Amikor a munkánkat végezzük, szeretnénk minél több dolgot elintézni minél rövidebb idő alatt, a biztonság pedig a legtöbb esetben a prioritási lista aljára kerül. Az emberek munka közben hajlamosak figyelmen kívül hagyni a biztonsági figyelmeztetéseket, különösen olyankor, amikor a riasztás valamilyen másik tevékenység, például gépelés, fájlok böngészése vagy videók nézése közben zavarja meg őket. Ez a viselkedés a munkán kívüli ügyintézés során is jellemző, és a karácsony előtti időszakban fokozottan érvényes. Pedig éppen a karácsonyi szezonban lenne a legfontosabb az odafigyelés, mivel ilyenkor a kiberbűnözők is rákapcsolnak. A NetIQ szakértői összegyűjtötték azokat a legfontosabb biztonsági intézkedéseket, amelyeket az ünnepek közeledtével még a legnagyobb rohanásban is ajánlott megtenni annak érdekében, hogy komoly károktól óvjuk meg magunkat az online vásárlások során.
Csak naprakészen és óvatosan!
A kiberbűnözők előszeretettel használják ki a különféle szoftverek biztonsági réseit arra, hogy belépjenek a felhasználók gépeire és fiókjaiba, és ellopjanak fontos adatokat, akár bankkártyákhoz tartozó információkat. Ez ellen úgy lehet a leghatékonyabban védekezni, ha naprakész szoftvereket használunk. Azaz mindig telepítjük a frissítéseket, amint értesítést kapunk arról, hogy új változat érhető el, hiszen ezek „foltozzák be” a biztonsági réseket. Szintén alapvető elem a védekezésben a vírusirtó program, amit manapság már nemcsak számítógépen, de okostelefonon is érdemes használni, mivel a mobil eszközöket is egyre gyakrabban veszik célba a kiberbűnözők.
Az egyszerűbb út sokszor könnyebb, különösen akkor, ha szorít az idő. De még az ünnepi rohanásban is fontos figyelmet fordítani arra, hogy mindent csak megbízható forrásból szerezzünk be. A karácsonyi hangulathoz elengedhetetlen zenék és filmek letöltésekor például nem érdemes torrentoldalak használatával veszélynek kitenni eszközeinket. Hasonló a helyzet a mobilos applikációkkal: legyen szó akár karácsonyi játékról, akár egy webshop alkalmazásáról, csak a hivatalos alkalmazásboltból beszerzett programokban bízzunk. Online vásárláskor is célszerű ezt a tanácsot szem előtt tartani, és csak már jól ismert, bejáratott webshopokból vásárolni, különösen nagy értékű termékek esetén.
Vigyázzunk adatainkra!
Webes vásárláskor elengedhetetlen, hogy megadjuk a személyes adatainkat, itt is érdemes azonban körültekintően eljárni, mert rossz esetben ezek is illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Védelmet nyújthat az adatlopás ellen, ha az adott oldal rendelkezik SSL-tanúsítvánnyal, ez ugyanis garantálja, hogy az adatok egy titkosított csatornán keresztül jutnak el a honlap üzemeltetőihez. Arról, hogy az oldal SSL-tanúsítványt használ, két dologból győződhetünk meg: a webcím https-sel kezdődik (http helyett), és egy lakat ikon látható mellette.
Kerüljük a nyilvános wifi-hálózatokat!
A karácsony előtti rohanásban gyakran vagyunk kénytelenek útközben intézni dolgainkat. Ebben nagy segítséget jelentenek a mobil eszközök és a folyamatos online kapcsolat. Ugyanakkor ezt is csupán biztonságos körülmények között ajánlott igénybe venni. A nyilvános helyeken, kávézókban, közterületeken vagy plázákban elérhető, nyílt wifi-hálózatokon keresztül utazó adatok szintén illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Ezért ha egyszerű böngészésnél és nézelődésnél többre vágyunk, a karácsonyfa alá szánt okostévét inkább a biztonságosabb otthoni kapcsolatot vagy a mobilszolgáltató által biztosított mobilnetet használva rendeljük meg.