40 éves a Greenpeace

A Greenpeace megalapításának 40. évfordulója alkalmából Vancouverben tartanak csütörtökön ünnepséget. Az eseményen Kumi Naidoo, a környezetvédő szervezet nemzetközi igazgatója, az alapítók szellemiségét megidézve, arra szólította fel az embereket szerte a világban, hogy követeljék a közelgő durbani ENSZ klímavédelmi konferencián az új klímavédelmi egyezmény megszületését.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

 

„Négy évtizeden keresztül környezeti problémákat állítottunk reflektorfénybe és jelentős csatákat nyertünk a bolygó védelmében. Ennek ellenére ma viharos gazdasági és ökológiai krízisekkel és a demokrácia válságával kell szembenéznünk. Ám a legnagyobb kihívást mindezek közül a klímaváltozás jelenti" - mondta Naidoo. „Többé nem nézhetjük tétlenül, hogy a politikusok csak civakodnak, és újra meg újra elszalasztják a klímavédelmi egyezmény létrehozását, amellyel megelőzhetnénk a klímaváltozás legszörnyűbb következményeit. Olyan vezetőkre van szükségünk, akik hajlandók drasztikus lépéseket tenni a klímaváltozás megfékezéséért és védelmet nyújtani a leginkább kitett csoportoknak. Szükségünk van aktív állampolgárokra, akik felelősségre vonják a politikai és vállalati vezetőket."

 

A függetlenség ára
A világ legnagyobb független természetvédelmi és környezetvédelmi szervezete kizárólag magánszemélyek adományait fogadja el, közel 3 millió ember támogatja a szervezetet adományaival. A szervezet nem fogad el pénzt vállalatoktól, kormányoktól, sem politikusoktól, így őrzi meg teljes függetlenségét.

A Greenpeace magjait ma 40 éve vetette el egy maroknyi elszánt ember, akik elindultak, hogy megváltoztassák a világot. Hajóval keltek útra Vancouverből, hogy véget vessenek az Egyesült Államok Aleut-szigeteken végzett nukleáris robbantási kísérleteinek. Bár az első utazáskor nem értek célba és a kísérletek tovább folytatódtak, erőszakmentes akciójuk megragadta az emberek figyelmét, és a további kísérletek beszüntetéséhez vezetett. Ezzel egy olyan mozgalmat indítottak útjára, amely mára a világ legnagyobb környezetvédelmi szervezete lett.

A Greenpeace-nek több mint 40 országban van irodája, 11,6 millió aktivistával és 2,8 millió adományozóval dicsekedhet. Hajóflottája révén a világ legsebezhetőbb területeit, például a nyílt tengereket, az amazóniai esőerdőket és az Északi-sarkvidéket is meg tudja védeni.
(De többek között a magyar vörösiszap-szennyezéssel kapcsolatban is hallatták a hangjukat.)

„A Greenpeace alapítói megmutatták, hogyan képes egy csapatnyi elkötelezett ember megváltoztatni a világot. Legyen ez iránymutató számunkra, mit is érhetünk el, ha a civilként szövetkezünk, hogy gyermekeink és a bolygónk számára egy jobb jövőt teremtsünk" - tette hozzá Naidoo. A kanadai Vancouverben elmondott beszéde után a Greenpeace alapítóinak tiszteletére egy fát is elültetett. A város polgármestere szeptember 15-ét a Greenpeace napjává nyilvánította.

A Greenpeace történetének néhány fontosabb eredménye
1971 Az amerikai tengeri atomkísérletek leállítása.  
1986 Életbe lép a nemzetközi bálnavadászati tilalom.
1990 Az egész világon betiltják az ózonpajzsot pusztító FCKW-t. 1994 Megtiltják a veszélyes hulladékok szállítását a fejlett ipari országokból Kelet-Európába és a Harmadik Világ országaiba.
1997 Ausztriában elsőként tiltják meg a génmódosított kukorica importálását. Azóta egyre több ország rendeli el a génmanipulált termékek importjának tilalmát. (Idén tavasszal a génmódosított burgonya útját torlaszolták el Svédországban).
1998 A 15 éven át tartó Greenpeace-kampány eredményeként az Európai Unió megtiltja halászflottáinak a fenékháló használatát.
2002 Az Európai Unió ratifikálja a klímaváltozásról szóló Kiotói jegyzőkönyvet. Brazília megtiltja a veszélyeztetett mahagónifa exportját. Ezen tilalom életbe lépéséhez a világméretű Greenpeace akciók nagyban hozzájárultak.
2005 A Greenpeace online-akciója eredményeként a Samsung, Nokia és Sony a zöldebb termékek gyártása mellett döntenek.
2008 Több mint tíz év kampányolás után az USA betiltja a PVC-t a gyermekjátékokban.
2010 Az aktivisták feltáró kampányának köszönhetően a Nestlé is csatlakozik azon élelmiszergyártók közé, akik nem árulnak az indonéz esőerdők helyén termelt pálmaolajból készült termékeket. Az EU hosszú kampány hatására megszűnteti az illegálisan kitermelt fatermékek importjának lehetőségét.

 

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo