Az idén áprilishoz képest a termelés a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított adatok szerint 5,4 százalékkal emelkedett. Áprilisban a részletes adatok szerint az ipari termelés éves bázison 9,7 százalékkal nőtt, az év első négy hónapjában 5,7 százalékkal magasabb volt, mint 2009 január-áprilisban. Egy hónap alatt a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított adatok szerint a termelés áprilisban 1,2 százalékkal emelkedett.
Egy éve, 2009 májusában az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 22,1 százalékkal csökkent, az év első öt hónapjában 23,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2008 azonos időszakában. Egy hónap alatt a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index tavaly májusban 1,7 százalékkal emelkedett.
Az elemzőket is meglepte
Az Erste Befektetési Zrt. szerint a belföldi aktivitás javulása több százalékponttal járulhatott hozzá a bővüléshez, ami a belső konjunktúra élénkülésével kapcsolatban bíztató jel (eddig az exportértékesítés húzta az ipari termelést). Úgy vélik azonban, hogy a jelenlegi bővülési ütem az év második felében vélhetően csökkenni fog. Eddig ugyanis a bázishatás is nagyban hozzájárult a növekedéshez (a 2009-es év első félévében, a válság mélypontján az ipari termelés alacsony szinten állt), míg az európai megszorítások hatásai is érződhetnek már a második félév adataiban. Az év második felében egy számjegyű növekedési adatok lehetnek reálisak - közölte a Piac és Profittal az Erste Befektetési Zrt.
Az előzetes májusi ipari termelési adat minden előzetes várakozást messze meghaladóan jó lett év/év alapon, és hó/hó alapon is - mondta Suppan Gergely, a Takarékbank Zrt. elemzője. Az áprilisi új megrendelések adataiból ugyan lehetett számítani arra, hogy az ipari termelés növekedése továbbra is erőteljes lesz, de a Beszerzési Menedzser Index (BMI) éppen májusban esett be 50 pont alá, ami egyértelmű zsugorodást jelzett. A helyzet tehát eléggé megtévesztő volt, ráadásul a BMI júniusban is 50 pont alatt van, eléggé érthetetlen módon, egy olyan környezetben, amelyben mindenütt - a környékünkön másutt is - kétszámjegyű növekedés van.
A kibontakozó trend egyértelmű, a kérdés az, hogy a második félévben mi történik majd - hívta fel a figyelmet a Takarékbank Zrt. elemzője. A most látható adatok egyelőre kedvezőek, aggodalomra tehát nincs ok. A második félévben ugyanakkor Európa-szerte megkezdődnek a megszorítások, amelyek lassíthatják a kilábalási folyamatot, és ezt a hatást egyelőre nehéz kalkulálni, figyelemmel a gyengébb euróra.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint is nagyon jó lett a májusi ipari termelési adat, mint mondta, ő tíz százalék körüli növekedésre számított. Nyilvánvalóan azok a trendek folyatódnak, amelyek a múlt év utolsó negyedévétől kezdődően elindultak - tette hozzá. Mint fogalmazott, kizárólag az exportértékesítés - az autóipar és az elektronikai ipar részéről - azok a tényezők, amelyek húzzák a magyar ipart, összhangban a régió iparával, mindenhol hasonló folyamatok láthatók, Szlovákiában, Csehországban, Romániában is javul az ipar teljesítménye.
A kérdés Török Zoltán szerint is az, hogy meddig tart ez a javuló teljesítmény. A Raiffeisen elemzője úgy véli, hogy sajnos nem nagyon sokáig. Egyrészt a bázisadatok is javulnak majd az év vége felé közeledve, másrészt - és ezt az elemző sokkal fontosabbnak tartja -, hogy a külső kereslet növekedésének dinamikája előreláthatóan lanyhul majd, a nyugat-európai gazdaságok az év második felében nem húzzák majd annyira a magyar exportot, így a magyar ipart sem, mint most.