Az ipari termelés a 2012-es év egészében 1,7 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva. Az ipari kibocsátás tavaly negyedévről negyedévre mérséklődött, az utolsó negyedévben pedig a visszaesés üteme felgyorsult. A legnagyobb mértékű, 1,2 százalékos bővülést februárban, a legnagyobb, 7,6 százalékos csökkenést decemberben mérték. 2011-ben még 5,6 százalékos növekedést regisztrált a statisztikai hivatal. (A részletes januári ipari termelési adatokat március 14-én közli a KSH.)
Aktívabbak a járműgyártók
Az ipari aktivitás januári javulását elemzők bizakodásra okot adó tényezőként értékelték. Miként azt Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője kifejtette az ipari termelés januárban a várakozásoknak megfelelően korrigálta a december havi visszaesést. A javulást döntően a járműgyártás növekedése okozta, miután a Suzuki visszatért a kétműszakos termeléshez.A elemző várakozása szerint februárban kissé tovább gyorsulhat az ipari termelés, mivel a Mercedes elkezdte a CLA gyártását, valamint februárban elindult a termelés az Opel szentgotthárdi motorgyárában is. A kilátásokra nézve bíztató a szakember szerint a német bizalmi indexek javulása is.
Az idén az Audi győri üzemének elindulásával, a Mercedes üzem kapacitásának felfutásával, továbbá bázishatások miatt és a javuló külső kereslet mellett Suppan Gergely úgy számolt, hogy 3,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása, miután tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés.
A folytatás az eurózóna teljesítményétől függ
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint is némi bizakodásra adhat okot, hogy szerény javulást mutat az ipar aktivitása az év elején, főleg a nagyon gyenge tavalyi utolsó negyedévvel összehasonlítva.
Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta azt is éves szinten még mindig csökkenést jelez a januári index, bár biztató, hogy az előző hónapokhoz képest lassult a visszaesés üteme. Hozzátette, hogy a havi szintű 2,9 százalékos januári növekedésben szerepet játszott, hogy a december nagyon gyenge hónap volt, és mivel az év végén mindig gyengébben teljesít az ipar, az ehhez mért januári növekedés tulajdonképpen törvényszerű.