Néhány különleges esetben a vírusok segítettek megszabadulni a veszélyes programoktól, valamint optimalizálták a számítógépek erőforrásait. A Kaspersky Lab visszatekintett a jóindulatú és olykor vicces vírusokra, amelyek az elmúlt pár évtizedben elterjedtek a világhálón. A történelem első ismert számítógépes vírusa az ártalmatlan Creeper volt, amelyet 1971-ben jegyzett fel az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának egyik munkatársa. Ez a primitív féreg más számítógépek hálózatára csatlakozott, ahol a következő üzenettel jelent meg: „Én vagyok Creeper: "Kapj el, ha tudsz!" A Creeper a globális számítógép-hálózatot használta fel saját kódjának terjesztésére. Képes volt arra, hogy magától belépjen modemen keresztül egy hálózatba, és átküldje egy másolatát a távoli rendszerre, amely még nem okozott kárt a számítógépes rendszerekben.
Sajnos nem minden vírus ilyen jóindulatú
A Stoned nevű vírus újabb ártalmatlan és viccesnek mondható vírus volt, amelynek fő célja egy üzenet terjesztése volt a felhasználók körében. A vírust először 1988-ban Új-Zélandon azonosították. A vírus eredeti változata – hasonlóan a Crepeerhez – nem okozott kárt a felhasználók számítógépein. Egyszerűen csak megjelent egy üzenet a kijelzőn a következő szöveggel: „Your computer is now stoned. Legalise Marijuana.”
Itt olvashatja a legveszélyesebb vírusok toplistáját!
A „Prank” nevet méltán viselő vírus kifejezetten Windows 98 operációs rendszer felületére alkottak meg. A vírus egyik érdekessége, hogy csak szombatonként volt aktív, amikor is a felhasználó teljes kijelzőjét elfoglalta.
A Welchia vírus (más néven Nachi) is a jó cselekedeteiről vált híressé. Ez volt a számítógépes fenyegetések egyik legszokatlanabb férge. Bár az alkotók rosszindulatú vírusként akarták megalkotni, azonban a Welchia valójában semmilyen kárt sem okozott. Éppen ellenkezőleg, segített eltávolítani a veszélyes Blaster férget a rendszerből. A Welchia behatolt a számítógép egyik legális programjának sebezhetőségén keresztül, majd ellenőrizte a Blaster féreg jelenlétét, amelyet – pozitív eredmény után – megállított a működésében, és törölte a rosszindulatú fájlt a merevlemezről. Ezt követően még leellenőrizte a rendszert és a sebezhetőségeket, amelyen keresztül behatolhatott a féreg, javította azokat, és végül megsemmisítette önmagát.
„Ezek a példák inkább viccesek, mintsem ártalmasak, sőt nevezhetjük őket hasznosnak is, hiszen nagyon ritkák, és már el is tűntek a mindennapokból. A modern vírusírók már nem számítógépes csínytevők vagy zöldfülű hackerek. Ma gyakorlatilag minden vírust a célból hoznak létre, hogy ellopják a pénzünket, vagy bizalmas adatokra tegyenek szert” – mondta Alexander Gostev, a Kaspersky Lab vezető biztonsági szakértője.