Augusztusban éves összevetésben 0,8 százalékkal mérséklődött az ipari termelés, a munkanaphatástól megtisztított index 1,4 százalékkal nőtt. Az esztendő első nyolc hónapjában 0,4 százalékkal csökkent a kibocsátás a bázishoz képest. Az előző hónaphoz képest 2,6 százalékos emelkedést mutattak az adatok.
Egy hete, az előzetes adatok ismertetésekor még felcsillanhatott némi remény, hogy pozitív folyamatok indultak el, hiszen ilyen ütemben az idén még egy alkalommal sem nőtt a kibocsátás havi összevetésben. (Júliusban stagnált, márciusban és áprilisban 1,5, illetve 2,9 százalékkal csökkent a volumen, az esztendő többi hónapjában pedig egy százalék alatti bővülést mértek a statisztikusok.) A részletes számok azonban nem adnak okot a bizakodásra.
Köhög az ipari exportAz ipari export az év első nyolc hónapjában 0,7 százalékkal nőtt, míg augusztusban az előző év azonos havához viszonyítva 2,7 százalékkal csökken. A nyár utolsó hónapjában a feldolgozóipar exportértékesítésének több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 7,9 százalékkal nőtt ugyan, de a több mint egyötöd súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene jelentősen, 15,4 százalékal visszaesett.
Az ipar belföldi értékesítése január–augusztusban 2,1, augusztusban 5,2 százalékkal alacsonyabb volt mint egy évvel korábban. A feldolgozóipar belföldi eladásai augusztusban 4,0 százalékkal maradtak el a 2011-es azonos adatoktól.
Fogy a járműgyártás lendülete
A feldolgozóipar termelése 1,0 százalékkal esett, a tizenhárom alág közül mindössze hétben regisztráltak bővülést a statisztikusok.
Számottevően lassult a feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő járműgyártásban a termelésbővülés: a júliusi 9,5 százalék után, augusztusban mindössze a 2,8 százalékot érte el.
A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 15,3 százalékkal esett, főként a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csökkenése miatt. A KSH gyorsjelentése kiemelte ugyanakkor, hogy ez utóbbi alágon belül jelentős bővülés is megfigyeltő volt az elektronikai áramköri kártyák és számítógépek, perifériás egységek gyártásában a tavalyi kapacitás-növelő beruházásoknak köszönhetően.
A feldolgozóipari termelés több mint egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,2 százalékkal emelkedett, elsősorban az értékesítés egyharmadát kitevő exporteladások élénkülésének eredményeként, hazai eladások csak kismértékben nőttek.
Hiányoznak az új exportmegrendelések
Különösen nyugtalanító a KSH adatsorában az a tény, hogy a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 16 százalékkal alacsonyabb volt augusztusban, mint egy évvel kroábban. Az új exportrendelések 17,3, az új belföldi rendelések 7,1 százalékkal estek. Ennek ellenére a korábbi megrendeléseknek köszönhetően az összes rendelésállomány 13,2 százalékkal meghaladta a tavalyi értéket.