Ipari termelés cikkek
Húz már a Mercedes, csak nem látszik
Júliusban havi és éves összevetésben is stagnált az ipari termelés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mai gyorsjelentése szerint, de a munkanaphatástól megtisztított adatok az előző évhez képest 2,2, júniushoz viszonyítva 1,2 százalékos visszaesést jeleznek. Az esztendő első hét hónapjában 0,3 százalékkal zsugorodott az ipar. Kicsit részletesebben megvizsgálva a számokat az is látszik, hogy a Mercedes gyár üzembe állása már tetten érhető az adatokban, de ez kevés ahhoz, hogy kompenzálja az egyéb területek visszaesését.
Valami megindult a gazdaságban
2012 júniusában az előző havi bővüléshez hasonlóan pozitív teljesítményt mutatott fel az ipari szektor, ezúttal azonban a növekedés üteme némileg lassult, ugyanakkor szakértők szerint valami elindult a magyar gazdaságban, pedig még mindig nem érzékelhető a „Mercedes hatás" az exportban és az ipari termelésben.
Emisziós jelentésre kötelezik a cégeket
Egyelőre nem Magyarországon, hanem az Egyesült Királyságban. És nem minden piaci szereplőt, hanem a tőzsdén jegyzett vállalatokat. Az új kötelezettség 2013-ban lép érvénybe, írta a The Guardian brit napilap. Az ökotudatos kormányszintű intézkedés szorosabbra húzza a kapcsot a légszennyezés és a vállalatok részvényárfolyama között. A természeti erőforrásokat nagy mennyiségben használó vállalatoknak ugyanis csak 20 %-a könyveli pontosan az ökolábnyomát.
Lendületet vett az export
Júniusban folytatódott a külkereskedelmi termékforgalom májusban indult bővülése: az euróban számított export 5,6, az import 3 százalékkal nőtt, forintban pedig mindkét érték kétszámjegyű emelkedést mutatott.
Nincs fordulat, tovább döcög az ipar
Júniusban a Központi Statisztikai Hivatal által közölt- előzetes - adatok alapján 0,6 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az esztendő első hat hónapjában 0,4 százalékos csökkenést mértek a statisztikusok éves összevetésben. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 2,2 százalékkal csökkent.
Elkerültük a gazdasági összeomlást
A szerdán közzétett júliusi gyáripari beszerzési menedzserindexek (BMI) azt mutatják, hogy a tágabb értelemben vett Közép- és Kelet-Európa gyáripari szektorainak teljesítménye "nem omlott össze" olyan mértékben, mint az euróövezeté, igaz ugyanakkor, hogy nem is nagyon növekszik - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a térségi feldolgozószektorok aktivitásának új mérőszámait értékelve.
Kicsit kikapaszkodtunk, de még mélyen vagyunk a gödörben
Idei mélypontjához képest alig emelkedett júliusban a GKI-Erste konjunktúraindex. A májusi zuhanás után júniusban és júliusban is minimálisan emelkedett a GKI-Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke, de ezzel a felét sem nyerte vissza akkori esésének. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint júliusban az üzleti és a fogyasztói várakozások is javultak kissé, de továbbra is nagyon pesszimista hangulatot tükröznek.
Várni kell még az ipar élénkülésére
Májusban 0,4 százalékkal mérséklődött az ipari termelés. Hasonlóan az előző hónaphoz a kismértékű visszaesést elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek, valamint az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése okozta, amelyet a járműgyártás és az élelmiszeripar növekedése sem tudott ellensúlyozni - közölte a a Központi Statisztikai Hivatal.
Besározhatja az Olimpiát az etikátlannak tartott beszállító?
Az idei londoni Olimpia ökológiai, fenntarthatósági aspektusait felügyelő bizottság egyik tagja lemondott posztjáról, ezzel tiltakozva az ellen, hogy a Dow Chemical a rendezvény hivatalos beszállítója. A botrány egy 1984-es ipari katasztrófából pattant ki.
Egy hétre van elég tartalékunk!
Ha egy elsöprő erejű természeti katasztrófa vagy terrortámadás megzavarná a globális gazdaság működését, s az infrastruktúrák használatát, a világ kormányai és a gazdasági szereplők mindössze egy hétig tudnák viszonylag zavartalanul biztosítani életvitelünk fenntartását, vélik a londoni Chatham House politikai kutatóintézet elemzői.
A vártnál jobban teljesítettünk
A hazai elemzői várakozásokkal nagyjából megegyezett a magyar GDP harmadik negyedéves adata, londoni elemzők a jelzettnél kisebb mutatót vártak. A növekedés elsősorban a mezőgazdaság teljesítményének, másodsorban az ipari exportnak köszönhető. A statisztikai hivatal közleménye szerint a GDP-becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek. Az ipari termelés volumene a részletes adatok szerint szeptemberben 3 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához képest.
Példátlan visszaesésben feldolgozóipar
Októberben 48,2 volt a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke, ami 2,5 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberinél, a mostani érték 2009 novembere óta a legalacsonyabb - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A kkv-k helyzetét könnyítené az Unió
Romlik az általános európai gazdasági közérzet, amit indokol, hogy az uniós gazdaságélénkülés viszonylag lassú és továbbra is bizonytalan. Egyértelműen negatív előjelű kockázatokat jelentenek a pénzpiacok, a növekvő energia- és nyersanyagárak, és a költségvetési konszolidációk szükségessége. Az Európai Bizottság életerős és összehangolt iparpolitikát és kkv-politikát sürget a kilábalás érdekében. A bizottsági jelentés szerint Magyarország a legtöbb pontban az uniós átlag alatt teljesít.
Lassuló export, stagnáló feldolgozóipar
Hét százalékkal nőtt az ipari termelés volumene, az ipari exporté pedig tíz százalékkal az év első hét hónapjában az előző év azonos időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétett gyorsjelentése szerint. A júliusi adatok 2,7, illetve 2,8 százalékos bővülést mutatnak, az ipari termelés tavaly mért 9,8, illetve az export múlt évi 12,4 százalékos volumennövekedésével szemben.
Exporttal erősödik az ország
A nyers adatok alapján 7,1, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 9,7%-kal nőtt a magyar ipar termelése áprilisban az előző év azonos időszakához képest. Az előző hónaphoz mérten a bővülés 0,7%-ot tett ki (szezonális és munkanaphatástól szűrten).
2011: eddig az export mentett meg bennünket
Az idei első negyedévben 2,2 százalékkal növekedett a magyar gazdaság, de ez az emelkedés szinte csak az exportnak köszönhető - véli a GKI Gazdaságkutató Zrt. A kormány tervei jó irányba haladnak, ezek azonban kidolgozatlanok, így továbbra is sok a bizonytalanság.
Jó adatok a magyar gazdaságtól
A bruttó hazai termék (GDP) 0,2 százalékkal nőtt 2010 negyedik negyedévében a harmadik negyedévhez képest, míg az egész évet nézve a gazdaság teljesítménye 1,2 százalékkal haladta meg az előző évit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az Ecostattal közös gyorsbecslése alapján.
Ritkaföldfémek megvonásával zsarol Kína
Az ipari nyersanyagok világkereskedelmében Kína olyan monopóliummal rendelkezik, amely tulajdonképpen minden számítógépbe és hi-tech ketyerébe szükséges: ezek az úgynevezett ritkaföldfémek. Bányászatuk 1,3 milliárd dolláros iparág. És a pekingi vezetés nem restelli időnként saját külpolitikájának vagy kereskedelmi érdekeinek érvényesítésére megvonni e fémeket egyes országoktól, hogy kikövetelje magának, amit másként nem tudna elérni.
Ipari termelés: meglepően jó!
Meglepően jónak tartják az augusztusi ipari termelési adatokat az MTI által megkérdezett piaci elemzők. A következő hónapokban a bázishatások miatt a termelés-bővülés lassulására számítanak a szakértők, éves szinten pedig 10 százalék körüli ipari növekedést várnak az idén.
Kína zöld ambíciói: energiafaló helyett energiahatékony
2009-ben 162 milliárd dollárt költöttek világszerte zöld technológiákra, ebből 35 milliárdot Kínában, míg az Egyesült Államokban csak 19 milliárdot fordítottak hasonló célra. Miközben Washingtonban - politikai akarat hiányában - nem képesek elfogadtatni a klímatörvény-csomagot, Kína élre tör a megújuló energiák kiaknázásában, s az ehhez szükséges eszközök gyártásában. Van miből: a kommunista ország a világon egyedülálló módon 2450 milliárd dolláros tartalékkal rendelkezik!
Kína: bérmunka-birodalomból zöld technológiai nagyhatalom
2009-ben 162 milliárd dollárt költöttek világszerte zöld technológiákra, ebből 35 milliárdot Kínában, míg az Egyesült Államokban csak 19 milliárdot fordítottak hasonló célra. Miközben Washingtonban -politikai akarat hiányában- nem képesek elfogadtatni a klímatörvény-csomagot, Kína élre tör a megújuló energiák kiaknázásában, s az ehhez szükséges eszközök gyártásában. Van miből: a kommunista ország a világon egyedülálló módon 2450 milliárd dolláros tartalékkal rendelkezik!
Nagyot ugrott előre a magyar ipar teljesítménye
Az ipari termelés májusban 13,7 százalékkal nőtt a tavaly májusihoz képest munkanaphatástól korrigálva és korrekciók nélkül is, az első öt hónapban 7,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán az előzetes adatok alapján.
Több vegyszer van a külföldről behozott terményekben
Tavaly óta számottevően emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, a mesterséges vegyi anyagok akár súlyosan is károsíthatják az egészséget, derült ki a Medián felméréséből. A válaszadók csaknem háromnegyede volt ezen a véleményen, és a lakosság csupán 2 százaléka szerint nem károsítják az egészségünket a mesterséges vegyi anyagok, közölte a Levegő Munkacsoport.
Felülmúlta a várakozásokat a magyar ipar
Februárban az ipari termelés volumene szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazítva 1,7 százalékkal csökkent az előző hónaphoz viszonyítva, a tavaly februárit 8,4 százalékkal haladta meg - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes adatok alapján szerdán. Az elemzőket meglepték a számok.
Nem zöldülnek a szennyező iparágak
A Carbon Disclosure Project megvizsgálta, hogy a legnagyobb tőkéjű brit vállalatok mennyiben tartották be a természetre és egészségre káros gázkibocsátás mérséklésére vonatkozó nemzeti szabályozást. Az FTSE 100, közkeletűbb nevén "footsie"-tőzsdeindexben szereplő cégek 77 százaléka jócskán elmaradt a törvényileg elvárt csökkentéstől.
"Megdöbbentő a visszaesés!"
A várakozásokat lényegesen meghaladva, drámai mértékben, 23,3 százalékkal esett vissza az ipari termelés decemberben az egy évvel korábbihoz képest. A novemberi értékhez képest 14,6 százalékos a csökkenés.