Felmérés: mely hazai élelmiszerek GMO-mentesek?

A hazai élelmiszercégeknek kétharmada GMO-mentes. A lakosság túlnyomó többsége nem kíván génmódosított alapanyagokból készült élelmiszereket fogyasztani. A 162 legfontosabb hazai élelmiszergyártót és -forgalmazót kifaggató felmérést a Greenpeace végezte. Az Auchan és a CBA elzárkózott a válaszadástól.

Az eredmények szerint, a jelentősebb hazai cégek kétharmada vállalja, hogy az általa előállított vagy forgalmazott termékek génmódosítás-mentesek. A legnagyobb áruházláncok a következőképp nyilatkoztak:

  • SPAR: a polcain szereplő termékek génmódosítás-mentesek
  • Tesco: kizárólag saját márkás termékeire garantálja ezt a kitételt
  • Auchan: elzárkózott a válaszadástól
  • CBA: a legnagyobb magyar tulajdonban lévő élelmiszer-kereskedelmi cég nem volt hajlandó részt venni a Greenpeace felmérésében.
Számos ismert termékcsalád előállítója szintén megtagadta a válaszadást: a Cserpes tejtermékcsalád, a Lipóti Pékség, a Mogyi és a Gyermelyi termékek, a Szamos marcipán desszertek, a Minna és a Sissy tejtermékek, a sajtok közül pedig a Medve, Karaván, Mackó és Tihany Válogatás. A szörpök közül a Szobi, a Piroska és a Pölöskei fogyasztásánál nem lehetünk biztosak a génmódosítás-mentességben.

Szeptemberben nagy tudományos és közéleti vitát gerjesztett a francia Seralini professzor kétéves kutatásának eredménye, miszerint egy génmódosított kukorica és a vele együtt használt gyomirtó-szer megrövidítette a patkányok élettartamát és elősegítette a rákos daganatok kifejlődését, illetve máj- és vesekárosodás kialakulását, emlékeztetett a Greenpeace. A felmérések szerint az európai lakosság több mint 70 százaléka és a magyarok döntő többsége sem kíván génmódosított ételeket fogyasztani.

Cikkünk következő részéből megtudhatja, miért háborodtak fel civil szervezetek azon, hogy az uniós az adófizetők pénzéből támogatná a GMO-multit! Látogasson el holnap is Klímablogra!

40 országban kötelező a címkézés
40 országban kötelező a címkézés Az embereknek megvan a joguk ahhoz, hogy tudják, pontosan milyen táplálékot visznek be a szervezetükbe. Az Egyesült Államokban a csomagolt ételek 80 %-a(!) génmódosított hozzávalókból készül. Világszerte közel 40 ország írja elő több-kevesebb szigorral és alapossággal a GMO-ételek címkézését, vagyis hogy a fogyasztó tudatában legyen annak, génmódosított élelmet vásárol.
A Mellman Group felmérése szerint 1000 amerikai megkérdezett közül 910-en értettek egyet a címkézés szükségességével, és csak 5 % ellenezte ezt. Az Eurobarométer szerint az európai közvélemény 61%-a ellenzi a génmódosított növényeket.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo