Greenpeace cikkek
Komoly kritika érte az olajvállalatokat
Nem tesznek semmit az európai gáz- és olajvállalatok az energetikai átmenet elősegítése érdekében.
Beintettek a környezetvédők: ehhez nem asszisztálunk
A Greenpeace Magyarország a továbbiakban nem vesz részt az Agrárminisztérium Növényvédelmi Bizottságában. A tárca és a hatóságok a tudományos kutatási eredményeket rendre félresöprik. A döntéshozatal során a magyar lakosság egészségvédelmének, valamint az élővilág és a termőtalaj megőrzésének szempontjait felülírják a vegyipar, valamint a nagyipari mezőgazadaság érdekei. A környezetvédő szervezet most úgy döntött: ehhez nem kíván asszisztálni a továbbiakban, érdemi munkát szeretne folytatni, de erre a Bizottságban nincs esély.
Botrányt csinált a Nestlé közgyűlésén a Greenpeace a műanyagok miatt
A Coca Cola, a PepsiCo és a Nestlé a leggyakoribb márkák a tengerekben úszó műanyagszemétben. A zöld szervezet azért gyakorol nyomást a svájci élelmiszeripari világcégre, hogy ne használjon többé eldobható műanyag eszközöket és csomagolásokat.
Orángutánokat ölnek meg a csokidért
A Greenpeace 2010-ben a KitKatot orangutánujjal helyettesítette egy provokatív reklámjában, tudatosítva a fogyasztókban, hogy nassolásunk állatpusztítással jár. Az élelmiszerekben felhasznált pálmaolaj létrehozásához őserdőket égetnek fel, hogy helyet nyerjenek a hatalmas ültetvényeknek.
A város tetejéről követeltek tiszta levegőt
Ma reggel Greenpeace-aktivisták a budapesti Szabadság-szoborra kifeszített hatalmas felirattal követeltek „Tiszta levegőt!” Békés és látványos akciójukkal azt üzenték: tarthatatlan, hogy Magyarországon közel 13 ezren halnak meg a légszennyezettség miatt évente.
Az atom után a szénerőműveket is bezárják Németországban
Németországban a környezet védelme érdekében legkésőbb 2038-ig leállítanak minden szénnel működő erőművet.
Már jobb minőségű a bioplasztik, mint a műanyag
Olyan innovációs előrelépések történtek a bioplasztikiparban, hogy a természetes alapanyagú műanyagok némelyike ma már jobb minőségű, strapabíróbb és időtállóbb, mint a kőolaj-alapú plasztiktermékek.
Csökkennek a méreganyagok a ruhákban
A Greenpeace évek óta gyakorol nyomást a divatipar szereplőire, hogy csökkentsék a szervezetünkre és a környezetre káros vegyi anyagok használatát a ruhák készítésekor. Detox kampánya keretében a szervezet most jelentést adott ki, melyben az előrelépést elemzi e téren.
Ezekben az európai fővárosokban a legtisztább a levegő
Budapesten a jó tömegközlekedés ellenére igen magas a légszennyezettség – derül ki a Greenpeace tanulmányából. Az is bizonyossá vált, hogy jobb azoknak a városoknak a levegője, ahol könnyebb lehet biciklire váltani.
Szentpétervár megmenekült, Murmanszk retteghet: érkezik az úszó atomerőmű
Harminckét éve történt a világ legnagyobb polgári nukleáris balesete Csernobilnál, mely óriási területeket szennyezett el Európában. A többek között Paks II. építésével is megbízott orosz állami Roszatom vállalat éppen a napokban kezdené tesztelni új projektjét, az úszó atomerőművet, ami súlyosan veszélyezteti az Északi-sarkvidéket.
Brüsszel tönkreteheti a megújulókat használó háztartásokat
Az Európai Bizottság egy új javaslata ugyanolyan kötelezettségeket osztana a napkollektorokat használó háztartásokra, mint az erőművekre. Ezzel irdatlan nagy adminisztrációs és anyagi terheket zúdítanának a kis energiatermelőkre. Az EU-s energiaminiszterek ezzel eddig nem sokat törődtek, inkább a szénbányászat támogatásának megszüntetése ellen lobbiztak Brüsszelben.
Így mérgeznek minket a nagyvállalatok
Rákkeltő kadmium és arzén a talajvizekben, több száz tonnányi higany a talajban, mérgek által veszélyeztetett ivóvízkutak. Ilyen és ehhez hasonló szennyezéseket tár fel a Greenpeace Magyarország a Mérgezett örökségünk című jelentésének második kötetében.
Behajtási díjjal szorítják ki a dízelautókat Londonból
Újra rájár a rúd a dízelautókra. Közel 7500 forintos díjat kell fizetniük a legszennyezőbb kocsiknak, ha be akarnak hajtani London belvárosába. 2019-re „ultraalacsony kibocsátású” zónává akarják változtatni London belső kerületeit a városatyák.
Továbbra is folyik a fertőző szennyezés a Szamosba
Továbbra is fertőző szennyezés ömlik a Szamosba. A folyóból vett minták a folyó magyar oldalán is jelentősebb bakteriális szennyezettséget mutattak. A Greenpeace környezetvédő szervezet azt várja a hatóságoktól, hogy sürgősen lépjenek fel az illegális szennyezés ellen, a lakosság egészségének védelmében.
Szuperkúl ökokampány: színes nyalóka szennyezett vízből
Három tajvani diák folyók, kikötők és csatornák vizéből készített nyalókát. Így világosan látható, hogy civilizációnk ipari tevékenységének köszönhetően mi minden trutyi kerül a vizekbe.
Benyalt a dízelautógyártóknak a német kormány: nem követel drága módosításokat
Berlinben döntöttek: elég, ha szoftverfrissítésekkel javítják az üzemanyaghatékonyságot és csökkentik az emissziót a német autógyárak. Merkel kormánya azért nem ment neki az autóiparnak, mert az ország ipari tevékenységének 20 %-át adja. A zöldek mérgesek. A dízelautók városi kitiltásáért fognak pereskedni.
Az okostelefonok újrahasznosítását követeli a Greenpeace
Greenpeace-aktivisták zavarták meg a Samsung sajtótájékoztatóját vasárnap délután, azt követelve, hogy a cég hasznosítsa újra az általa gyártott telefonokat. A zöld szervezet az akcióval arra hívta fel a figyelmet, hogy az okostelefonok gyártásának és leselejtezésének módja óriási terhet ró a bolygónkra. A készülékek gyártása nagyjából annyi villamos energiát emésztett fel 2007 óta, mint India egyéves áramellátása. A telefonokból keletkező hulladék a 2017-ben várhatóan felhalmozódó mintegy 50 millió tonna elektronikai hulladék jelentős részét teszi ki. A Greenpeace azt várja az egész IT-szektortól, hogy bolygónk védelme érdekében gondoskodjon termékeinek megfelelő újrahasznosításáról.
Összeesküvéssel vádolja az olajmulti a milliárdos családot
A Rockefellerek ötödik generációja vív harcot az Exxon Mobil olajmultival, amelynek elődjét éppen e család alapította. Az Exxont évek óta támadják sokfelől a klímaváltozást tagadó s ezzel a részvényeseket félrevezető üzletpolitikája miatt. A cég most hangzatos vádakkal vág vissza ellenségei egy csoportjának: a Rockefellereknek. Egy dallasi bíró beidézett két főügyészt, mint potenciális vádlottat, ami már önmagában hajmeresztő.
Hagyjátok békén a GMO-t
Több mint 100 Nobel díjas tudós fordult a Greenpeace felé, azt indítványozva, hogy a zöld szervezet hagyjon fel a génmódosított növények elleni kampányával, mert a tudományos konszenzus az, hogy termesztésük javára válhat a világközösségnek.
Csípi a méheket?
Nem sokan gondolják végig, hogy a méhek milyen fontos szerepet töltenek be az életünkben szorgos munkájukkal. Mostanában azonban súlyos veszélybe kerültek. Pedig mindenki tehet valamit a méhekért! Mondjuk örökbe is lehet fogadni egyet.
Maffia-módszerekkel számolnak le a Greenpeace-szel Oroszországban
Az orosz hatóságok nyílt tengeri kalózkodással vádolják az északi-sarki olajkitermelés ellen tüntetőket. A környezetvédelmi szervezet vezetője, Kumi Naidoo saját magát ajánlotta ”letétnek” a harminc aktivista szabad lábra helyezéséhez. Október 18-ra virradó éjjel símaszkos emberek törtek be a Greenpeace murmunszki irodájába, a városban, ahol az aktivistákat fogva tartják.
Harry herceg a Déli-sarkra mehet, 50 ezer magyar aláírás az északira
Az iraki és afganisztáni háborúban megsérült angol és amerikai katonák túrájához készül csatlakozni a meztelen bulizgatásairól híres arisztokrata sarj decemberben.
Adófizetők pénzéből segítenék a GMO-multit
Az EU-ban csökkenőben van a génmódosított növényekkel bevetett termőföldek kiterjedése, az EBRD uniós közpénzből mégis pénzügyi garanciát adna a Monsantónak. A vállalat ígéretet tett rá, hogy a segítséget nem fordítja GMO-üzletágára.
Felmérés: mely hazai élelmiszerek GMO-mentesek?
A hazai élelmiszercégeknek kétharmada GMO-mentes. A lakosság túlnyomó többsége nem kíván génmódosított alapanyagokból készült élelmiszereket fogyasztani. A 162 legfontosabb hazai élelmiszergyártót és -forgalmazót kifaggató felmérést a Greenpeace végezte. Az Auchan és a CBA elzárkózott a válaszadástól.
Menne sztárokkal az Északi-sarkra?
Hollywoodi színészek, rocksztárok, környezetvédők, sarkkutatók és üzleti vezetők fogtak össze, hogy együtt érjék el, hogy globális védelmet kapjon az Északi-sarkvidék. A kampány résztvevői követelik, hogy tiltsák be az Északi-sarkvidéken az olajfúrást és a nem fenntartható ipari halászatot.
Fejlődés atomenergia nélkül
Japán, a világ harmadik legnagyobb gazdaságú országa múlt hét végén vált atomenergia-mentessé, amikor az 54 reaktorból az utolsó, még üzemelő erőművet is lekapcsolták a hálózatról.
Piszkos energiával működnek az adatközpontok
A Greenpeace új tanulmánya tizennégy vezető számítástechnikai céget osztályoz energiahasználatuk alapján és rámutat arra, hogy a számítástechnikai ipar az egyre növekvő energiaigényeit piszkos energiaforrásokból, szén- és atomerőművek áramával látja el. A „Clean Our Cloud" (magyarul „Maszatos adatok") című jelentésből az is kiderül, hogy a Yahoo!, a Google és a Facebook mellett mely nagy informatikai vállalatok kötelezték már el magukat a tiszta energiaforrások mellett.
Kifosztják az óceánokat?
Az európai tengerek halállományának túlhalászata elleni tiltakozásul és az EU fenntartható halászati reformjára való figyelemfelhívásként a Greenpeace aktivistái kikötőbe szorítottak egy óriás halászhajót.
Környezeti katasztrófa is lehet a hajószerencsétlenségből
A Greenpeace környezetvédő szervezet felszólítja a hatóságokat, hogy azonnal cselekedjenek, hogy nehogy az emberi katasztrófát egy súlyos természeti katasztrófa kövesse a Costa Concordia felborulásának következében. A hajótest által a tengerfenékben okozott károk felmérését és a hajóból a tengerbe jutó anyag eltávolítását a Greenpeace az elkövetkező hetekben a helyszínen szakértőivel segíti.
Budapest ivóvizét veszélyezteti a vörösiszap-tározó?
A Greenpeace mérései szerint több mint 21-szer a határérték felett van a mérgező arzén az almásfüzitői tározó alatti Duna-parton. A környezetvédelmi szervezet szakértői talajmintát vettek a hetes vörösiszap-tározó Duna felöli oldalán.
Útjára indult a harmadik Szivárványharcos
Ma indította útjára a Greenpeace a Rainbow Warrior „Szivárványharcos" nevű zászlóshajója harmadik generációját Németországban. A vitorlás fedélzetén a legkorszerűbb kommunikációs eszközök, két nagy teljesítményű motorcsónak, valamint helikopter leszállóhely található. Az egyedülálló árbocrendszerre feszített 1260 négyzetméternyi vitorla hatékonyságának köszönhetően a hajón alig lesz szükség a motor használatára.
40 éves a Greenpeace
A Greenpeace megalapításának 40. évfordulója alkalmából Vancouverben tartanak csütörtökön ünnepséget. Az eseményen Kumi Naidoo, a környezetvédő szervezet nemzetközi igazgatója, az alapítók szellemiségét megidézve, arra szólította fel az embereket szerte a világban, hogy követeljék a közelgő durbani ENSZ klímavédelmi konferencián az új klímavédelmi egyezmény megszületését.
Jégtábla úszott a Dunán
Greenpeace aktivisták - köztük a két hét grönlandi börtönből hazatért Major Dávid - szerda délelőtt a Lánchíd mellett a Dunán egy hatalmas, stilizált jégtáblát úsztattak lefelé, amelyen klímamenekültek csimpaszkodtak és egy „Ne jegeljétek a klímavédelmet, 30%-os kibocsátás-csökkentést most!" transzparenst tartottak.
Génmódosított élelmiszerek: nemcsak titkolták, hazudtak is?
A fogyasztókat, a közérdeket védték, nem rágalmaztak a GMO-ellenes aktivisták, jelentette ki döntésével a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A Greenpeace aktivistái 5 évvel ezelőtt egy TESCO-áruházban a vásárlók figyelmezetésére darált sertéshús konzerveket címkéztek fel. A környezetvédők a génmódosított összetevőt tartalmazó, jelölés nélküli konzervekre ragasztották a "'Génmódosított termék, nem kérünk belőle" feliratú matricákat.
Vörösziszap-szennyezés: íme, a legújabb mérési eredmények!
A Greenpeace újabb 20 mérési eredményt tett közzé. A pormintákat több mint egy hétig gyűjtötték az ipari katasztrófa sújtotta Kolontár térségében. A Greenpeace a minták alapján meg tudja erősíteni, hogy az egészségügyi veszélyek minimalizálódtak az első hetekhez képest. De még mindig sok a teendő.
KitKat-botrány: nem esznek többet orángután-ujjat
A nyugati világ pálmaolaj igénye hatalmas. Az olajpálmából kinyert olaj kozmetikai termékekben, fogkrémekben, testápolókban és csokoládékban kerül felhasználásra - de a "környezetbarátnak" nevezett bioüzemanyagokban is. A kereslet kielégítésére esőerdőket tüntetnek el és helyette országnyi területeket ültessenek be monokultúrás állománnyal: olajpálmafákkal. Eközben megfosztják élőhelyüktől a veszélyeztett fajokat, például az orángutánt. A Nestlé csatlakozott azon cégek sorához, melyek gondosan megszűrik pálmaolaj-beszállítóikat, hogy elkerüljék az őshonos ökoszisztémákat romboló gyakorlatot.
Folytatódó vita: mennyire káros a vértesi erőmű?
"A Vértesi Erőmű az elmúlt években számos, környezetvédelmi célokat is szolgáló fejlesztést hajtott végre, miközben jelentősen csökkent az üzem szén-dioxid kibocsátása is", reagált a társaság hétfőn a WWF és a Greenpeace néhány nappal korábbi kritikájára, amely az erőmű állami támogatását nehezményezte.
Ha az USA és Kína nem....
Pénteken sem közeledtek az álláspontok a koppenhágai ENSZ klímakonferencián, és a világszervezet éghajlatváltozási ügyekért felelős tisztviselője a tanácskozás ötödik napján már azt szorgalmazta, hogy az új nemzetközi szerződés megkötéséig maradjon érvényben a Kiotói jegyzőkönyv.
Egy buszjegybe kerül a klímaváltozás megállítása
Az európai vezetők brüsszeli találkozójukon elismerték, hogy a klímaváltozás leküzdése érdekében a fejlett világnak elő kell teremtenie a fejlődő országokat segítő pénzforrásokat, azonban konkrét összegekről nem beszéltek, amellyel megalapozhatnák ezeket a terveket. A Greenpeace szerint a konkrét pénzügyi vállalások hiánya nem visz minket közelebb egy globális klímamegállapodás felé az ez év decemberében tartandó ENSZ Klímakonferencián.