It-biztonság cikkek


A legveszélyesebb trójai vírusok mobil hirdetésnek álcázzák magukat

A legveszélyesebb trójai vírusok mobil hirdetésnek álcázzák magukat 

Tavaly közel háromszorosára emelkedett a mobil kártevők száma az előző évhez képest – összesen 8,5 millió rosszindulatú programot azonosítottak. A kibercsapdák listáját a mobil készülékekre specializálódott trójai hirdetések vezetik.
Veszélyben az Office-felhasználók harmada

Veszélyben az Office-felhasználók harmada 

Nincsenek biztonságban a Microsoft Office felhasználói a kiberbűnözőktől. Az online támadók ugyanis sikeresen használják ki az irodai programcsomag hibáit. Az e-mailes fertőzéseket könnyen ki lehet védeni a rendszer által ajánlott frissítések telepítésével, a felhasználók harmada mégsem telepíti őket, ezáltal folyamatos veszélynek vannak kitéve – véli a Sophos.
Lehet, hogy egy bűnöző kér adatokat a főnök helyett?

Lehet, hogy egy bűnöző kér adatokat a főnök helyett? 

Legyen bármilyen tájékozott egy vállalati felhasználó, az újabbnál újabb, rendkívül hihetőnek tűnő átverésekkel szemben nem lehet eléggé felkészült. Miközben komoly összegeket fordítanak védelmi rendszerük erősítésére a vállalatok, miközben alkalmazottaiktól milliárdokat csalnak ki a kiberbűnözők egyre kifinomultabb támadásokkal.
Fel kell készülni a lázadó robotok elleni védekezésre is

Fel kell készülni a lázadó robotok elleni védekezésre is 

Már most egyértelmű, hogy a dolgok internete (IoT) óriási hatással lesz az életünkre, de az ezzel járó lehetőségekről egyelőre csak elképzeléseink lehetnek. Az azonban bizonyos, hogy a lehetőség mellett fontos a veszélyeket is látni és felkészülni azokra. A NetIQ szakértői szerint minél hamarabb el kell kezdeni kidolgozni a stratégiát az IoT eszközök biztonságossá tételére, a személyazonosság-alapú biztonságot helyezve a középpontba.
Minden cégnek kell egy saját hacker

Minden cégnek kell egy saját hacker 

Ma az üzleti életben a vállalkozások fő fegyvere az információ, amely eddig sosem látott formában és méretben özönlik a cégekhez. A szinte végtelen mennyiségű adat megértése és elemzése, szakszerű rendszerezése és biztonsága olyan speciális szakemberekre hárul, akikről pár évvel ezelőtt még nem gondoltuk volna, hogy szükségünk lesz rájuk.
30 milliót is hozhat naponta egy zsarolóprogram

30 milliót is hozhat naponta egy zsarolóprogram 

A Kaspersky Lab becslései szerint egy zsarolóprogram napi bevétele elérheti az akár 3–30 millió forintot is, amelynek hozzávetőlegesen 60 százaléka nettó profit a bűnözők zsebében.
Önképző gépeket hoz 2017

Önképző gépeket hoz 2017 

Megkezdődhet az 5G és a tanuló gépek forradalma, tovább terjednek a biometrikus biztonsági rendszerek, fél trillió dollárral erősödik az IT-szolgáltatási piac, 1 milliárd dolláros árbevétellel folytatódik a bakelit reneszánsza. Ezzel egy időben megnő a DDos (Distributed Denial-of-Service) típusú kibertámadások volumene, egyben végéhez ér a tabletek aranykora – ez néhány, a Deloitte legfrissebb Technológiai, Média és Telekommunikációs Előrejelzések című kiadványának legfontosabb megállapításai közül.
Olcsóbb megvédeni, mint elveszíteni az adatokat

Olcsóbb megvédeni, mint elveszíteni az adatokat 

A cégek többsége nincs tisztában azzal, mekkora érték az az adatmennyiség és nem használja ki az azokban rejlő üzleti lehetőségeket. Ez viszont nem csak a versenyelőny elszalasztását jelenti, hanem komoly anyagi kockázatot is.
Egy kényelmes megoldás üzleti titkok védelmére

Egy kényelmes megoldás üzleti titkok védelmére 

Bizalmas üzleti információit senki sem köti szívesen mások orrára. A technika fejlődése viszont mára nemcsak a titkosszolgálatok, de az üzleti világ IT-hiénái számára is rengeteg olyan alkalmazást tett elérhetővé, amelyek segíthetik e titkok kifürkészését, ellopását. A Crosssec Solutions alkalmazásai a hazai piacon páratlanul egységes rendszerben bárhonnan elérhető, biztonságos munkakörnyezetet kínálnak mindazok számára, akik az adataikból élnek. Hármas megoldásuk kényelmesen, gyorsan és eszközfüggetlenül teszi elérhetővé és tárolhatóvá az információt, meggátolja az adatvesztést, kizárja az illetéktelen hozzáférést – egyszóval biztonságossá és kényelmessé teszi a cég folyamatos működését.
Legális szoftverekkel támadnak a kiberbűnözők

Legális szoftverekkel támadnak a kiberbűnözők 

Olyan „láthatatlan”és célzott támadás-sorozatot észleltek nemrég a Kaspersky Lab szakértői, amelyhez széles körben elterjedt legális rendszerkezelő, feladatautomatizáló platformját vagy adminisztrációs eszközöket használtak. A támadás során a kártékony programokat nem a merevlemezre telepítették, hanem elrejtették az említett szoftverek memóriájába. Ez a metodika lehetővé teszi a rosszindulatú programok elfedését a nyomozók elől, ugyanis az ilyen behatolások során a bűnözők viszonylag kevés ideig „tartózkodnak” a megtámadott rendszeren, csupán információgyűjtésre használják.

292 órán át tartott a leghosszabb támadás 

A korábbinál több országban észleltek DDoS támadást tavaly év végén, és a támadás idejének rekordja is megdőlt. A leghosszabb támadás 292 órán keresztül tartott, ami 12,2 nap.

A netnek csak az előnyeit látjuk, pedig a veszélyeit is kéne 

A Biztonságosabb Internet Napján elsősorban a fiatalok figyelmét kívánják felhívni a veszélyekre – pedig úgy tűnik, a kkv-knál sem árt tudatosítani: a megelőzés mindig hatékonyabb, mint a kármentés.

Hogyan támadhatnak ránk a neten? 

A tavalyi év bebizonyított a cégeknek és magánszemélyeknek egyaránt, hogy senki sem lehet biztonságban, előbb-utóbb mindenki a kiberbűnözők célpontjává válik. A Hunguard szakembereinek segítségével összegyűjtöttük, milyen formában érkezhet a támadás és hogyan védekezhetünk ezek ellen.

Minden második cég áldozattá vált 

A tavalyi év során kétségtelenül a zsaroló vírusok jelentették a legnagyobb veszélyt a vállalatokra nézve: a Trend Micro összesítése szerint 246 új ransomware család jelent meg 2016-ban, míg ez a szám egy évvel korábban mindössze 29 volt.

Az ismerős feladó sem garantálja, hogy nem vírusos a levél 

Nemrég Gmail jelszavakhoz jutottak hackerek, így akár barátunk címéről is jöhet adathalász levél. Hogy szűrjük ki a gyanús leveleket? Segítünk!

Milliárdokat kaszálnak rajtunk a bűnözők 

Minden évben milliárdos veszteséget okoz az átlag felhasználókat érintő kiberbűnözés. Az áldozatok átlagosan 140.000 Ft értékű kárt szenvednek egy eredményes támadás esetén és közel felük gondolja úgy, hogy a bankok automatikusan visszafizetik ezeket a károkat. Pedig nem.

Vigyázat! Pénzvadászok a Facebookon! 

Hackerek próbálják átvenni a hatalmat több hazai vállalkozás hirdetési fiókja felett a Facebookon. A módszer pimasz és egyszerű, de sajnos néhányan már bedőltek neki és kisebb-nagyobb összegeket veszítettek is. Közösségi média szakértőnk segít!

Harcra kényszerítik a cégeket a startupok 

A vállalkozások kétharmadát arra sarkallja a digitális startupok által keltett konkurenciaharc, hogy újabb befektetésekkel erősítsék meg informatikai infrastruktúrájukat és a digitális készségeiket. Ebben a harcban nyújtunk segítséget a Dell 2017-re vonatkozó trendelőrejelzésével.

Idén nehéz lesz lépést tartani a rosszfiúkkal 

Tavaly még csak az IT-biztonság és az üzemeltetés területén dolgozó szakemberek tudták pontosan, hogy mi is az a zsarolóprogram, idén azonban ezek olyan széles körű pusztítást fognak végezni, hogy még ha valaki nem is válik áldozattá, bizonyára lesz olyan ismerőse, akivel ez megtörténik majd.

A bűnözőknek is ünnep volt a karácsony 

Az év végi ünnepi szezon egy kiemelten vonzó idény nemcsak a kiskereskedők, hanem a bűnözők számára is: összekötik a kártevő programok kibocsátását az ünnepek dátumaival - derült ki a Kaspersky kutatásából. Még most is figyelni kell, a megszerzett adatokat nem azonnal használják fel a támadók!

Amikor a mosógép lopja el a PIN-kódunkat 

A világnak  számolnia kell azzal, hogy a jövőbeli bűnözők avagy tetthelyek az internetre kapcsolt háztartási eszközök lesznek. Ezek az eszközök ideális célpontok a bűnözőknek, mert csak alapvető biztonsági funkciókkal rendelkeznek.

Jelszópara: nem biztonságos, és nem vigyázunk rá 

Az emberek nagy részének (majdnem minden ötödiknek – 18 százalék) próbálták már feltörni fiókját, ezzel szemben mégis kevesen rendelkeznek igazán hatékony jelszóval, és még csak nem is vigyáznak rájuk.

Így hozhat hárommilliót bárkinek az Instagram 

Még fizetnek is a cégek azért, hogy valaki jó szándékkal felfedje a weboldalaik gyenge pontjait. Az sem akadály, ha valaki még ahhoz is fiatal, hogy egyáltalán legálisan használhassa az adott oldalt.

Megéri zsarolni a cégeket 

A hazai vállalatok az elmúlt két évben félmilliárd forintot fizethettek ki váltságdíjként a zsarolóvírusok fejlesztőinek. Egy amerikai felmérés szerint a cégek nagyobb valószínűséggel engednek a zsarolásnak, mint a magánemberek.

Azt se tudja egy bank, hogy mikor támadják 

A bankok és a különböző pénzügyi szervezetek nehezen tudják kezelni az online pénzügyi csalásokat a modern és komplex technológiai hálózatok világában. A szervezetek több mint egyharmada (38 százalék) elismeri, hogy egyre nehezebb megállapítani, hogy egy tranzakció hamis vagy valódi.

8 biztonsági tipp a 2017-es évre 

Nem pihennek a kiberbűnözők ebben az évben sem, sőt minden eddiginél rafináltabb módszerekkel támadnak majd. A G Data szakértőinek segítségével összeállítottunk nyolc tippet, amelyek segítségével biztonságban lehetünk az interneten.

Hogyan legyünk biztonságban a közösségi oldalakon? 

Ma már a közösségi média, az online videók és az azonnali üzenetküldés képezik az internetes felhasználói élmény alapjait, és ez a fiatalabb generációra különösen igaz. Azonban a barátokkal és az ismerősökkel való kapcsolattartás kényelmének ára van.

Új fenyegetéseket, rafináltabb bűnözőket hoz 2017 

2017-ben a kiberbűnözők rafináltabb taktikákkal próbálnak meg pénzt kicsikarni a vállalatokból: új módszerek várhatók többek között a zsarolóvírusok, az üzleti e-mailekhez kapcsolódó visszaélések és az internethez csatlakoztatott eszközök területén A Trend Micro jóslatai szerint jövőre még kevésbé szabad megbíznunk az interneten keresztül érkező információkban, legyen szó akár politikáról, akár sürgős átutalási megbízásról

Egy EU tagállam kormányzati szerverét is megvásárolhatjuk kb. 2000 forintért 

A netes feketegazdaság nagyobb és kifinomultabb lett 2016-ra, mint korábban valaha. Az év legnagyobb pénzügyi rablását sem a tőzsdén követték már el.

Mit hoz 2017 a vállalati informatikában? 

Egyre inkább fontos a technológia a vállalkozások életében, de mire számíthatunk jövőre? Az Acronis, True Image szoftver üzletágának igazgatója, Gaidar Magdanurov rövid áttekintést adott, hogy az informatika mely területi lesznek kiemelten fontosak, és 2017-ben ezeken belül milyen trendek lesznek a meghatározók. 

Pin kód kell az online vásárláshoz? Fogjon gyanút! 

Az ismert magyar webáruházak megfelelő biztonsági szintet alkalmaznak, egy kevés odafigyeléssel, felkészültséggel és hétköznapi lépésekkel az internetes vásárlás veszélyei elkerülhetők - hangsúlyozta a KÜRT Információbiztonsági és Adatmentő Zrt.

Tudta, hogy szó szerint pénzt termelhet a gépe? Csak éppen másnak... 

Október végén egy új digitális fizetőeszköz indult. A Zcash egyelőre épp olyan jövedelmező, mint a már elterjedtebb Bitcoin volt az induláskor, ezért a kiberbűnözők is rácsaptak a lehetőségre. Lehet, hogy az Ön gépén is bányásszák?

Kiberbombák, avagy világháború 3.0 

A kiberhadviselésnek éppúgy megvannak a fegyverei, mint a hagyományos harctéri összecsapásnak. És minden előző generációs fegyverarzenált nemzetközi egyezmények szabályoznak, míg a kíbereszközöket nem. Alex Gibney Zero Days című dokumentumfilmje vitairat a transzparenciáért.

Senki sincs biztonságban 

A Magyarországon is jelen lévő német ThyssenKrupp cégről derült ki legutóbb, hogy kiberbűnözők áldozatává vált. A G Data szerint azonban nemcsak a nagy, hanem a kisebb cégek is célpontok lehetnek, főleg, ha értékes szabadalmakat birtokolnak.

Csak óvatosan az online tolvajokkal 

Kutatások szerint 2020-ra, több mint húszmilliárd okoseszköz lesz az internetre kötve, mindeközben a magyar internetezők az uniós veszélylistán a második helyen vannak. Az okoseszközök robbanásszerű terjedése nem csupán óriási lehetőségeket, de hatalmas biztonsági réseket is rejt. Mindeközben úgy tűnik, hogy a magyar átlagfelhasználó még a hagyományos webböngészés és webesvásárlás során sem eléggé tudatos a biztonság terén.

Bankvilág és fintech: együtt könnyebb? 

A pénzügyi technológiai startupok, más néven fintech cégek 86 százaléka szorosan együttműködne a hagyományos pénzügyi szolgáltatókkal, mert ők is látják, egyedül nehezebb forradalmat csinálni. Mindkét félnél vannak előnyök, leginkább egymásra lesz szükségük a sikerhez.

Így nem lesz belőlünk is áldozat 

Összegyűjtöttük azokat a legfontosabb biztonsági intézkedéseket, amelyeket az ünnepek közeledtével még a legnagyobb rohanásban is ajánlott megtenni annak érdekében, hogy megvédjük magunkat a gyanútlanokra vadászó bűnözőktől.

40 másodpercenként éri támadás a vállalkozásokat 

2016-ban háromszorosára nőtt a zsarolóprogramok általi támadások száma a vállalatok ellen, ami azt jelenti, hogy míg januárban 2 percenként észleltek támadást, addig októberben már 40 másodpercenként következett be, eközben az egyéni felhasználók elleni támadásokat év elején 20 másodpercenként, míg a harmadik negyedévben már 10 másodpercenként regisztrálták.

Így lesz biztonságosabb az életünk 

Az elmúlt hónapokban egymást érték az internetes jelszólopásokról szóló hírek. Törtek fel magyar szervert, de áldozattá vált több jól ismert szolgáltatás (például a Dropbox vagy a LinkedIn) is. Ráadásul az emberek közel kétharmadának esetében csak egyetlen jelszót kell megfejteni az összes szolgáltatás eléréséhez. Mit tehetünk tehát online jelenlétünk és leginkább személyes adataink védelme érdekében? Ebben nyújt segítséget az úgynevezett kétlépcsős azonosítás.

A bűnözők is készülnek az ünnepekre 

A karácsony előtti rohanásban minden perc számít, így egyre több vásárlást intézünk mobileszközökön keresztül, lassan többet, mint asztali számítógépekről . Bár a magyarok 49 százaléka tervez vásárlást mobilapplikáción keresztül , sokan mégsem tudatosítják az ebben rejlő óriási veszélyeket. A Trend Micro biztonsági szakértői összegyűjtötték azokat a legfontosabb tanácsokat, amelyeket mobiltelefonról történő online vásárlás esetén érdemes szem előtt tartanunk, nehogy hackertámadás áldozataivá váljunk.

Bárki hozzáférhet az érzékeny adatokhoz 

A gyorsan változó igények és az új technológiák térnyerése miatt a vállalatok számos problémával küzdenek a személyazonosságok és hozzáférések kezelése terén, ami komoly hatással van az általános biztonsági helyzetükre és az üzleti fejlődésükre egyaránt.

Minden negyedik wifi csak arra vár, hogy feltörjék 

Világszerte minden negyedik (28%) wifi hotspot nem biztonságos, és kockázatot jelent a felhasználók személyes adataira. Ez azt jelenti, hogy minden adatforgalom, amely ezeken megy át, beleértve a személyes üzeneteket, jelszavakat, dokumentumokat stb., könnyedén hozzáférhető a hackerek számára.

Tízből négy magyar vállalatot sikerrel támadnak meg a bűnözők 

Manapság minden vállalat szembesül a kiberbűnözés valamilyen formájával, sőt mi több, az elmúlt 12 hónapban a magyar vállalkozások 40 százaléka tapasztalt adatvesztést egy támadás eredményeként. A vizsgált időszakban a nagyvállalatok egyötöde (20 százalék) számolt be négy vagy annál több alkalommal adatsértéssel járó rendszer elleni támadásról.

5 tech-trend, amiről kár lenne lemaradni 

A technológia manapság szélsebesen változik. Olyannyira, hogy ha megtorpanunk egy új lehetőség előtt, mire lépnénk, könnyen az utolsó helyre csúszhat vissza. Pedig az új technológiák iránti nyitottságunk, a trendek megértése a vállalkozásunk sikerének kulcsa.

Fertőznek, de nem tudjuk, honnan 

A felhasználókra leselkedő leggyakoribb online veszély a vírus: a megkérdezettek majdnem fele (42%) már találkozott vírusokkal, vagy azok célpontja volt, és 22% esett áldozatul. Az áldozatok majdnem egy harmadának azonban (29%) fogalma sincs, hogyan kerülhetett vírus készülékére - derült ki egy friss kutatásból.

Személyre szabott vírusok támadnak jövőre 

A Kaspersky Lab szakértői csapata évente elkészíti a Kiberveszély Előrejelzéseket. A 2017-es lista olyan veszélyeket említ, mint a személyre szabott vírusok és eszközök, a támadók azonosításának növekvő nehézsége, az internet világának törékenysége, és a kibertámadások fegyverként való használata az információs háborúban.

A Black Friday-el kezdődik a vadászidény a gyanútlanokra 

Az online áruházak és a fizetési rendszerek elleni adathalász támadások növekedése várható az ünnepi szezon közeledtével, amely az úgynevezett Fekete Péntek napján kezdődik, majd Kiber Hétfővel folytatódik a karácsonyi szezon végéig.

Öt trükk, amivel kicselezzük a bűnözőket 

Egyre több és egyre súlyosabb támadás éri a magyar kis- és középvállalatok informatikai rendszereit. A hazai cégek a felmérések szerint azonban még mindig nem fordítanak elég figyelmet a védekezésre. Adunk öt tippet ahhoz, hogy kicselezhessük a kiberbűnözőket.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról  

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete.

Adózás

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV 

Március 18-áig kérhették az szja-bevallási tervezetük postázását azok, akiknek nincsen KAÜ-azonosítójuk.

Jogi kisokos

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában 

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Gazdaság

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról  

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete.

Társadalom

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar  

2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo