Fogyasztóvédelem cikkek

A Kínából származó játék jó eséllyel lehet veszélyes
Az Európai Bizottság szerint 2014-ben a játékoktól kezdve a gépjárművekig összesen csaknem 2500, az uniós fogyasztókra nézve veszélyes terméket vontak ki az uniós piaci forgalomból, illetve utasították el behozatalukat. A legnagyobb részük játék volt és többségük Kínából származott.

Szigorú vasárnap: már ellenőriz a fogyasztóvédelem
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) felkészült a vasárnapi korlátozás ellenőrzésére a kereskedelemben - közölte az NFH. Az ellenőrzéseket szúrópróbaszerűen végzik a vasárnap nyitvatartó üzletekben.

Belekóstoltak a magyar narancsba
Tíz, a hazai kereskedelemben leginkább előforduló fajtájú és származási helyű narancsot vett górcső alá februárban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A szakemberek a laborvizsgálatokon „ízekre szedték” a déligyümölcsöket: 302 különböző hatóanyagra és azok bomlástermékeire végeztek méréseket, és ezúttal sem maradhatott el a kedveltségi vizsgálat.

Függőséget árulnak a cukrozott élelmiszerek gyártói
Milyen vállalati felelősségvállalás lehetséges egy olyan szektorban, ahol a termék kimutathatóan függőséget okoz és egészségkárosító hatással van? A patkánykísérletekben a heroin helyett is a cukrot választották a négylábúak.

Csak egy újabb rossz megoldás a pálmaolaj helyett?
A második generációs bioüzemanyagok laboratóriumban kikísérletezett megoldásait kezdték alkalmazni európai és amerikai cégek a kozmetikai szerekben. A Unilever és más márkák génmódosított algákkal létrehozott olajat használnak termékeikben. A módszer elérte a szappanokat és a testápolókat is – anélkül, hogy a nagyközönség tudná.

Biztonsági jegy kerül a földrajzi jelzés nélküli borokra
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) tagjai számára kötelezővé tette, hogy biztonsági jegyet helyezzenek el a földrajzi jelzés nélküli borokra, amit a földművelésügyi miniszter kiterjeszt a piac további szereplőire is.

Mától szigorodnak az élelmiszerjelölés szabályai
Mától szigorodnak az élelmiszerek jelölésének törvényi előírásai, mert az átmeneti időszakot követően hatályba lép a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló közvetlenül alkalmazandó uniós rendelet.

Drákói szigor az élelmiszerek jelölésénél
2014. december 13-án hatályba lép a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló 1169/2011 számú EU-rendelet. A szabályozás még a precíz uniós keretek között is roppant szigorú, a jelölésben még a betűméretben sem szabad eltérni.

Hitelből venne karácsonyi ajándékot? Erre ügyeljen!
Számos, az MNB-hez érkező fogyasztói megkeresés azt mutatja, hogy nem csökken a hitelkártyákhoz és személyi kölcsönökhöz kötődő problémák száma. A jegybank kampányt indít az év végi ünnepekhez kötődő körültekintő fogyasztási hitelfelvételek támogatása érdekében.

Az új Ptk. már nem ad többletvédelmet a „laikusoknak”
Az új Ptk. „fogyasztó” fogalma miatt a korábbiakhoz képest jelentősen hátrányba kerülhetnek a nem természetes személy jogalanyok, például alapítványok, egyesületek, társasházak és vállalkozások, mivel az új törvényben rájuk már nem vonatkoznak a fogyasztókat megillető többletvédelmet biztosító rendelkezések.
Webáruházban vett spagettit? Ne egye meg
Magas mikotoxin tartalmú, olasz előállítású, teljes kiőrlésű tönköly spagetti került forgalomba 19 európai tagállamban, köztük Magyarországon is egy német nagykereskedőn keresztül. Hazánkban csupán 3 db 500 g-os csomagot értékesítettek web-áruházon keresztül.
Célkeresztben a piacok
Fokozottan vizsgálja a piacokon az őszi szezonális zöldségek és gyümölcsök minőségét és nyomon követhetőségét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A hatóság fél szemét az importőrökön is rajta tartja.
Keményebb lesz a Békéltető Testület ökle
A Pénzügyi Békéltető Testület a fogyasztói kölcsönszerződések elszámolásával kapcsolatos jogviták elsődleges fóruma lesz. A fogyasztóvédelmi törvény módosítása miatt a testületnek még nagyobb szerepe lesz a jövőben.
Kevesebb volt a szabályszegő a szezonban
Az idei nyári idegenforgalmi főszezonban a hatósági ellenőrök a korábbinál kevesebb fogyasztóvédelmi szabálytalansággal találkoztak, egyre több vállalkozás nyújt korrekt szolgáltatást, és képvisel jogkövető, fogyasztóbarát szemléletet.
Mit vizsgálnak az ellenőrök?
Vállalkozni nem könnyű és a számtalan engedély és dokumentáció beszerzése nem is teszi egyszerűbbé a cég működését. Különösen ha úgy döntünk nyitunk egy üzletet, szépségszalont vagy éttermet. Miután úgy érezzük, hogy túl vagyunk a nehezén, a sok munkával és legalább annyi anyagi áldozat megszerzett engedélyek a gyakorlatban is megmérettetnek a különféle szakhatóságok által. Összeszedtük, kik ellenőrizhetik és miket vizsgálhatnak egy kereskedelmi egységnél.
Több termékre jár majd a jótállás
A jótállási kötelezettséggel járó tartós fogyasztási cikkek köre kibővül, és egy kivétellel a 10 ezer forintos eladási ár lesz a jótállás kritériuma - a márciusban született kormányrendeletnek ez a szabálya szeptember 15-én lép hatályba.
Miért végzi a hírlevél a szemétben?
Egyre népszerűbb a cégek körében az online marketing, ám sokan még mindig kéretlen levelekkel árasztják el a felhasználókat. Most induló sorozatunkban a Direkt és Interaktív Marketing Szövetség oktatóanyagának segítségével bemutatjuk, hogyan kerülhetik el, hogy a hirdetések a szemétben végezzék.
Megváltozik a világ sok kereskedőnek
2014. június 13-tól minden uniós tagállam köteles alkalmazni a fogyasztói jogokról szóló uniós irányelv szabályait. Az irányelv alkalmazása érdekében elfogadott új magyar jogszabály jelentős változást hoz, amit követniük kell a cégeknek.
Még van roaming, de már most olcsóbb
2014. július 1-től tovább csökkennek az Európai Unió, valamint Izland, Norvégia és Lichtenstein területén a mobiltelefonálás, SMS-küldés és mobilinternetezés díjai, amelyeket a magyarországi mobilszolgáltatóknak is alkalmazniuk kell. Külföldre utazás előtt érdemes tájékozódni a szolgáltatók roamingdíjairól és a telefonkészülékek automatikus hálózatkiválasztás funkciója helyett a manuális beállítást választani.
Fesztiválra járnak idén a fogyasztóvédők
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) és a megyei kormányhivatalok fogyasztóvédelmi felügyelőségei megkezdték a héten a nyári idegenforgalmi ellenőrzéseket, kiemelten a rendezvényekre kitelepült vendéglátósokat és a taxisokat vizsgálják.
Eszünkbe sem jut, hogy a gyógyszer is lehet hamis
A legtöbb európai nem is gondol arra, hogy hamisított gyógyszerek is léteznek. Többségük szerint a hamisítás a luxuscikkek és ruhák világában okoz problémát és mindössze minden ötödik megkérdezettnek jutnak ilyenkor eszébe a gyógyszerek is.
Jobban védi a fogyasztókat az új Ptk.
Az új Ptk. hatálybalépésével szigorodtak a fogyasztóvédelmi szabályok, amelyek elsősorban a kiskereskedőkre vonatkoznak. A Ptk. rendelkezései mellett egy 2014. június 13-án hatályba lépő kormányrendelet szabályainak alkalmazására is fel kell készülniük a kereskedőknek . A megváltozott szabályok elsősorban az Európai Unió fogyasztók jogairól szóló irányelvének való megfelelést szolgálják.
Sonkára és tojásra utaznak az ellenőrök húsvét előtt
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) az idén is fokozott húsvéti ellenőrzést tart. Az ellenőrök az ár mellett a szavatossági időt, a sonkák pontos címkézését és a tojások kilónkénti árát is ellenőrzik.
Ha olvashatatlan a jótállás, már fizethet is a cég!
Módosultak a kötelező jótállás szabályai, az új előírások egyebek mellett vonatkoznak a jótállási jegyekre, amelyeket ezentúl nem lehet elhalványuló szöveggel átadni a vásárlónak.
Kütyüt vesz karácsonyra? Erre ügyeljen!
A műszaki cikkek, tv-készülékek, tabletek, okostelefonok, laptopok, játékkonzolok népszerű karácsonyi ajándékok, ám sokszor komoly problémába ütköznek az ünnep után a vásárlók. A fogyasztóvédelmi szakemberek szerint a problémák nagy része kis odafigyeléssel elkerülhető.
Nem tájékoztatnak rendesen a webáruházak
Az internetes áruházak jelentős része nem ad a jogszabályoknak megfelelő tájékoztatást a webcímén és korlátozza a fogyasztót indokolás nélküli elállási joga gyakorlásában - derül ki a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének (FEOSZ) karácsony előtti vizsgálataiból.
A 3D nyomtatók a jogi szabályozást is átírják
Ma már szinte bármit elő lehet állítani 3D nyomtatóval: játékokat, alkatrészeket, szemüvegkeretet és akár orvosi eszközöket is. Mivel ezek a nyomtatók viszonylag könnyen beszerezhetők, számos kérdés merül fel az ily módon létrehozott tárgyak minőségével és a szerzői, illetve iparjogvédelmi jogok esetleges megsértésével kapcsolatban.
Negyven taxis már bukta az engedélyét
Szeptember elseje óta negyven taxi engedélyének visszavonását kezdeményezte a hatóságoknál a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az ősz eleje óta érvényben lévő új taxirendelet egyes pontjainak megsértése miatt.
Nem tűnik el gyorsan a Pepsi-üvegekből a rákkeltő anyag
2012 márciusában a Coca Cola és a Pepsi egyaránt bejelentette, hogy kivonják palackjaikból azt az anyagot, melyet rákkelőnek ítéltek a szakemberek és a kaliforniai jog. Másfél évvel később azonban egy vizsgálat tíz Pepsi-üvegből tízben továbbra is megtalálta a kifogásolt kemikáliát.
Fogyasztóvédők: készpénzben is lehessen fizetést adni
A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) szerint lehetővé kell tenni, hogy választani lehessen a munkabér készpénzben történő kifizetése vagy bankszámlára utalása között. Ezt törvényben kellene garantálni, a tranzakciós adó miatt ugyanis sokat veszítenek a járandóságukból - írja a szervezet közleménye.
Egyre körmönfontabbak a hamisítók
A Vám Világszervezet (World Customs Organization, WCO) igazgatóhelyettese szerint a vám- és pénzügyőrök biztosítják az első fontos védvonalat, „emberi pajzsot” a hamisítványokkal szemben.
Pánik a trafikokban!
Kisebb pánik tört ki a dohányboltosok körében, ugyanis elterjedt, hogy bírságol a fogyasztóvédelmi hatóság, ha nem tüntetik fel, mennyibe kerül szálanként a cigaretta. A Nemzeti Dohányszakkereskedők Egyesülete felhívta tagjai figyelmét, hogy ne csak a teljes doboz árát írják ki. A fogyasztóvédők szóvivője szerint azonban nincs ok aggodalomra.
A vállalatok negyedét fenyegeti a hamisítás
Magyarországon a vállalatok negyedét sújtja a hamisítás, többségük azonban semmit nem tesz annak megakadályozására. Tíz cég közül kilenc fel sem lép a hamisítások ellen, még akkor sem, ha az neki kárt okoz.
Szigorúbb szabályok várnak a webáruházakra
Változnak a távkereskedelem jogszabályai, decembertől szigorúbb szabályozás vár a webáruház-üzemeltetőkre, többek között a vevő 14 napig állhat el a szerződéstől és jóvá kell hagynia az ellenértéket is.
Új technológiával a kalózmásolás ellen
Az új rendszer a filmekre úgynevezett audió vízjelet tesz, ami azután otthon megakadályozza, hogy a blue-ray-en le lehessen játszani a kalózpéldányt. A jelet az emberi fül a moziban nem érzékeli.
A tisztességes cégeket fenyegetik a hamis termékek
Habár kevesebben nyilatkoznak úgy, hogy hamisított termékeket vennének, a Piac&Profitnak nyilatkozó szakértő szerint érdemben nem változtak meg a vásárlói szokások. Pedig a hamis termékek nem csak fogyasztóvédelmi szempontból kockázatosak, de a tisztességes vállalatok számára is komoly veszélyt jelentenek.
Túl sok a cukor, túl kevés a gyümölcs a joghurtokban
Amellett, hogy finom, segít az emésztésben, élőflórát és probiotikumokat tartalmaz, védi a bélbaktériumokat, egyszóval egészséges – gondolják sokan a gyümölcsjoghurtról. Tényleg így van?
Brutális bírság átcímkézésért
Mintegy 400 ezer tasak átcímkézett, jogellenesen meghosszabbított minőség megőrzési idejű gumicukor miatt több mint 300 milliós bírságot szabott ki a Pest Megyei Kormányhivatal.
Növekedett a cégek együttműködési hajlandósága
Egyre többen fordulnak a Budapesti Békéltető Testülethez (BBT), ami az alternatív fogyasztóvédelmi vitarendezési fórum ismertségének növekedését jelzi.
A dinnye harmadával gond van
Mintegy 10 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a júliusi dinnyeellenőrzések során feltárt szabálytalanságok miatt.
Ezer étterembe is kerülhetett a veszélyes étolajból
Egyetlen vonatkozó jogszabálynak sem felelt meg az az étolaj csomagoló üzem, amelyre ma a kora reggeli órákban csaptak le a NÉBIH munkatársai. Az üzem 1100 vendéglátóhelyre szállíthatott potenciálisan veszélyes étolajat.
Hiába tűnnek hasznosnak a vásárlói értékelések, jelentős részük hamis!
A legnagyobb online piactér, az Amazon portálján a vásárlói értékelések csaknem egyharmada hamis, de nem jobb a helyzet a konkurenseknél sem. Vagyis ezek a vélemények igen hasznosnak tűnnek, csak éppen nem feltétlenül szabad hitelt adni nekik.
Továbbra is nyomulnak a fogyasztói csoportok
Még mindig nyomulnak a fogyasztói csoportok, de a hivatal jobban ügyel a kartellügyekre is. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az első fél évben 62 ügyet zárt le, ezek csaknem fele - a korábbi évekhez hasonlóan - fogyasztóvédelmi jellegű volt.
Postán jön a legtöbb hamisított áru
Az EU tagországainak vámhatóságai tavaly 1 milliárd euró (mintegy 300 milliárd forint) értékű, többségében Kínából származó hamisított árut foglaltak le tavaly.
Vigyázat! Az adóhatóság is kint lesz a Hungaroringen
Szigorú ellenőrzéssorozatot indít a Pest Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége a hétvégi Forma-1-es Magyar Nagydíj ideje alatt. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal revizorai és pénzügyőrei is fokozottan ellenőrzik a Hungaroring területét és környezetét.
Szigorúan ellenőrzött trafikok
Ellenőrzéssorozatba kezdett a Fogyasztóvédelmi Hatóság, miután napvilágot látott, hogy a trafikok jelentős részében kérdés nélkül szolgálnak ki fiatalkorúakat. Az ND Zrt. szerint a probléma fennáll, de javul a trafikosok fegyelme.
Újabb pálinkák szereztek védjegyet
Újabb 19 pálinka szerezte meg a jogosultságot a Pálinkavédjegy használatára, így már összesen 35 termék rendelkezik a matricával. A tavaly bevezetett védjegyrendszer garanciát ad arra, hogy a matricával ellátott palackokban valóban kitűnő minőségű pálinka van, ezzel segíti a fogyasztók biztonságát és a jobb tájékozódást.
Új vámhatósági szabályozásról döntött Brüsszel
A vámhatósági fellépés hatékonyságának növelését és az intézkedések egyszerűsítését célozza az új szabályozás, amelyről június 11-ei szavaztak az Európai Parlament képviselői. 2011-ben mintegy 115 millió darab hamis terméket állítottak meg az Európai Unió határain a vámhatóságok. A lefoglalt termékek jelentős része, különösen a hamisított gyógyszerek és elektronikai cikkek potenciálisan veszélyesek a fogyasztókra nézve.