A negyedik negyedévben 2 százalékkal nőtt a GDP az egy évvel korábbihoz képest, a naptárhatás kiszűrésével 1,8 százalékos volt a növekedés, míg a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adat -, amely igyekszik az egyedi és rendkívüli tényezőket is kiszűrni - 2,4 százalékos növekedést mutat. Mindhárom számítás gyorsulást jelez az előző negyedévhez képest éves összehasonlításban (a harmadik negyedév rendre 1,7, 1,7, illetve 2,2 százalékos növekedést jelzett). Elemzők 1,8-2,1 százalékos éves növekedést vártak a tavalyi utolsó negyedévre.
A növekedést az előző negyedévhez hasonlóan továbbra is az export és azzal együtt az ipar teljesítménye húzza - mondta Szabó Péter, a KSH nemzeti számlák főosztályának vezetője. Szerényen javult a kereskedelmi forgalom is, de a belső kereslet alapvetően továbbra is stagnál. A szabad termelési kapacitások miatt továbbra is jellemző volt, hogy decemberben a nagy ipari termelő cégek szabadságra küldték munkavállalóikat, ezzel magyarázható az alacsony decemberi ipari kibocsátás.
A negyedik negyedévi 0,2 százalékos növekedés a harmadik negyedévhez hasonlítva lassulás az előző 0,6 százalékos mutatóhoz képest, de megegyezik a második negyedévi mértékkel és jobb az első negyedévi 0,1 százaléknál. Az égész évi növekedésre naptárhatás kiszűrésével és a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok a nyers adattal egyező 1,2 százalékos növekedést mutatnak.
Ipar: 2010-es emelkedés, decemberi visszaesés
Tavaly az ipari termelés volumene 10,5 százalékkal magasabb volt, mint 2009-ben. Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2010 decemberében 8,5 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 6,0 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index tavaly decemberben 11,8 százalékos csökkenést mutatott.
Az ipari termelés 2010-ben mért növekedése nem kompenzálta azt, hogy 2009-ben 17,8 százalékos visszaesés következett be az ipari kibocsátás volumenében. A tavalyihoz hasonló ütemű bővülést legutóbb 2006-ban regisztrált a KSH, az ipari termelés abban az évben 9,9 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
2009-hez képest 2010-ben az ipari export számottevően, 16,4 százalékkal nőtt az exportkereslet élénkülése következtében, míg decemberben az éves átlag alatti mértékben, 12,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát. A külpiaci értékesítés szintje novemberben 1382 milliárd forintot meghaladó szinten tetőzött, a 2009 azonos időszakához mért növekedési ütem pedig augusztusban volt a legmagasabb (22,9 százalék). 2010-ben a teljes ipari értékesítés 52,9 százaléka, a feldolgozóipari értékesítés 70,0 százaléka került exportra. A feldolgozóipari export a tavalyi egész évben 16,2 százalékkal, decemberben 12,8 százalékkal haladta meg a 2009 azonos időszakit.
Az ipar belföldi értékesítése 2010-ben 2,9 százalékkal, decemberben 2,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar hazai eladásai az év egészét tekintve 0,6, decemberben 3,5 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól - ez elsősorban azzal függ össze, hogy az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítóinak termelésnövekedése nem tudta kompenzálni a lakossági kereslet visszaesését.