Az ipar - a gazdasági növekedés korábbi motorja - több mint egy éve tartó erőteljes lendületvesztése tovább folytatódott tehát júliusban is. Ennek alapján erőteljes kétségek fogalmazódhatnak meg arról, hogy a magyar gazdaság képes lesz-e a harmadik negyedévben javítani a megelőző időszak siralmas növekedési adatain. (A kilátások romlottak, a pesszimizmus indokolt, ahogy az MFB Periszkóp szeptemberi elemzésének áttekintését követően jól látható.)
Az ipari export 2012 első hét hónapjában 1,1, júliusban 1,5 százalékkkal emelkedett 2011 azonos időszakához viszonyítva. Júliusban a feldolgozóipar exportértékesítésének majdnem felét adó két alág közül a mintegy három tizedet képviselő járműgyártás kivitele 10,9 százalékkal nőtt, a feldolgozóipari exportban közel egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene viszont 9,3 százalékkal csökkent.
Az ipar belföldi értékesítése január-júliusban 1,7, júliusban 1,4 százalékkal alacsonyabb volt 2011 azonos időszakánál. A feldolgozóipar belföldi eladásai júliusban gyakorlatilag az előző év azonos időszakának szintjén maradtak. Az alágak közül a feldolgozóipar termelése 0,3 százalékkal mérséklődött, az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4,7 százalékkal nőtt, a KSH gyorsjelentésének magyarázata szerint főként az előző évinél jóval melegebb időjárás hatására.
Az ipari termelés a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban bővült. A feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás volumene 9,5 százalékkal haladta meg az előző évi volument, ezen belül is a közúti gépjárműgyártás 17 százalékkal emelkedett. A második legnagyobb súlyú alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 6,0 százalékkal csökkent viszont, nagyrészt a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti keresletének zsugorodása következtében. A növekedési ütem lassulásáról adtak számot a statisztikusok a feldolgozóipari termelés közel egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása területéről, ahol a júniusi 11 százalékos tempót 4,2 százalékos bővülés követte.
További kedvezőtlen hír, hogy a megfigyelt feldolgozóipari ágazatokban júliusban kevesebb új megrendelést mértek a statisztikusok, mint egy évvel korábban: összességében 4,3 százalék volt az esés, az új exportrendelések 3,5, az új belföldi rendelések 9,7 olvadtak. Mindennek ellenére - a korábbi megrendeléseknek köszönhetően - az összes rendelésállomány 21,8 százalékkkal nőtt tavaly júliushoz képest.