It-biztonság cikkek


Nem védjük az okostelefonokat – pedig kellene

Nem védjük az okostelefonokat – pedig kellene 

Az Android alapú okostelefonok és tabletek tulajdonosainak több mint 50 százaléka (Európában is ugyanez az arány) nem használ semmilyen biztonsági szoftvert, hogy megvédje eszközét a kiberfenyegetésektől. Miközben az Android már régóta az átlagfelhasználók és a számítógépes bűnözők legnépszerűbb platformja.
Legfőbb kockázat: a munkavállaló

Legfőbb kockázat: a munkavállaló 

A hazai vállalatvezetők az újmédia-eszközök tekintetében a munkavállalót tekintik a legfőbb kockázatnak: akár a vállalat hírneve és biztonsága is elbukhat egyetlen munkavállaló online viselkedésén, az adatszivárgás pedig súlyos gazdasági károkat okozhat.
Az Ön cégét is meglopják, csak idő kérdése!

Az Ön cégét is meglopják, csak idő kérdése! 

Kétszáz hazai kis- és középvállalkozás adatvédelmi és iratmegsemmisítési szokásait mérték fel egy reprezentatív kutatásban, amelyből kiderült, bár a kkv-k 90 százalékánál vannak bizalmas jellegű iratok, 25 százalékuknál egyáltalán nincs semmiféle előírás ezek kezelésére. Ezek után nem meglepő, hogy szintén majdnem egyötödük már szenvedett el versenyhátrányt adataikkal való visszaélés miatt.
Taroltak a kártevővel fertőzött weboldalak

Taroltak a kártevővel fertőzött weboldalak 

Augusztus havi listánkat toronymagasan vezeti - az előző hónapban csak az ötödik helyen szereplő - un. HTML/IFrame vírus. Bár lassan közeledik 2013-as esztendő vége, ám a 2009 júniusa óta jelen lévő Autorun vírus és a Conficker féreg mégsem tűnt el a tízes mezőnyből. Egy régi-új kártevő viszont felbukkant a tizedik pozícióban a Win32/Virut féreg személyében, illetve az ESET Global Trends Report e havi kiadásában olvashatunk arról, hogy az úgynevezett support csalások még mindig elég sűrűn elfordulnak.
A cégek érdeke a privát eszközök céges használatának szabályozása

A cégek érdeke a privát eszközök céges használatának szabályozása 

Nem szabályozzák a hazai vállalkozások a privát mobileszközök céges környezetben való használatát, pedig nemcsak milliós kártérítést és pénzbüntetést kockáztatnak, hanem azt is, hogy jogvita esetén teljesen kiszolgáltatottá válnak munkavállalóikkal szemben – mutat rá a Balázs & Holló Ügyvédi Iroda. A jogi iroda közleménye szerint egyedi szabályozás nélkül még adatlopás gyanúja esetén sem feltétlenül vizsgálható át a privát eszközök tartalma.
Jobban a munkavállalók körmére kell nézni!

Jobban a munkavállalók körmére kell nézni! 

Az adatszivárgásból, adatlopásból eredő anyagi károk 39 százalékát az alkalmazottak nem megfelelő informatika-biztonsági tudása és felkészületlensége okozza, amely tovább növeli a vállalati hálózatok sebezhetőségét.
Nem veszik komolyan a veszélyt a magyar kkv-k

Nem veszik komolyan a veszélyt a magyar kkv-k 

Alábecsülik az informatikai csalások veszélyét a magyar cégek, 86 százalékuk továbbra sem tart attól, hogy munkatársaik visszaélést követnek el az informatikai rendszereken keresztül. Még a csalásfelderítés során is csupán 53 százalékuk veszi számításba az elektronikus dokumentumokat bizonyítékként.
Húszmillió forintot már megérne a védekezés

Húszmillió forintot már megérne a védekezés 

Egy „sikeres” célzott számítógépes támadás akár 20 millió forint értékű anyagi kárt is okozhat a kisvállalatok számára. A kiberfenyegetések egyik legveszélyesebb fajtái a célzott támadások, amelyek a kiberbűnözőket jelentős pénzügyi forrásokhoz és bizalmas vállalati információkhoz juttathatják, és a vesztesége jelentős anyagi és eszmei károkat okozhatnak egy cégnek.
Nyáron ömlik csak igazán a levélszemét

Nyáron ömlik csak igazán a levélszemét 

A nyári hónapokban átlagosan 1,4 százalékponttal emelkedett a levélszemét forgalom, amelynek értéke így elérte a 71,1 százalékot. Európába a legtöbb levélszemetet Dél-Korea küldi.
Az információ érték, vigyázzunk rá!

Az információ érték, vigyázzunk rá! 

Az elmúlt években az interneten keresztül történő támadások, információs visszaélések miatt vállalkozások, pénzügyi intézmények kerültek az újságok címoldalára. Ezek a vállalkozások ma már kevésbé közömbösek az ilyen esetekkel szemben, de a legtöbben talán még mindig csak egy újabb hírnek tudják be, ha üzleti vagy személyes információkat érzékenyen érintő probléma lát napvilágot. Az információbiztonsági incidensek nemcsak a nagyvállalatokat érintik, hanem a kis- és középvállalkozásokat, és kormányzati szférát is.

A figyelmetlenségünkkel élnek vissza a kiberbűnözők 

Bűnözők élnek vissza a hőségben kitikkadt magyar internetezők figyelmetlenségével. Reklámlevelükben azt ígérik, légkondicionáló berendezéseket fognak kisorsolni, de valójában fizetős sms szolgáltatásra iratkoztatják fel őket.

Veszélyben a pénzügyi intézetek 

Minden ötödik 2012 és 2013 között regisztrált adathalász támadás a banki és más pénzügyi szervezetet érintette. Egy kutatás szerint az adathalász fenyegetések sosem látott mértékben fejlődtek a vizsgált időszakban.

Veszélyben az Apple felhasználók 

Drámaian nőtt az adathalász támadások száma világszerte. Egy felmérésből kiderül, hogy a kiberbűnözők körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az Apple ID-k és a hozzá tartozó számla információk ellopása, amelyeket az apple.com weboldalának másolatával szereznek meg.

Mobilvédelem: tíz tipp a védekezésre! 

Telefonunk, táblagépünk vagy laptopunk nélkül lassan egy lépést sem teszünk és ez egyre inkább így van nyaralás közben is. Ezért utazáskor érdemes odafigyelni eszközeink védelmére is. Miután saját magunkat és otthonunkat is bebiztosítottuk, ne felejtsük el mobil eszközeink védelmét sem.

Eladó a céges gép - mire figyeljünk? 

Az eladásra vagy elajándékozásra kerülő használt számítógépeken tömegével maradnak rajta személyes adataink és munkahelyi dokumentumaink. Fontos kérdés, hogy eladás esetén az eszközzel együtt milyen adatainkat adjuk idegen kézbe.

Veszélyben a céges adatok a mobilokon? 

A mobileszközökkel kapcsolatos vállalati biztonságpolitika részeként nyomon kell követni a felhasználókat és eszközeiket, amelyek hozzáférhetnek a céges adatokhoz. Egyik legfontosabb aspektusa ennek a szabályozásnak az okostelefonok és táblagépek leselejtezése, újrafelhasználása vagy újraértékesítése előtti adattörlési eljárás, amely létfontosságú megelőző intézkedés az adatok elvesztésének, bírságok vagy más negatív hatások elkerülése érdekében.

Digitális takarítás a mobilok hosszú életének a titka 

Sokan használják úgy mobil eszközeiket, hogy egyáltalán nem foglalkoznak azok karbantartásával. Az eszközök ennek következtében sokkal korábban kezdhetnek el lelassulni, és gyakrabban lehet számítani a meghibásodásukra is. Pedig a kellemetlenségeknek már néhány egyszerű fogással is elejét lehet venni.

Ipari kémeket lepleztek le 

Veszélyes kiberbűnözői csoport fertőzi meg az érzékeny iparágak szereplőinek számítógépeit, hogy így jussanak ipari adatokhoz. Az ipari kémkedéssel foglalkozó NetTraveler csoport több köz- és magánszféra szereplőt, intézményeket, nagykövetségeket, olaj-és gázipari egységeket, kutatási és katonai központokat célzott.

A mobilalkalmazásoknál is fontos az adatvédelem 

Az okostelefonok térhódításával egyre inkább előtérbe kerülnek a mobilalkalmazások használatának veszélyei, illetve az alkalmazásfejlesztők és -készítők adat-hozzáférési jogainak kérdései.

Mozgalmas negyedévet zártak az online bűnözők 

Az elmúlt negyedévben a támadások tele voltak igazán különleges esetekkel, mint amilyenek a kiberkémkedés és a kiberfegyverkezés különböző incidensei. Veszélybe kerültek az okostelefonok, támadt a Vörös Október.

Veszélyesek lehetnek a kontroll nélküli alkalmazottak 

Köztudott, hogy a harmadik féltől származó alkalmazások korlátozása növeli a vállalatok és munkaállomásaik biztonságvédelmi hatékonyságát. A Kaspersky Lab és a B2B International közös felméréséből azonban kiderült, hogy a figyelmeztetések és veszélyek ellenére a vállalatok 57 százaléka nem alkalmaz semmilyen speciális korlátozást, amely az alkalmazottak applikációit érintené.

Tízből tíz magyar céghez bejuthat egy idegen 

Elképesztően alacsony szinten van a magyar vállalatok fenyegetettségtudata – adta hírül a KPMG. A társaság számos hazai nagyvállalat, köztük bizalmas adatokat kezelő pénzintézetek és mobilcégek megbízásából végzett behatolási kísérleteket, és az esetek döntő többségében több egyszerű módszerrel is sikerrel járt.

A vállalatok harmada még mindig védtelen 

A vállalatok 30 százaléka még mindig nem használ modern és automata kliens eszközöket. Más szóval a vállalatok nagy része még mindig automatizált alkalmazásrendszerek nélkül kezeli és frissíti szoftvereit, hardvereit és operációs rendszereit, amelynek hiánya nagyban lelassítja és megnehezíti az informatikai folyamatokat.

Kiberbűnözésben előzzük Sanghajt vagy Moszkvát 

Tavaly a megelőző évhez képest 42 százalékkal nőtt a célzott támadások száma. Ezek gyakran szellemi termékek eltulajdonítására irányulnak, és nem csak nagy szervezeteket fenyegetnek.

Digitális tanúsítványokra vadászó kíberbűnözőket azonosítottak 

A Kaspersky Lab azonosította a Winnti csoport néven elhíresült bűnözői csoportot, amely a világ online játékfejlesztőit célozza. A szakemberek szerint a csoport 2009 óta fenyegeti az online szerencsejáték- és játékfejlesztő ágazatot.

Az első célzott támadás Androidok ellen 

A Kaspersky Lab eddig nem ismert célzott támadásokat azonosított, amellyel többek között a Kína területén élő ujgur aktivistákat célozták. Ez az első alkalom, amikor a támadás alapját egy olyan rosszindulatú vírus adja, amely Android operációs rendszerrel futó eszközöket céloz.

Itt a tavasz, megjelentek az első csalók! 

A Kaspersky Lab szakértői két rosszindulatú vírust azonosítottak, amelyek a népszerű Skype programon keresztül célozzák a felhasználókat. A kiberbűnözők mindkét esetben a social engineering módszert alkalmazták. A támadás során a kiberbűnözők ráveszik a felhasználókat, hogy kövessenek egy ártalmatlannak tűnő linket, amelyet érdekes fotóval vagy videóval illusztrálnak. Továbbá a csalás része, hogy hamis Skype azonosítókat hoznak létre, amelyek segítségével rosszindulatú hivatkozásokat generálnak.

Négy vállalatból csak egy van biztonságban 

Napjainkban a világ vállalatainak fele foglalkozik a mobileszközök biztonsági problémáival, amelyeket a vezetők szívesen integrálnak a vállalat hálózati infrastruktúrájába.

Mi fenyegeti leginkább a cégek számítógépeit? 

A Kaspersky Lab szakemberei több mint 132 millió sérülékenységet tártak fel, több mint 11 millió asztali számítógépen. Ez a szám pontosan azt mutatja, hogy felhasználóként átlagosan 12 veszélyes biztonsági rés található a számítógépeken.

Kockázatos repülőtéren wifizni 

Kockázatos a wifi használata a repülőtereken, ugyanis kémkedők hamis internetállomásokon keresztül ellenőrizhetik az internetezők kommunikációját - hívja fel a figyelmet a svéd honvédelem kutatóintézetének (FOI) informatikai szakembere. A repülőterek az ipari kémkedés nagy kockázati zónái, mivel az utazó üzletemberek sms-ek és emailek küldésére sűrűn használják a wifit.

Jönnek az androidos kártevők 

A G Data víruslaboratóriumának információi szerint az elmúlt hónapokban tömegével jelentek meg az új andoridos kártevők, a bűnözők ráadásul egyre összetettebb támadásokat valósítanak meg.

Az internetes biztonságról is lesz irányelv 

Ellenállóbb számítógépes rendszerek, drasztikusan csökkenő internetes bűnözés és az online biztonsághoz szükséges technológiai valamint ipari erőforrások előteremtése is a most ismertetett új irányelv része.

Vitt mindent, amit lehetett: semlegesítették a vörös veszedelmet 

Magyarországon is minden érintett szervezet rendelkezik már az informatikai rendszerek átvizsgálásához, a Vörös október kártevő kód azonosításához és semlegesítéséhez szükséges eszközökkel.

Rendszergazdák: klaszterben jobb? 

Tizenöt informatikus és rendszergazda vállakozás részvételével klaszter alakult, válaszuk az IT paic változásaira. A szervezet célja többek között a független rendszergazdák és informatikusok összefogása és segítése.

A munka mellett az adatokat is hazavisszük 

Több mint 1,2 millió hazai munkavállaló szokta hazavinni vagy e-mailben hazaküldeni magának a munkahelyi dokumentumait. Ez nemcsak azt jelenti, hogy sokan otthon is túlóráznak, de jelzi, hogy rengeteg bizalmas adat kerül ki a vállalatok felügyelete alól.

Az utolsó védelmi vonal 

Az internetnek a mindennapi munkába való beépülésével mára állandósult a rosszindulatú informatikai támadások kockázata. A legtöbben a rosszindulatú programok ellen védekeznek, de mára a titkosítás is fontos védelmi vonal lett.

A már törölt adatokat is ellopják 

Az elmúlt napokban derült fény egy legalább 5 éve húzódó óriási kiberkémkedési műveletre, amelynek célpontjai főként diplomáciai, kormányzati és tudományos kutatást végző szervezetek voltak. A Vörös október kártevő egyik ijesztő tulajdonsága, hogy a fertőzött géphez csatlakoztatott USB meghajtókról a már törölt fájlokat is ellopja.

Outsourcing: nem csak a cégek kiváltsága? 

Hogyan kerül egy átlagos kínai felhasználó egy „kritikus szegmensben” dolgozó amerikai magáncég belső hálózatára, méghozzá egy jól fizetett programozó jelszavával és felhasználónevével? A rejtvény megoldása egyszerű: az outsourcing magánszemélyeknél is működik, még akkor is, ha a munkáltató ennek nem minden esetben örül.

Mobilon és hálózaton is támad a Vörös Október 

A “Vörös Október” névre keresztelt kampányban a támadók egyedi, különösen rugalmas rosszindulatú programokat hoznak létre, hogy adatokat és geopolitikai információkat lopjanak a célpontok számítógépes rendszereiről, mobiltelefonjairól és vállalati hálózatukról.

Péntektől dolgozik az európai netrendőrség 

Pénteken megkezdi tevékenységét a számítástechnikai bűnözés elleni európai központ az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) hágai székhelyén - közölte Cecilia Malmström belügyi EU-biztos.

Mobilon és felhőben is követnek a bűnözők – Biztonsági kockázatok 2013 

Mivel a vállalatok, szervezetek és a fogyasztók is egyre nagyobb arányban használják az online csatornákat a kapcsolattartásra vagy éppen fizetésre, mára állandósult a rosszindulatú informatikai támadások kockázata. A fenyegetések az újabb technológiákat és digitális trendeket kihasználva fejlődnek, közülük néhány 2013-ban minden eddiginél komolyabbá válhat a Symantec szakértői szerint.

A pénzünkre vadásznak az adathalászok 2013-ban 

Az internetes kártevők esetében a mennyiséget felváltotta a minőség. Személyre szabott támadások jönnek a vállalatok ellen, a hazai felhasználók pénzét pedig magyarul beszélő banki trójaiak próbálják meg ellopni az új évben.

Frissítésekkel védhetnénk magunkat a leginkább 

Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, melyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. 2012. novemberében a következő 10 károkozó terjedt a legnagyobb számban.

Veszélyes vagy hasznos a privát kütyü? 

Korábban az számított nagy szónak, ha valaki céges telefont kapott, ma viszont már egyre többen szeretnék saját, a cégesnél általában okosabb mobiljukkal, táblagépükkel vagy éppen laptopjukkal elérni a vállalati rendszereket – akár otthonról is. Mindez lehetőség és kockázat egyszerre.

Kiberbűnözés: erre ügyeljen az ünnepek alatt! 

A kiberbűnözők többféle módon is kihasználják az ünnepeket, vegyük például a klasszikusnak számító elektronikus képeslapokat és köszöntéseket, amelyek akár vírusokat, trójaikat és egyéb kártékony programokat rejthetnek a hackerek ajándékaként. Az ünnepi jókívánságok kifejezésének legelterjedtebb eszköze a Facebook lett, itt státuszként vagy a barátok üzenőfalára írva egyszerűen megúszhatjuk az üdvözléseket.

Nyolc jó tanács internetes vásárláshoz 

A G Data vírusirtógyártó friss felmérése szerint akár 2,5 millió magyar vásárolhat idén karácsonykor az interneten keresztül. Közöttük több mint félmillióan vannak azok, akik kipróbálhatnak új, még ismeretlen boltokat is. A cég arra figyelmeztet, hogy érdemes betartani a biztonságos online vásárlás szabályait.

Elsőszámú veszélyforrás lesz a vállalkozásoknak a kiberkémkedés 

Jövőre várhatóan növekszik a célzott támadások gyakorisága, a kiberkémkedés és nemzetek, államok elleni kibertámadás, a hacktivizmus változó szerepe, az ellentmondásos “legális” megfigyelési eszközök fejlesztése, valamint fokozódnak a támadások a felhőalapú szolgáltatások ellen.

A 12 leggyakoribb visszaélés az okostelefonnal 

Az egyre elterjedtebb mobil vásárlások és internetes alkalmazások használata miatt az Android platformra készített vírusok minden eddiginél nagyobb számban jelennek meg. A leggyakrabban előforduló visszaélések a megvásárolható alkalmazások által tapasztalhatóak (63.4%), amelyeket valamilyen formában módosítottak (feltörtek).
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten  

Márciusban felbolydult a lakásbiztosítási piac, először válthattunk lakásbiztosítást évfordulótól függetlenül.

Pénzszerzés

6,5 milliárd forinthoz jut több mint 500 cég

6,5 milliárd forinthoz jut több mint 500 cég  

A mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat célzó kapacitásbővítő támogatásra 566-an pályáztak sikeresen.

Adózás

Használtautó-kereskedő bukott a NAV-nál

Használtautó-kereskedő bukott a NAV-nál  

Elhasalt az adóellenőrzésen az a kereskedő, aki nyilvántartásait meghamisítva fiktív kölcsönszerződésekkel fedte el bevételeit.  

Jogi kisokos

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában 

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Gazdaság

6,5 milliárd forinthoz jut több mint 500 cég

6,5 milliárd forinthoz jut több mint 500 cég  

A mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat célzó kapacitásbővítő támogatásra 566-an pályáztak sikeresen.

Társadalom

Törés az orosz hadvezetésben

Törés az orosz hadvezetésben 

Nem sok háború lehetett a Földön, amiben ne jelent volna meg a korrupció.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo