Nincs fordulat, tovább döcög az ipar

Júniusban a Központi Statisztikai Hivatal által közölt- előzetes - adatok alapján 0,6 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az esztendő első hat hónapjában 0,4 százalékos csökkenést mértek a statisztikusok éves összevetésben. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 2,2 százalékkal csökkent.

Az ipar idei teljesítményét figyelembe véve a mérsékelt növekedést akár pozitívan is lehetne értékelni: ennél csak februárban volt nagyobb emelkedés (+0,8%), januárban 0,6, márciusban 2,6, áprilisban 3,1, májusban pedig 0,4 százalékkal zsugorodott a kibocsátás. Ez a mérték azonban még messze nem igazolja vissza azt a trendfordulót, amelyet az ipartól várnának a piaci szereplők. (2011. első négy hónapjában még 9,5-15 százalék körüli bővülésről szóltak a beszámolók. A tavalyi második félév jellemzően 0,6-3,5 közötti emelkedést eredményezett, kivételt csak december jelentett, amikor 7,1 százalékos bővülés mutatkozott éves összevetésben a munkanaphatással korrigált kimutatás szerint.)


Lévén előzetes adatokról van szó, a részletek nem ismertek, így egyelőre csak találgatni lehet arról, hogy miért várat magára még mindig az ipar lendületvétele: lassabban mutatkozik meg az autóipari beruházások hatása, vagy a szektor egyéb területeinek visszaesése olyan mértékű, amelyet a Mercedes gyár kibocsátása nem tud megfelelőképp ellensúlyozni. (Igaz ennek erőteljes érvényesülését a második félévre várták korábban a piaci szereplők, mindazonáltal a kecskeméti autóipari létesítmény termelésének felfutásáról már korábban érkeztek pozitívnak értékelhető hírek: egy hónapja legördült a tízezredik Mercedes-Benz B-osztályú személygépkocsi a futószalagról.)

Májusban a 0,4 százalékos visszaesést elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek, valamint az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése okozta a KSH beszámolója szerint, amelyet a járműgyártás és az élelmiszeripar növekedése sem tudott ellensúlyozni. A júniusi részletes adatokat augusztus 15-én teszi közzé a hivatal.

Nem kilátástalan a helyzet
A jövőt illetően az ipar húzóerejét adó feldolgozóipar kilátásait nem ítélik meg nagyon rossznak a piaci szereplők: a magyar gyáripari BMI-mutató (beszerzési menedzserindex) harmadik hónapja a visszaesés és a növekedés mezsgyéjét jelölő 50-es érték felett jár. Ezzel nagyjából megfelel a régiós mértéknek, amely jó eredmények számít azt figyelembe véve, hogy a globális gyáripari mutató júliusban jelentős mértékben esett.

Az ipari adatok fényében elég nagy a valószínűsége annak, hogy az első negyedévi igen gyenge GDP adat után a második három hónap sem hoz érdemi változást. (Az esztendő első három hónapjában a nemzeti össztermék 0,7 százalékkal maradt el a tavalyitól, a naptárhatás kiszűrésével közölt adat 1,3, a szezonális és naptárhatással kiigazított érték 1,5 százalékos esést mutatott.) Egyelőre tehát csak bízni lehet abban, hogy a második félév majd valóban meghozza a várva várt fordulatot.

Véleményvezér

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat 

A magyar állam inflációt generál.
Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk

Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk 

Nagyon döcög a magyar agrárágazat.
Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort 

Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort  

A miniszterelnök eltűnt.
25-30 százalékkal drágul az alma

25-30 százalékkal drágul az alma 

Nem sok jót várhatunk az idén mezőgazdaságunktól.
Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés

Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés  

A Nyugdíjas Parlament úgy látja, a tervezett lépés nagymértékben elbizonytalanítja a megtakarítókat.
Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik

Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik  

A Tisza Párt elnöke az oktatás és a szociális szféra fel fordul. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo