Nem védjük az okostelefonokat – pedig kellene

Az Android alapú okostelefonok és tabletek tulajdonosainak több mint 50 százaléka (Európában is ugyanez az arány) nem használ semmilyen biztonsági szoftvert, hogy megvédje eszközét a kiberfenyegetésektől. Miközben az Android már régóta az átlagfelhasználók és a számítógépes bűnözők legnépszerűbb platformja.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem védjük az okostelefonokat - Kép: SXC

A Kaspersky lab és a B2B International felmérésében résztvevő okostelefon-tulajdonosok mindössze 40 százaléka (Európában 43 százaléka) és a tablethasználók 42 százaléka (Európában 46 százaléka) állította, hogy telepített már valamilyen biztonsági megoldást eszközére, és jelenleg is használja azt. A többi válaszadó elegendőnek találja a védelemhez az operációs rendszerbe integrált korlátozott biztonsági szolgáltatásokat, vagy bízik abban, hogy saját ösztönei megvédik a bajtól.

Mindeközben az Android a bűnözők első számú célpontjává vált a mobil operációs rendszerek között. A mobil eszközöket célzó jelenleg alkalmazott rosszindulatú kódminták 99 százalékát Android platformra írták, és ez a fenyegetés egyre nagyobb méreteket ölt: míg a Kaspersky Lab szakértői 2012 egészében 35 000 rosszindulatú kódmintát azonosítottak, addig 2013 első felében ez a szám már meghaladta a 47 000-et.

Két fő oka van annak, hogy a kiberbűnözők ilyen komoly érdeklődést mutatnak az Android platform iránt: a nagy népszerűség és a kiterjedt funkcionalitás. Egy rosszindulatú program sms-ek emeltdíjas számokra való küldésére kényszerítheti az okostelefont, így lopva el pénzt a felhasználó számlájáról.  Továbbá kémeszközzé alakíthatja az okostelefont, amely aztán információkat szolgáltat a csalóknak a tulajdonosáról, többek között a telefonhívásairól, a levelezéseiről, valamint a közösségi és fizető szolgáltatások eléréséhez szükséges jelszavairól. Más szóval az Android alapú eszközök kommunikációs, szórakoztató és számítógépes funkciói éppolyan népszerűek a bűnözők, mint a felhasználók körében.

Legfőbb kockázat: a munkavállaló
A hazai vállalatvezetők az újmédia-eszközök tekintetében a munkavállalót tekintik a legfőbb kockázatnak: akár a vállalat hírneve és biztonsága is elbukhat egyetlen munkavállaló online viselkedésén, az adatszivárgás pedig súlyos gazdasági károkat okozhat.
Van még egy komoly kockázat, amely kellemetlen következményekkel járhat, nevezetesen nagy annak valószínűsége, hogy az eszközök elvesznek vagy ellopják őket. Sok ember számára az okostelefonok és tabletek az elsődleges tárolóhelyévé váltak kedvenc fényképeiknek és videóiknak, a barátaikkal és családtagjaikkal folytatott levelezésüknek, a munkával kapcsolatos dokumentumaiknak, valamint más fontos információknak, amelyeknek nem szabadna rossz kezekbe kerülniük.

De a fenyegetések számának gyors növekedése sem akadályozhatja meg, hogy az Android továbbra is kényelmes és hasznos platformja maradjon sok tevékenységnek. Az Android alapú eszközök használóinak ezért javasolt, hogy okostelefonjukat és tabletjüket jó minőségű, Androidra specializált internetbiztonsági megoldással védjék meg.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo