Európa mezőgazdasági területeinek kevesebb mint 0,06 %-án termesztenek génmódosított növényeket. 2008 szeptembere óta ez 23%-os csökkenést jelent. A vetőmagok világpiacának 67 %-a tíz cég kezében összpontosul. A Monsanto egymaga 23%-os piaci részesedéssel bír.
Uniós pénz
2013 áprilisában 40 milliárd dolláros támogatást kaphat az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) a világ legnagyobb GMO-vetőmag vállalata, a Monstanto, figyelmeztetett a Greenpeace. Ezzel uniós közpénzt adnának egy ellentmondásos megítélésű technológiát alkalmazó multinak.
A bank pénzügyi garanciát tervez nyújtani az amerikai székhelyű Monstanónak arra az esetre, ha a mezőgazdasági cégek nem tudnak fizetni a vetőmagokért és növényvédő szerekért, melyek megvásárlására szerződtek az óriáscéggel, áll a Greenpeace közleményében. A támogatást az EBRD olyan szerződésekre ajánlaná fel, amelyeket a Monsanto közepes vagy nagy forgalmú gazdákkal, valamint forgalmazó cégekkel kötött Bulgáriában, Magyarországon, Oroszországban, Szerbiában, Törökországban, illetve Ukrajnában. A támogatás már túljutott néhány belső procedúrán az EBRD-ben.
Cikkünk előző részéből megtudhatja, mely hazai élelmiszerek GMO-mentesek!
”Felháborító, hogy az EBRD a közpénzeket egy olyan óriáscég támogatására akarja felhasználni, amely már most uralja a vetőmagok, illetve a növényvédő szerek piacát,” jelentette ki Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője. ”Az EBRD céljai között az átmeneti gazdaságú országokban a magánszektor és a verseny támogatása szerepel; hogyan lehetséges összeegyeztetni ezzel a küldetéssel azt, hogy a világ egyik leggazdagabb cégének adnak pénzt? Ami még elképesztőbb, hogy az EBRD azt állítja, hogy a Monsanto térségbeli terjeszkedésének támogatásával elősegíti az élelmiszer-ellátás biztonságát. Éppen a Monsanto által is szorgalmazott mezőgazdasági modell, amely a vegyianyagokra, monokultúrákra, génmódosított növényekre és a kistermelők marginalizálására alapul az, ami tönkreteszi az élelmezés-biztonságot.”
Az EBRD azt állítja, hogy az általa nyújtott támogatásból egyetlen fillér sem jut a génmódosított növények támogatására, viszont figyelembe véve a Monsanto múltját - beleértve a tavalyi génmódosított vetőmagszennyezést-, fontos lenne többet tudni arról, hogy a bank ezt miként akarja elérni. A Közép- és Kelet-európai Bankfigyelő Hálózat kezdeményezésére 158 civil szervezet a világ minden részéről közös levélben tiltakozott a banknál a Monstanónak nyújtani tervezett pénzügyi támogatás ellen.
Holnap közzétesszük, hogy a világ mely részein termesztik a legtöbb génmanipulált élelmiszert! Látogasson el újra a Klímablogra!