A Google globális okostelefon-használatot vizsgáló tanulmányának egyik legfontosabb megállapítása volt, hogy az okostelefonok gyökeresen megváltoztatták az életünket. Ellentétben a néhány évvel ezelőtti trendekkel, az okostelefonok ma már a karácsonyi családi ünnepségek részeivé váltak, hiszen a felhasználók ekkor is felveszik barátaikkal a kapcsolatot. Számtalan mobilbiztonsággal foglalkozó tanulmány kimutatta, hogy a mobil készülékek célpontot jelentenek a kiberbűnözőknek. Egy androidos okostelefonokat vizsgáló felmérés pedig rávilágított, hogy körülbelül a készülékek fele tartalmaz ismert biztonsági sérülékenységeket.
Adattolvajok
A bensőséges ünnepi posztözön amely átjárja a közösségi oldalakat karácsonykor, könnyen felvethet biztonsági problémákat. Téli vakáció idején például a szállodák Wi-Fi hálózatai kész aranybányát jelentenek az adattolvajok számára. Az ilyen helyek bővelkednek a vendégek nem biztonságos laptopjaiban, okostelefonjaiban és táblagépeiben. Titkosított kapcsolat nélkül az olyan oldalak, mint például a Facebook, könnyű prédát jelentenek az adattolvajoknak. Sok internetező nem használ kellőképpen biztonságos jelszót mobil eszközei védelmére, vagy őrizet nélkül hagyja a hotel előterében. Ha ezeket a készülékeket ellopják és be vannak kapcsolva, az érdeklődőnek korlátlan hozzáférést biztosítanak a rajtuk tárolt információhoz. Még ha használnak is védelmi szoftvert, sok felhasználó figyelmen kívül hagyja a biztonsági frissítéseket. A frissítés előtti időszak az, amelyet a kiberbűnözők a leggyakrabban kihasználnak. Ezek a “nulladik napi támadások” a legveszélyesebbek közé tartoznak, mivel a védelmi rendszerek még nem ismerik fel a veszélyt. Ez katasztrofális következményekkel járhat, különösen olyan népszerű közösségi alkalmazások esetében, mint a Youtube.
Ha nincs biztonsági szoftver, az olyan interfészek mint például a Blutooth vagy a WLAN könnyen felhasználhatók arra, hogy rosszindulatú programokat csempésszenek a számítógépekre és mobiltelefonokra. A népszerű alkalmazások, amely látszólag kiválóan működnek szintén rejthetnek csapdákat. Bár a szolgáltatók beépítenek ellenőrzéseket, időnként továbbra is felfedeznek jól álcázott kártevőket az ilyen programok között, így elsőre nehéz lehet megkülönböztetni az ártalmatlant az ártalmastól.
A hírnév védelme
Függetlenül a mobil eszközökön keresztüli facebookozás kényelmétől és az ünnepi hangulattól, a rejtett veszélyeket nem szabad alábecsülni. Az első számú szabály: soha ne böngésszünk naprakész védelmi szoftver nélkül! Mielőtt felfednénk személyes adatainkat az interneten, mindig érdemes átgondolni, hogy ezek a képek, videók és tweetek tényleg ártalmatlanok-e és nem élhetnek vissza velük. Azok a felhasználók, akik karácsony idején is szeretnének kapcsolatba lépni barátaikkal, legalább a szabványos biztonsági intézkedéseket érdemes megtenniük, beleértve a kellően biztonságos jelszavakat, a megfelelően beállított tűzfalat és vírusvédelmi szoftvert.