Több vegyszer van a külföldről behozott terményekben

Tavaly óta számottevően emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, a mesterséges vegyi anyagok akár súlyosan is károsíthatják az egészséget, derült ki a Medián felméréséből. A válaszadók csaknem háromnegyede volt ezen a véleményen, és a lakosság csupán 2 százaléka szerint nem károsítják az egészségünket a mesterséges vegyi anyagok, közölte a Levegő Munkacsoport.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Levegő Munkacsoport megbízásából készült felmérés 1000 felnőtt lakost kérdezett a szintetikus vegyi anyagokkal kapcsolatos lakossági ismeretekről, véleményekről. A kutatás részben megismételte a 2009 júliusában végzett Medián-felmérés kérdéseit, így lehetőséget adott az összehasonlításra. A kutatást a munkacsoport "Vegyszerezett világ - kampány a fenntartható vegyianyag-használatért" nevű egy éves kampánya keretében végezték el. A tavalyi válaszokkal összevetve úgy tűnik, a kampány sikeresen átvitte üzeneteit a köztudatba.

Vélemények és arányok
Legnagyobb veszélyt az élelmiszerekben lévő vegyi anyagok jelentik: a válaszadók 84 százaléka gondolja így 
A vegyi anyagok súlyosan károsítják egészségünket: 73 százalék (tavaly 65 százalék)
A szintetikus anyagok daganatos, rákos megbetegedéseket is okozhatnak: 72 százalék (tavaly 43 százalék)
Fejlődési rendellenességek: 12 százalék
Kockázatos termékek:
Kozmetikumok: 50 százalék (az így vélekedők 65 százaléka 18-29 év közötti)
Műanyagok: 31 százalék
Műszaki cikkek: 10 százalék

Az összes válaszadó 31, a nagycsaládosok 40 százaléka hallott arról, hogy a polikarbonát alapanyagú cumisüvegek egy részében megtalálható biszfenol-A, már kis mennyiségben is kockázatos gyermekeink egészségére.

A pénzügyi válság ellenére a 2009-ben mért átlaghoz képest többen érzik úgy, hogy hajlandóak lennének magasabb árat fizetni azért, hogy vásárolt termékekben biztosan ne legyenek egészségkárosító anyagok. A válaszadók átlagosan 14 százalékkal fizetnének többet ezért. A községekben élők, illetve a legalsó jövedelmi negyedbe tartozók 28 százaléka, valamint az idősebbek 30 százaléka azonban egyáltalán nem hajlandó vagy nem képes többet fizetni az egészségesebb termékekért.

Több vegyszer van a külföldi élelmiszerekben!

A válaszadók többsége (55 százalék) helyesen tudja, hogy a külföldről behozott zöldségek és gyümölcsök több vegyszermaradványt tartalmaznak, mint a hazaiak, 39 százalékuk viszont úgy gondolja, hogy a hazai és az import termények egyforma mértékben szennyezettek. A legszennyezettebb termékek közé tartozik a paradicsom, a paprika, a saláta. A lakosok átlagosan 14 százalékkal fizetnének többet olyan mezőgazdasági terményekért, amelyek mentesek a káros vegyi anyagoktól. 

Ki a felelős?

A lakosság 22 százaléka szerint egyáltalán nem, 41 százaléka szerint meg inkább nem garantálják a jelenlegi szabályok a hétköznapi termékekben lévő vegyi anyagok biztonságát. A lakosok 89 százaléka szerint továbbra is a gyártók felelősek a termékeikben található vegyi anyagok biztonságáért. A válaszadók 53 százaléka említette az ezzel foglalkozó állami szervek felelősségét, 45 százalék pedig a kereskedőkét és forgalmazókét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo