszindulatú belső személyek, munkatársak vagy alvállalkozók tevékenységét.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo