A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés az év első hat hónapjában 0,4%-kal elmaradt az előző év azonos időszakától. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 2,2%-kal csökkent - áll a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatójában.
Az ipari export 2012 első hat hónapjában 1,0, júniusban 6,2%-kal emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Júniusban a feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágazat közül a több mint egynegyedet képviselő járműgyártás kivitele jelentősen, 15,5%-kal nőtt. Ezzel szemben ma másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban közel egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás folytatta a több mint egy éve tartó visszaesését: exportvolumene 0,3%-kal mérséklődött. Az ipar belföldi értékesítése január-júniusban 1,7, júniusban 1,9%-kal alacsonyabb volt 2011 azonos időszakánál. A feldolgozóipar belföldi eladásai júniusban 1,6%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól.
Éppenhogy nőtt a feldolgozóipar
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 júniusában a feldolgozóipar termelése 0,9%-kal, a csekély súlyú bányászaté 9,7%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4,6%-kal visszaesett. K
A feldolgozóipari termelés közel egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása jelentősen,11,1%-kal nőtt, nagyrészt a húsfeldolgozás, - tartósítás, húskészítmény, illetve a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás tartósítás alágazat bővülésének köszönhetően.
Értékesítési oldalról vizsgálva, az ipari kivitel 2012 júniusában 6,2 százalékos bővülést felmutatva tovább gyorsult, amely a járműgyártási export 15,5 százalékos növekedésének, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártás kivitel 0,3 százalékos csökkenésének eredményeként alakult ki. A belföldi eladások 1,9 százalékkal mérséklődtek 2012 júniusában az egy évvel ezelőtti szinthez képest. Kedvező adat a következő időszakra nézve, hogy az összes rendelésállomány 21,3 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőtti bázishoz képest, és a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésállománya elsősorban az új exportrendelések 2,6 százalékos bővülésének köszönhetően 1,6 százalékkal emelkedett.
Látszik, hogy elindult valami
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház szerint az ipari termelési adatokon látszik, hogy elindult valami, mivel a járműgyártás volumene 13,1 százalékkal magasabb volt, mint 2011 azonos időszakában, és április-májushoz képest gyorsult a szegmens kibocsátása. A szakértő szerint ugyanakkor markánsan még nem érhető tetten a "Mercedes-hatás", mivel a járműgyártás általában kétszámjegyű növekedést tud felmutatni a többi cég termelésének is köszönhetően. Bár a hatás a vártnál mérsékeltebb, ugyanakkor reményt ad arra, hogy az ipar elkerüli a recessziót, és a következő hónapokban tovább nőhet a járműipari termelés volumene, és ez a bruttó hazai termék alakulására is kedvezően hat majd - vélekedett Tóth Gergely, hozzátéve, hogy egy 20 százalék feletti növekedés a járműgyártásban vélhetően már a Mercedes gyárnak lenne köszönhető. A Buda-Cash elemzője kifejtette: a járműgyártás bővülése jó hír, azonban a belső kereslet továbbra is meglehetősen szűk, és láthatóan a külső kereslet is csökken. A szakértő 2012-ben átlagosan 1 százalék feletti ipari növekedéssel számol, vagyis úgy véli, az ipar elkerülheti a recessziót.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint bár első ránézésre kedvezőtlennek tűnnek az adatok, ugyanakkor a részleteket tekintve már jobb a kép. Kifejtette: biztató, hogy az exportértékesítés éves növekedési üteme 6,2 százalékra gyorsult a májusi 1,6 százalékról, emellett a kecskeméti Mercedes gyárban júliusban indul a második műszakos termelés, ami újabb lökést ad majd az ipari termelésnek. Az elemző szerint pozitívum az is, hogy az összes rendelésállomány 21,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A TakarékBank szakértője szerint a jövőben óvatosságra int, hogy a külső konjunktúráról nem annyira biztatóak a hírek, valamint hogy a belső fogyasztás sem lendült fel. Ezzel együtt Suppan Gergely 2012-ben átlagosan 2 százalékos, vagy azt valamivel meghaladó ipari termelés bővülésre számít 2011-hez képest.
Nőttek a termelői árak az agráriumban
Az ipari termelés mellett a jelek szerint a mezőgazdaság sem fog rossz évet zárni az idén. Legalábbis erre utal, hogy a szektorban nőttek a termelői árak. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a gabonafélék ára júniusban 7,1 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2011 azonos időszakában. A búza és a kukorica ára lényegében stagnált az előző hónapokhoz képest. (Idén a vártnál kevesebb gabona termett.)
A zöldségfélék termelőiár-indexe 16,0 százalékkal nőtt június folyamán az előző év azonos időszakához viszonyítva. A júniusban jelentős súllyal megjelenő zöldborsó árnövekedése 14 százalékos, azonban ez az emelkedés a fogyasztói árakban részben csak közvetett módon, a hűtőipari termékeken keresztül érvényesül. Jelentős értékesítés történik friss fogyasztásra ebben az időszakban zöldpaprikából, melynek ára 42,7 százalékos növekedést mutatott.
A recesszió már biztos
A második negyedévben 1,2 százalékkal csökkent a magyar GDP értéke a KSH becslése szerint, így ez azt jelenti, hogy a magyar gazdaság recesszióban van, Közben az infláció is megugrott, 5,8 százalékra, ami Európában az egyik legmagasabb. A kormány szerint nincs baj, jövőre jön a növekedés.
A KSH gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2012. II. negyedévében 1,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,2%-kal csökkent a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek. A magyar gazdaság az első negyedévi visszaesés után így technikai értelemben recesszióba került.
Ha nem következi be előre nem látott fordulat a külső környezetben, akkor ezek a folyamatok várhatóan folytatódnak a második fél évben is a Goldman Sachs elemzői szerint, akik 2012 egészére 1,0 százalékos GDP-visszaesést várnak a magyar gazdaságban.
Nyeste Orsolya, az Erste makroelemzője szerint továbbra is a nettó export támogatja a gazdaságot, az alacsony belső kereslet és beruházási aktivitás azonban rontja az adatokat. A növekedési kilátások sem jók, hiszen az eurózóna konjunktúrája nem erős és a belső kereslet felpörgésére sem lehet számítani - tette hozzá. Az Erste elemzői ezért az eddigi, idei 0,5 százalékos gazdasági visszaesésre vonatkozó előrejelzésüket 0,8 százalékos csökkenésre rontották. Jövőre 1 százalék körüli GDP-növekedést várnak.
Az infláció is megindult
Júliusban a fogyasztói árak 5,8%-kal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Egy hónap alatt emelkedett a dohányáruk és a szolgáltatások ára, csökkent az üzemanyagok és az élelmiszerek ára. 1 hónap alatt - 2012. júniushoz viszonyítva - a fogyasztói árak 0,1%-kal csökkentek. Ezen belül az élelmiszerek ára 0,2%-kal csökkent. Árcsökkenés következett be a tojás (3,6%), az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (2,8%), a sertészsiradék (2,3%) és az étolaj (0,9%) esetében. Növekedett a liszt (1,9%), a száraztészta (1,2%), a csokoládé, kakaó (1,0%) és a párizsi, kolbász (0,9%) ára. A főcsoportok közül a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben, 0,8%-kal, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 6,7%-kal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk esetében szintén áremelkedés volt megfigyelhető (0,5%).
A tartós fogyasztási cikkek ára nem változott az előző hónaphoz képest. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkek ára átlagosan 2,2%-kal csökkent. Szintén árcsökkenés következett be az egyéb cikkek esetében (1,0%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 2,5%-kal csökkent. A háztartási energia körében kis mértékű árcsökkenés volt megfigyelhető (0,3%).