Az ipar júliusi termelésének és exportértékesítésének alakulásában az alacsonyabb bázis és a munkanaphatás egyaránt szerepet játszik. Az előző hónapokhoz hasonlóan a hazai eladások most sem érték el a bázisév szinntjét.
Az exportértékesítés közel felét a feldolgozóipar két alágazata adta. Az év hetedik hónapjában a feldolgozóipar több mint egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele számottevően, 11 százalékkal bővült. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipar exportjának egyötödét kitevő számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártásának exportvolumene 15 százalékkal visszaesett, idén ez már a negyedik hónap, amikor a KSH az alágazat exportértékesítésében csökkenést regisztrált. (Egy frissen alakult társulás átfogó segítséget nyújt a külpiacra lépést tervező kkv-knak.)
Az ipar belföldi értékesítése január-júliusban 5,1 százalékkal, júliusban 9,3 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év hetedik hónapjában 8,3 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2011 júliusában a feldolgozóipar termelése gyakorlatilag stagnált, a csekély súlyú bányászaté viszont egy százalékkal nőtt. Az energiaipar - villamosenergia- és gázipar, gőzellátás, légkondicionálás - kibocsátása 3,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Termelésbővülést a feldolgozóipar tizenhárom alága közül hétben regisztrált a KSH júliusban. A jelentősebb súlyúak közül a feldolgozóipari termelés több mint 20 százalékát képviselő járműgyártás volumene 10,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét, a terület tartós növekedést az alág új rendelésmutatói is tükrözik. Számottevő bővülést regisztráltak a közepes súlyú vegyianyag-, valamint a fémalapanyag- és fémfeldolgozási termék gyártásában (15,5, illetve 10,9 százalék), utóbbi alágnál a kivitel mellett a hazai eladások is növekedtek.
Visszaesés figyelhető meg - az előző hónapok adataihoz hasonlóan - a második legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés mintegy 14 százalékát adó számítógép-, elektronikai-, optikaitermék-gyártásban: az alágazat kibocsátása jelentősen, 23,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti exportkereslet csökkenésének következménye. A harmadik legnagyobb alágazat, a feldolgozóipari termelés több mint 11 százalékát kitevő élelmiszer-, ital- és dohánytermék-gyártás 3,3 százalékkal mérséklődött, nagyrészt az értékesítés több mint kétharmadát jelentő hazai eladások visszaesése miatt. Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 32,3 százalékkal a gyógyszergyártás maradt el az egy évvel korábbitól, a termelés csökkenéséhez a nyári üzemleállások is hozzájárultak.
2011 júliusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 7,6 százalékkal visszaesett 2010 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 8,0 százalékkal, az új belföldi rendelések 4,4 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 9,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Idén az első hét hónapban az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2,1 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében - a 2010. január-júliusi 4,1 százalékos létszámcsökkenés után - 4,7 százalékos létszámnövekedés mellett következett be. Az ipari termelés 2011 első hét hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt 2010 azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Észak-Magyarországon (14 százalék), a legkisebb a Közép-Dunántúlon (2,5 százalék) figyelhető meg.