A bűnözőknek is ünnep volt a karácsony

Az év végi ünnepi szezon egy kiemelten vonzó idény nemcsak a kiskereskedők, hanem a bűnözők számára is: összekötik a kártevő programok kibocsátását az ünnepek dátumaival - derült ki a Kaspersky kutatásából. Még most is figyelni kell, a megszerzett adatokat nem azonnal használják fel a támadók!

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly a negyedik negyedévben mintegy 319.000 felhasználó szembesült olyan rosszindulatú program támadásával, amely képes pénzt vagy értékes pénzügyi információt ellopni. Ez a szám 22,49%-kos növekedés 2015. azonos időszakához viszonyítva, a növekedés mértéke főként a Black Friday, a Cyber Monday és a karácsonyi ünnep alatt volt számottevő.

Az év végi ünnepi szezon egy kiemelten vonzó idény nemcsak a kiskereskedők (akiknek jól sikerült az idei karácsony), hanem a bűnözők számára is, akik folyamatosan keresik az olyan új lehetőségeket, amelyekkel illegálisan használhatják ki az embereket, akik ebben az időszakban több pénzt költenek az interneten, mint általában. 2016 végén a Kaspersky Lab kutatói egy 3 éves visszatekintő kutatást végeztek az ünnepi időszakban (október, november, december) megjelenő kibercsapdákról és arra jutottak, hogy a bűnözők összekötik a kártevő programok kibocsátását az ünnepek dátumaival.

Az elemzés egyértelműen megmutatta, hogy a tavalyi ünnepi periódusban észlelt támadások nem egyediek. Az elemzők ugyan 2014-ben csökkenést tapasztaltak a támadások számában, de 2015-ben és 2016-ban folyamatos emelkedésről számolhattak be, ami azt jelenti, hogy a kiberbűnözők újra olyan kártékony programok fejlesztésébe fektetnek be, amelyek képesek a pénzügyi adatok ellopására, mint például a hitelkártya-információk és az online banki tranzakciók.

Részletesen megfigyelve a támadások novemberi statisztikáit kiderül, hogy a kiberbűnözők számára a legvonzóbb nap a Cyber Monday volt, aznap kétszer annyi támadást detektáltak, mint az azt megelőző napon.

Érdekesség, hogy a Black Friday és a karácsonyi időszak során a támadások dinamikája jelentősebb az említett napokat megelőzően, mint a konkrét ünnepi napokon. Ezek a különbségek az ünnepek eltérő jellegével magyarázhatóak, ugyanis a Black Friday-jel és a karácsonnyal ellentétben a Cyber Monday alapvetően az online vásárlásokról szól, ezáltal a bűnözőknek gyümölcsözőbb aznap indítani a támadásokat.

A kibertanácsadó cég szakértői szerint a bűnözők következetesen a 30 banki trójai család egyikét használják a támadásokhoz. Ezek közül az öt legelterjedtebb: a Zbot, a Nymaim, a Shiotob, a Gozi és a Neurevt nevű programok. Ezek a trójai vírusok felelősek a felhasználók elleni támadások 92,35%-áért az ünnepi szezonban.

"A támadások tanulmányozása során tapasztalt adatok dinamikája azt mutatja, hogy a pénzügyi visszaélésekre szakosodott bűnözők illegális tevékenységüket bizonyos időpontokra időzítették és ezzel szignifikánsan növelték a monetáris támadások számát. A rosszindulatú pénzügyi támadások száma folyamatos növekedést mutat, és minden célpontnak – online boltok tulajdonosai és ügyfelei, hitelkártya tulajdonosok és bankok – fontos, hogy tisztában legyenek a veszélyekkel ahhoz, hogy megfelelő óvintézkedéseket tehessenek a biztonság fokozása érdekében. Azoknak a vásárlóknak, akik az elmúlt három hónapban bankkártyával vagy hitelkártyával vásároltak azt javasoljuk, hogy kísérjék figyelemmel a banki pénzügyi tranzakciós kivonatokat az elkövetkező hónapokban. Jellemzően a bűnözők nem azonnal élnek vissza a megszerzett információkkal, hanem gyakran hetekig vagy akár hónapokig is várnak." – mondta Oleg Kupreev, a Kaspersky Lab biztonsági szakértője.

Az ünnepi időszak ugyan véget ért, de a Kaspersky Lab néhány egyszerű szabályt javasol annak érdekében, hogy online pénzügyi tranzakciói biztonságban legyenek:

  • Ne kattintson ismeretlen embertől, e-mailről vagy közösségi oldalakon kapott gyanús linkre, mert rosszindulatú lehet.
  • Ne adja meg a kártya adatait ismeretlen vagy gyanús oldalaknak, ilyen módon elkerülhető, hogy bűnözők kezébe kerüljenek. Ha ezek a honlapok hihetetlenül előnyös árú termékeket kínálnak, akkor valószínűleg bűnözők üzemeltetik.
  • Mindig kétszer ellenőrizze a weboldal valódiságát, mielőtt bármilyen hitelesítő vagy bizalmas információk megad (legalább az oldal URL címét vizsgálja meg). Hamis weboldalak gyakorta néznek ki úgy, mint az igaziak.
  • Telepítsen olyan biztonsági megoldást a készülékein, amely rendelkezik pénzügyi csalás elleni funkcióval. Például a Kaspersky Lab „Safe Money” megoldása biztonságos környezetet hoz létre bármilyen szintű pénzügyi tranzakciónak.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo