It-biztonság cikkek


Biztonsági tippek a nyugodt nyaraláshoz

Biztonsági tippek a nyugodt nyaraláshoz 

Táblagépek és laptopok nélkül már egyre nehezebben tudjuk elképzelni a pihenésünk időszakát. Az ESET szakértői most néhány tippet és tanácsot adnak az online eszközeink biztonságos és körültekintő használatához, ami a gondtalan nyaralásunk alapja lehet.
Katasztrófa után is segíthet a felhő

Katasztrófa után is segíthet a felhő 

Minden vállalatvezető tisztában van azzal, hogy érdemes felkészülni a váratlan vészhelyzetekre, így például a leállásokra és kiesésekre is az informatikai rendszerekben. A lehetőségeknek azonban határt szabhat a szűkös költségvetés. A NetIQ szakértői szerint erre a problémára hatékony választ kínálhat a feltörekvőben lévő Disaster Recovery as a Service modell, azaz a szolgáltatásként igénybe vehető katasztrófa utáni helyreállítás. Különösen az olyan kkv-k számára lehet hasznos egy ilyen megközelítés, ahol nem áll rendelkezésre szakértelem és forrás saját katasztrófa utáni helyreállítási megoldás működtetésére és folyamatos tesztelésére.
Nepál is felkerült a csalók térképére

Nepál is felkerült a csalók térképére 

A nepáli földrengést is kihasználták a bűnözők, és számos átverési próbálkozást regisztráltak: kártevős oldalak, kémprogramos linkek szerepelnek szenzációs felvételeket ígérő álhírekben, az állítólagos jótékonysági gyűjtés kapcsán terjesztett kéretlen üzenetekben – derül ki az ESET havi vírus toplistájából.
A legjobb védekezés nem a támadás?

A legjobb védekezés nem a támadás? 

Napjainkban már nem elég a peremvédelem kialakítása, hasonló figyelmet kell fordítani az infrastruktúrán belül zajló folyamatokra –derül ki a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet 2015 Cyberthreat Defense Report kutatásából.
Adatvédelem az önkormányzatoknál: se pénz, se paripa, se fegyver

Adatvédelem az önkormányzatoknál: se pénz, se paripa, se fegyver 

Bizalmas adatok maradhatnak az önkormányzatoktól leselejtezett informatikai eszközökön, mivel általában mind a szükséges anyagi erőforrásuk, mind a megfelelő szaktudásuk hiányzik az információbiztonsági törvény előírásainak betartásához.
Csak nem akar kikopni a vállalatoktól az XP

Csak nem akar kikopni a vállalatoktól az XP 

Hiába beszélnek a szakértők minden fórumon annak veszélyéről, ha egy cégben nem támogatott operációs rendszert – egyáltalán: nem támogatott szoftververziókat – használnak, ezek mégis nagyon lassan kopnak ki a napi használatból.
Egyre többen hajtanak a pénzünkre

Egyre többen hajtanak a pénzünkre 

Rekordot döntöttek a banki trójaik: a G Data BankGuard által visszavert támadások száma az előző évben 44,5 százalékkal emelkedett. A célpontok 70 százaléka az Egyesült Államokból, Kanadából és Nagy-Britanniából került ki.
Dolgozónak okostelefon? Így lehet biztonságos

Dolgozónak okostelefon? Így lehet biztonságos 

A mobileszközök ugyan növelik a munkahelyi hatékonyságot, azonban komoly kihívásokat támasztanak a biztonság, különösképpen a személyazonosság- és hozzáférés-kezelés terén.
Vírusirtó jelenti a biztonságot, a felhő már luxus

Vírusirtó jelenti a biztonságot, a felhő már luxus 

A magyarországi kkv-k nagyon nehezen tudnak reagálni a biztonsági eseményekre, mert többnyire hiányzik náluk az ahhoz szükséges szakértelem. Az már nagy dolog, ha eljutnak odáig, hogy legalább bérelnek egy ehhez értő szakembert.
Még mindig nem figyelnek eléggé a biztonságra a cégek

Még mindig nem figyelnek eléggé a biztonságra a cégek 

Minden második IT-szakember szembesült már munkája során sikeres hackertámadással. A magyar informatikusok többsége szerint a cégek nem biztosítanak elegendő erőforrást ahhoz, hogy a vállalati információk biztonságban legyenek. A tapasztalatok alapján a pénzügyi szektort éri a legtöbb támadás.

Az ellenség már a házban van 

Ma már nem az a kérdés, hogy ér-e egy céget kibertámadás, hanem az, hogy mikor. Egy nemrég megjelent tanulmány szerint tavaly a vállalatok 71 százalékánál észleltek valamilyen behatolást. Ez arra utal, hogy lassan minden vállalat potenciális célponttá válik.

Google hirdetésen keresztül is próbálkoznak a bűnözők 

A Google hirdetési rendszerét, a Google AdSense szolgáltatást használták a Nuclear készítői arra, hogy több millió internetezőt fertőzzenek meg az Adobe Flash Player egy ismert sérülékenységén keresztül.

A szülők többsége nem ismeri az online zaklatás fogalmát 

A vezető, proaktív védelmet kínáló biztonságtechnológiai vállalat, az ESET kutatásából kiderül, hogy a brit szülők 54 százalékának fogalma sincs róla, ha a gyerekét az interneten keresztül zaklatták. Ez azt is jelenti, hogy a legtöbb szülőnek nincsenek a kezében a megfelelő eszközök, hogy felismerje és kezelje ezt, a gyerekekre egyre gyakrabban leselkedő problémát. A hazai helyzet hasonló, az ismeretek hiánya a szülők és a gyerekek részéről is komoly problémákat okoz.

Nemcsak a felhasználók, a bűnözők is szeretik az Androidot 

A G Data vírusstatisztikája szerint az új androidos kártevők száma 6,1 százalékkal emelkedett a tavalyi évhez képest. A kínai áruházakból letölthető alkalmazások egynegyede lehet fertőzött, emellett a német cég szakértői előre telepített trójait találtak a Xiaomi nem hivatalos forrásból származó telefonjain is.

Kiberháború - a hacktivisták kora 

Vállalatot még nem leckéztettek meg olyan hathatósan a transzparencia fegyverével, mint a Sonyt tavaly decemberben, amikor behatoltak a komputereibe. Elérkezett a korszak, amikor a cégek projektjei és a cégvezetők politikailag érzéketlen beszólásai kivívják az aktivista hackerek, a „hacktivisták” haragját. A nagyok játszmáiba a kisvállalatok is belekeverednek, önhibájukon kívül.

Reklámtúltengést okozó program a legelterjedtebb károkozó 

Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit.

Email a banktól? Nem árt gyanakodni 

Negyedik éve azok a leginkább széles körben elterjedt, e-mailben továbbított kéretlen programok, amelyek a felhasználók belépési információinak, jelszavainak, és más fontos adatainak megszerzésére irányulnak.

Még mindig nem tudunk biztonságosan mobilozni 

A felhasználók fele még mindig nem használ PIN-kódot az okostelefonján, harmaduk nem végez biztonsági mentést és jelszóval sem védi telefonját. Így ha a készüléket ellopják, adatai nemcsak elvesznek, de egyben nyilvánosságra is kerülnek.

Már a jelszó is a múlté? 

A jelszavas azonosítás egyre inkább elavultnak számít, mivel ezeket az adatokat egyre könnyebben törik fel vagy lopják el rosszindulatú személyek – amint azt az elmúlt idők incidensei is bizonyítják. A vállalatoknak tehát új azonosítási megoldások után kell nézniük az ügyfeleik és alkalmazottaik esetében egyaránt.

Veszélyben a pénzünk, jobb lesz figyelni! 

Íme három hasznos tanács, amelyet érdemes betartani pénzügyi adataink védelmének érdekében.

Vészbook: így vernek át minket a közösségi oldalakon 

Míg régen a torrent és felnőtt oldalakat tették leginkább felelőssé az internetes csalások, átverések és vírusok terjedéséért, manapság ezek jelentős része már kifejezetten a Facebook felületére specializálódott, így érve el a lehető legnagyobb tömeget.

Átverés lehet az andoridos vírusirtó 

Az elmúlt napokban magyar felhasználók is kaptak ismeretlen számokról küldött sms üzeneteket, melyek androidos vírusirtó szoftverek vásárlására próbálják őket rábeszélni. Szakemberek arra figyelmeztetnek: ne dőljünk be, a valódi gyártók soha nem küldenek kéretlen reklámokat.

Mitől leszünk biztonságban? 

A Biztonságosabb Internet Napján elsősorban a fiatalok figyelmét kívánják felhívni a veszélyekre – pedig úgy tűnik, a kkv-knál sem árt tudatosítani: a megelőzés mindig hatékonyabb, mint a kármentés.

Öt jó tanács, hogy ne lopják el az ügyféladatokat 

Számítógépes kalózok törtek be a napokban az egyik legnagyobb amerikai társadalombiztosító informatikai rendszerébe, és jelentős mennyiségű ügyféladathoz fértek hozzá. Ez is és a tavalyi legnagyobb ügyféladat-lopási esetek is azt mutatják, hogy a cégek képtelenek megvédeni személyes adatokat. Pedig a támadások módszerei ismertek, és a védekezés sem reménytelen.

Kit nem kap el a zsaroló vírus? 

Januárban a zsaroló kártevők új változata söpört végig Magyarországon, és titkosította több ezer magánfelhasználó, valamint több száz vállalkozás fájljait. Az esemény többek között arra is felhívja a figyelmet, hogy rendkívül fontos a vírusirtó szoftvereket naprakészen tartani.

Az oroszok kémkednek a legtöbbet 

Az elmúlt hét évben orosz eredetű kémprogramok számos politikai és katonai célpontot, valamint gazdasági társaságot támadtak meg az Egyesült Államokban és európai országokban. A G Data szakértői szerint a legveszélyesebb kártevők ugyanazoktól a fejlesztőktől származnak.

Zsaroló vírus fenyegeti a magyar kkv-kat 

A 2015-ös év első heteiben több magyar vállalat esett áldozatául olyan vírusos támadásnak, amely a fertőzött számítógépen, illetve azzal hálózati kapcsolatban álló más gépeken, akár szervereken található fájlokat titkosítja.

Még mindig nem tudunk bánni a jelszavakkal 

A felhasználók többsége már kezdi átlátni a jelszavak jelentőségét, de nagyon sokan még mindig nem értik, miért nem szabad a nevüket, születési dátumukat, vagy egy egyszerű számsort jelszónak megadniuk.

A mobilt kölcsönadni is veszélyes! 

Az európaiak 33 százaléka szívesen megosztja okostelefonját, tabletjét vagy notebookját családtagjaival, barátaival vagy akár kollégáival. A megkérdezett felhasználók ugyanis nem látnak kockázatot a készülékük megosztásában, pedig az jelentősen megnöveli annak az esélyét, hogy a tárolt adataikat ellopják vagy elveszítsék.

Még mindig tévúton járnak a cégek 

A cégek közel egyharmada gondolja úgy, hogy a kiberfenyegetések során felmerült költségek alacsonyabbak, mint a védekezés költségei. Annak tudatában, hogy a kiberbűnözők egyre inkább az e-fizetéseket célozzák, ez a megközelítés jelentős pénzügyi károkat jelenthet az adott vállalatok számára.

Hét IT trend, amelyre érdemes odafigyelni 2015-ben 

Mire érdemes ügyelni az idén az informatikai trendek területén? Várhatóan még nagyobb lesz a big data, előretör a dolgok internete és elterjedőben lesz a biometrikus azonosítás.

Biztonságban, de nem bezárva - ez a cél 

Minden cégnél alapvető igény az információbiztonság megteremtése. Nem zárhatunk azonban mindent hét lakat alá, mert a biztonság mellett a rendelkezésre állás és a szükség szerinti hozzáférhetőség is kiemelten fontos a céges informatikában.

Már a dolgok internetével is ismerkednek a bűnözők 

A tavalyi év során a legnagyobb figyelem az internetes adatvédelem mellett, az androidos eszközök elleni támadásokra és a high-tech malware-ek új hullámára esett. Idén sem kerülnek ezek az irányok a süllyesztőbe, de mellettük a célzott támadásokra, a fizetési rendszerekre és a dolgok internetéhez kapcsolódó támadásokra is érdemes lesz hangsúlyt fektetni.

Van azért veszélye az online vásárlásnak 

A károsultak 41 százaléka nem kapta vissza az online vásárlásokhoz kapcsolódó csalások során eltulajdonított pénzét 2014-ben a Kaspersky Lab felmérése szerint. Ez azonban nem ok arra, hogy ne vásároljunk online, nem árt viszont figyelni a tranzakciók védelmére.

Hat tanács IT-kockázatok kezeléséhez 

A vállalati biztonsági stratégia összeállítása vagy frissítése során nem elég a külső veszélyekre felkészülni, a belső fenyegetésekkel kapcsolatos teendőket is át kell gondolni.

IT-biztonság: túl szabad a pálya 

Az IT biztonság egyike annak a tíz területnek, ahol érdemes lenne mostanában startup céget alapítani a Business Insider szerint. Éspedig azért, mert a kkv-szektorban akkora hiányosságok vannak ezen a területen, ami kiváló piac az informatikai cégeknek. A lehetőség a többség számára azonban annyit jelent: azonnal tenni kell valamit saját védelmünk érdekében.

Egyre veszedelmesebb az online világ 

Alig egy év alatt, 2013 és 2014 között megduplázódott a vállalati célpontok ellen elkövetett támadások száma. Egyre nagyobb gondot jelent a kiberkémkedés és hatalmas károkat okoznak a csalások.

Így alakul át a vállalati biztonság 

Rövid távú előrejelzést közölt a biztonsági piac várható trendjeiről az IDC. A kutatócég FutureScape elnevezésű riportsorozatának darabjaival az informatikai vezetők és más szakemberek figyelmét igyekeznek ráirányítani az elkövetkező 1-3 év legfontosabb mozgatóelemeire, legégetőbb problémáira.

Óriási pénz bánja, ha nem működik az IT 

Hajlamosak vagyunk mindent természetesnek venni, amíg az rendben működik. A flottul működő folyamatok értékére viszont azok hibái hívják fel legjobban a figyelmet. Nincs ez másként az informatikai rendszereknél sem, ahol ráadásul egészen konkrétan ki lehet mutatni, mennyit ér, ha nem úgy mennek a dolgok, ahogy azoknak mennie kéne.

Beindulóban a BYOD – nő a fenyegetettség is 

A hazai munkahelyeken jelentősen megnövekedett a dolgozói tulajdonú mobileszközök száma (BYOD - Bring Your Own Device), viszont az ehhez szükséges szabályozások elterjedtsége nem emelkedett számottevően a tavalyi adatokhoz képest.

Díjakkal robbant be az ESET Smart Security 8 

A vezető, proaktív védelmet kínáló biztonságtechnológiai vállalat, az ESET Smart Security termékének legújabb kiadását díjnyertes pontszámmal minősítették a legutóbbi AV-Comparatives Performance Test-en, illetve az AV-Test Self-Protection for Antivirus Software tesztjén is.

Rangsorolni kell az igényeket, hogy biztonságban legyünk 

A kis cégek gyakran hiszik azt, túlságosan jelentéktelenek ahhoz, hogy felkeltsék a kiberbűnözők figyelmét. Azonban ez az önámítás jó lehetőséget ad a kiberbűnözőknek ahhoz, hogy könnyedén, nagyobb erőfeszítések nélkül jussanak pénzhez. Szakértő segít, hogy mi a védelem kulcsa!

Jövőre veszélyben az ATM-ek és az Apple felhasználók 

A kiberbűnözők magabiztossága egyre csak nő: eddig a banki szolgáltatásokat felhasználói oldalról támadták – úgy tekintették, hogy ők a leggyengébbek a biztonsági láncban. Azonban most már közvetlenül a pénzintézeteket vehetik célkeresztbe.

Mennyit keresnek a kiberbűnözők az ártatlan felhasználókon? 

A kiberbűnözők 20-szor akkora nyereséget sepernek be, mint amennyibe támadásaik kerülnek. Egy kutatás a leggyakrabban használt hackereszközök árát hasonlította össze a sikeres rosszindulatú műveletek során megszerezhető pénzösszegekkel.

Még mindig sok a kérdőjel az első igazi kiberfegyver körül 

Több mint négy év telt azóta, hogy felfedezték az egyik legkifinomultabb és legveszélyesebb rosszindulatú programot, a Stuxnet férget, amelyet az első kiberfegyverként tartanak számon, de máig rengeteg rejtély övezi.

Öt tipp, hogyan csökkenthetjük IT-költségeinket 

Hiába van most felfutó ágban a magyar gazdaság, a vállalkozásoknak ettől nem lesz könnyebb az élete. A növekvő adminisztrációs költségek, adóterhek miatt ott kell spórolni, ahol csak lehet – akár a céges IT-rendszeren is.

Nem a pornó fertőz, hanem a szerencsejáték 

Gyorsult az új számítógépes kártevők megjelenésének üteme ebben az évben. A legtöbb fertőző szerver az Egyesült Államokban, Kínában és Oroszországban van, de a vírusok terjesztéséért nem a pornóoldalak felelnek.

A félelem gátolja az online fizetés terjedését 

Az európai felhasználók 44 százaléka érzi magát sebezhetőnek, amikor interneten vásárol, vagy végez tranzakciót, és 38 százalékuk választaná gyakrabban az online fizetési módot, ha úgy érezné, hogy megfelelően védik a visszaélések ellen.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Egyre jobb képet fest az ingatlanpiac

Egyre jobb képet fest az ingatlanpiac  

Tovább folytatódott az ingatlanpiaci felívelés áprilisban: a 11 200 ingatlan-adásvétel az előző hónaphoz képest 1 százalékos, éves összevetésben 65 százalékos növekedés.

Adózás

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV 

Március 18-áig kérhették az szja-bevallási tervezetük postázását azok, akiknek nincsen KAÜ-azonosítójuk.

Jogi kisokos

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között 

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt értékes görög bronzszobrot.

Cégblog

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek 

A Gazdasági Versenyhivatal 40 millió forint bírságot szabott ki a 4Life Directre és biztosító-partnereire.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo